Adam Jarubas: opozycja zdała egzamin

Polska
Adam Jarubas: opozycja zdała egzamin
Polsat News

- Nie ma sporu co do tego, że powinniśmy wzmacniać potencjał obronny, wzmacniać siłę naszego wojska, przygotowywać się na różne scenariusze. Tutaj opozycja zdała egzamin - podkreślił w programie "Graffiti europoseł PSL Adam Jarubas. - Poparliśmy w ekspresowym trybie, bez poprawek, ustawę o obronności kraju, a wcześniej ustawę o uchodźcach - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z liderami opozycji. Przedstawił propozycje dotyczące pakietów polskich sankcji na Rosję wymagających zmian w konstytucji.

 

O spotkanie w KPRM był pytany w Polsat News Adam Jarubas. 

"To powinna być norma"

- Bardzo dobrze, że do takiego spotkania doszło. Myślę, że to powinna być swego rodzaju norma, nie tylko w czasach wojny - powiedział europoseł PSL.

 

- Rozmawiając o bezpieczeństwie państwa powinniśmy porzucić te partyjne podziały i dyskutować o tym jak możemy wzmacniać Polskę i nasze bezpieczeństwo - dodał.

 

ZOBACZ: Śmierć byłego więźnia obozów koncentracyjnych. Zełenski: tak wygląda rosyjska "denazyfikacja"

 

Przyznał jednak, że opozycja była "trochę zaskoczona" przedstawionymi wczoraj przez premiera propozycjami. - Mam nadzieję, że wkrótce poznamy szczegóły - stwierdził.

 

- Jest nadwyrężone zaufanie do rządzących. Chociażby przez to, że wpisali do ustawy o uchodźcach tę zasadę bezkarności urzędniczej. Natomiast naszym zdaniem żadne wydatki, tym bardziej na obronność, nie powinny być pozbawione kontroli parlamentu - powiedział. 

"Szantaż emocjonalny"

Według niego na spotkaniu część wypowiedzi polityków rządu miało charakter "szantażu emocjonalnego". Przywołał w tym kontekście słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który według niego miał mówić, że opozycja musi poprzeć propozycje PiS, a o zakupie uzbrojenia zdecydują eksperci rządu.

 

Przypomniał, że PSL podczas prac nad tą ustawą zgłosił postulat żeby wykorzystać również potencjał polskich zakładów zbrojeniowych. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wojsko: odzyskaliśmy kontrolę nad Makarowem w pobliżu Kijowa

 

- Niestety, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, Jarosław Kaczyński po siedmiu latach rządów PiS ogłosił, że polskie siły zbrojne są słabe, a polski przemysł zbrojeniowy nie posiada kompetencji do realizacji tych zamówień - stwierdził. 

"Polityka bezpieczeństwa kosztuje"

Jarubas pytany, czy PSL poprze zaostrzenie sankcji na Rosję, embargo na rosyjską ropę i gaz, stwierdził, że "wszyscy mamy świadomość, że w czasie wojny wszyscy jesteśmy narażeni na wyrzeczenia i wyższe koszty".

 

- Polityka bezpieczeństwa kosztuje - dodał. 

 

- Ja wolałbym, żeby Polska nie podejmowała inicjatyw bez uzgodnienia z sojusznikami, a niestety kilka takich przykładów ostatnio było. Przede wszystkim musimy robić wszystko żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę - powiedział. - Polska stałaby się poligonem i straciła najwięcej - dodał. 

 

ZOBACZ: Straż Graniczna. Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 2,141 miliona osób

 

Pytany o pomysł Jarosława Kaczyńskiego ws. misji pokojowej w Ukrainie, powiedział, że "na pewno powinniśmy uzgadniać wszystkie inicjatywy w ramach naszych sojuszy". 

 

- Z zasady misje stabilizacyjne realizuje się, kiedy ustaną walki. Musimy pomagać walczącej Ukrainie, bo oni walczą również o nasze bezpieczeństwo, ale polski rząd przede wszystkim odpowiada za bezpieczeństwo Polek i Polaków i na tym powinien się skupić - powiedział.

 

Wszystkie "Graffiti" do obejrzenia na stronie polsatnews.pl

dk/zdr / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie