Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: rozmowy z Rosją są trudne, czasem konfrontacyjne

Świat
Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: rozmowy z Rosją są trudne, czasem konfrontacyjne
Facebook/Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy

Rozmowy z Rosją w celu zakończenia wojny są trudne, a czasem konfrontacyjne, ale "krok po kroku idziemy naprzód" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z wtorku na środę nagraniu wideo.

- Kontynuujemy pracę na różnych szczeblach, aby zachęcić Rosję do dążenia do pokoju (...) Przedstawiciele Ukrainy biorą udział w rozmowach, które odbywają się praktycznie codziennie. Są bardzo trudne, czasem konfrontacyjne" – stwierdził Zełenski i dodał: "Ale krok po kroku idziemy do przodu.

 

ZOBACZ: Ukraina: MSZ odpowiada Białorusi ws. rzekomych "agentów wywiadu" wśród dyplomatów ukraińskich

 

Zełenski oskarżył siły rosyjskie oblegające Mariupol o udaremnienie prób ewakuacji ludności cywilnej z miasta.

 

- Około 100 tysięcy mieszkańców żyje w nieludzkich warunkach, bez jedzenia, bez wody, bez leków, całkowicie zablokowanych, pod ciągłym ostrzałem, ciągłym bombardowaniem – powiedział prezydent Ukrainy.

Rosjanie nie przepuszczają konwojów humanitarnych

Szef państwa podkreślił, że Ukraina od ponad tygodnia próbuje zorganizować korytarze humanitarne dla mieszkańców Mariupola, ale "prawie wszystkie próby zostały udaremnione przez rosyjskich najeźdźców – ostrzał lub celowy terror".

 

ZOBACZ: Ukraina. Rodzice nie zabierają z Kijowa urodzonych przez surogatki niemowląt z powodu wojny

 

We wtorek - jak powiedział Zełenski - jedna z kolumn humanitarnych została zatrzymana przez Rosjan na uzgodnionej trasie, a pracownicy służb ratunkowych i kierowcy autobusów zostali wzięci do niewoli.

 

- Mimo tych wszystkich trudności dzisiaj (we wtorek) uratowano ponad 7 tysięcy mieszkańców Mariupola. Jutro będziemy kontynuować nasze wysiłki – podkreślił. 

 

 

Zełenski chce kolejnych sankcji wobec Rosji

W nagraniu wideo, opublikowanym w nocy z wtorku na środę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował "wszystkim międzynarodowym siłom" za wsparcie jego kraju. Podkreślił, że potrzebne są kolejne, bardziej dotkliwe restrykcje wobec Rosji.

 

ZOBACZ: Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji

 

Zełenski powiedział, że oczekuje dalszego wsparcia dla Ukrainy podczas zaplanowanych na ten tydzień spotkań na szczycie NATO, Unii Europejskiej i G7. Spodziewa się także ogłoszenia kolejnych, bardziej dotkliwych sankcji wobec Rosji.

 

Rzecznik prezydenta Ukrainy poinformował we wtorek, że Wołodymyr Zełenski weźmie w sposób wirtualny udział w czwartkowym szczycie NATO, by rozmawiać o wojnie z Rosją.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie