Wojna w Ukrainie. Zginął rosyjski pułkownik Siergiej Suchariew. "Werdykt ogłosi Sąd Ostateczny"

Świat
Wojna w Ukrainie. Zginął rosyjski pułkownik Siergiej Suchariew. "Werdykt ogłosi Sąd Ostateczny"
Twitter/Illia Ponomarenko
Pułkownik Siergiej Suchariew nie żyje, zginął podczas walk w Ukrainie - podały Siły Zbrojne zaatakowanego kraju

Pułkownik Siergiej Suchariew został wyeliminowany - przekazały w piątek ukraińskie Siły Zbrojne. Jak dodały, ten rosyjski dowódca odpowiadał za zbrodnię wojenną pod Iłowajśkiem, gdzie w 2014 roku - w walce z Rosjanami i separatystami - zginęło wielu żołnierzy Kijowa. Suchariew to kolejny wysokiej rangi wojskowy, który stracił życie podczas inwazji na Ukrainę.

Jak przekazały Siły Zbrojne Ukrainy, Suchariew był dowódcą 331. pułku powietrznodesantowego armii rosyjskiej. "Sąd Ostateczny wkrótce ogłosi swój werdykt" - stwierdziły.

 

Bitwa pod Iłowajśkiem. Odpowiadał za nią Siergiej Suchariew

Siergiej Suchariew był bezpośrednio odpowiedzialny za masakrę pod Iłowajśkiem. Była to jedna z najkrwawszych bitew wojny w Donbasie, która rozegrała się między 6 a 31 sierpnia 2014 roku.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę antyputinowską

 

W walce przeciw Rosji i tzw. Donieckiej Republice Ludowej zginęło dwóch ukraińskich dowódców: Pawło Piwowarenko i Ołeksij Hraczow. Skutkiem bitwy była też utrata inicjatywy przez kijowskie wojska i ich przejście do defensywy.

 

Ponadto ukraińskie dowództwo zgodziło się na zawieszenie broni, zawarte w Mińsku. Ze stanowiska odszedł też ówczesny minister obrony Walerij Hełetej.

Wydłuża się lista zabitych rosyjskich dowódców

Suchariew to kolejny rosyjski dowódca, który zginął podczas tegorocznej rosyjskiej inwazji. W środę informowaliśmy o śmierci Olega Mitiajewa, generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Politycy apelują o nominację Zełenskiego do Pokojowej Nagrody Nobla

 

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji wyliczyło, że od początku wojny w Ukrainie - z szeregów agresora - zginęli również generał dywizji Magomed Tuszajew, generał dywizji Witalij Gierasimow oraz generał dywizji Andrij Kolesnikow.

 

Kijowskie władze mówiły też o neutralizacji generała dywizji Andrieja Suchowieckiego, pułkownika Andrija Zacharowa, pułkownika Serhija Porochnia, pułkownika Igora Nikołajewa, podpułkownika Jurija Agarkowa, jak i pułkownika Mychajła Sofronowa.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie