Wojna w Ukrainie. Nowe informacje o porwanym merze Melitopolu. Mógł trafić do Ługańska

Świat
Wojna w Ukrainie. Nowe informacje o porwanym merze Melitopolu. Mógł trafić do Ługańska
Wikimedia Commons
Mer Melitopolu Ivan Fedorow

Mer Melitopolu Iwan Fedorow, który w piątek został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku - poinformowała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego. Jak dodała, agresorzy postawili politykowi zarzuty o terroryzm.

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim p.o. mera została opozycyjna radna Hałyna Danylczenko. Zachęca ona mieszkańców, by "dostosowali się do nowej sytuacji".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: USA poinformowały sojuszników o możliwym wsparciu Rosji przez Chiny

 

Legalny mer miasta Iwan Fedorow został w piątek zatrzymany i porwany przez Rosjan. Stało się to w miejskim centrum kryzysowym, skąd koordynował pracą służb i urzędników.

 

Na głowę mera nałożono plastikową torbę, a później wyprowadzono go z budynku. Następnie porywacze odjechali z politykiem w nieznaną stronę.

Zełenski: mer Fedorow jest torturowany

Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Fedorow "jest torturowany" i żąda się od niego, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał z Władimirem Putinem

 

Uprowadzenie Fedorowa wzburzyło mieszkańców 150-tysięcznego Melitopola. W sobotę wyszli oni na ulice miasta, by domagać się uwolnienia mera Jak podają ukraińskie media, w akcie odwetu Rosjanie porwali także organizatorkę protestu.

 

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie