Śmierć byłego więźnia obozów koncentracyjnych. Zełenski: tak wygląda rosyjska "denazyfikacja"

Świat
Śmierć byłego więźnia obozów koncentracyjnych. Zełenski: tak wygląda rosyjska "denazyfikacja"
Facebook/Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy

Były więzień obozów koncentracyjnych Borys Romanczenko zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa, co pokazuje, jak wygląda "denazyfikacja" Ukrainy przez Rosję - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku.

96-letni ocalały z niemieckich obozów koncentracyjnych Buchenwald, Peenemuende, Dora i Bergen-Belsen zginął w piątek, gdy wielopiętrowy budynek, w którym mieszkał, został trafiony przez rosyjski pocisk. - Ten człowiek tyle przeszedł i zginął w taki sposób. Nasz wróg ma pustkę zamiast serca, zamiast duszy, zamiast wszystkiego, co czyni człowiekiem - skomentował Zełenski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wojsko: odzyskaliśmy kontrolę nad Makarowem w pobliżu Kijowa

 

Ocenił, że fakt, że ukraińskie wojsko zestrzeliło "kolejny rosyjski sprzęt lotniczy" w regionie żytomierskim, skłania również do zastanawiania się, czy "rosyjscy piloci mają w głowach pustkę zamiast rozumu".

Pomoc humanitarna

Podsumowując poniedziałek, który był 26. dniem wojny, prezydent Ukrainy powiedział, że w poniedziałek w kraju działało łącznie osiem korytarzy humanitarnych, dzięki którym udało uratować się 8057 osób. - Dostarczyliśmy również 200 ton pomocy humanitarnej. Przyznałem 105 orderów osobom dzielnie walczącym o naszą ojczyznę, w tym siedem pośmiertnie - dodał.

 

 

Dodał również, że rozmawiał w poniedziałek z premierem Holandii Markiem Rutte i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie "koordynacji naszych pozycji podczas najważniejszych szczytów w Europie": spotkania przywódców krajów G7, NATO i Unii Europejskiej 24 marca. "Uwierzcie mi, nasza pozycja wybrzmi stanowczo" - podkreślił.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie