Wojna w Ukrainie. Dziewiętnasty dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. Dziewiętnasty dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
East News/Abaca

Minął dziewiętnasty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Unia Europejska poinformowała, że odnotowuje "oznaki" możliwego użycia przez Rosję w broni chemicznej lub biologicznej w Ukrainie. Tymczasem szef Polskiego MSZ Zbigniew Rau wezwał ONZ do zatrzymania rosyjskiej agresji. Zapis relacji na żywo.

mad/dk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo. Po więcej informacji dotyczących wojny w Ukrainie zapraszamy do naszego Raportu Dnia.

Około 22 godziny oczekują kierowcy ciężarówek na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie); w kolejce stoi ok. 650 pojazdów - podał w poniedziałek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Agata Kornhauser–Duda odwiedziła szkolne schronisko młodzieżowe, w którym pod opieką Caritasu znajdują się ukraińskie uchodźczynie z dziećmi - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Pierwsza dama zapewniła, że wszyscy Polacy chcą pomóc, a każdy wspiera uchodźców, jak potrafi.

Głos prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, w obliczu rosyjskiej inwazji, licznych zbrodni wojennych i ludzkiej tragedii, może popłynąć z Muzeum Auschwitz – oświadczyła w poniedziałek instytucja odnosząc się do doniesień mediów z Izraela o odmowie udzielenia mu głosu przez instytut Yad Vashem.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował w poniedziałek wieczorem, że 16 marca wyda wyrok ws. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie. MTK wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.

Lesia Vasylenko, ukraińska parlamentarzystka pokazała zdjęcie, na którym widać zniszczenia w Kijowie.

 

Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy podało, że 14 marca zestrzelono cztery rosyjskie śmigłowce i samolot. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni, od 24 marca - podał w poniedziałek Reuters, cytując informacje zamieszczone na stronach kancelarii prezydenta.

Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju 24 lutego, gdy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. 

Były szef sztabu obrony (JEMAD) generał Fernando Alejandre Martinez w niedzielnym wywiadzie dla „20minuto.es” powiedział, że - według niego - Putin jest całkowicie świadomy, że nie może użyć broni nuklearnej, gdyż doprowadziłoby to do wzajemnego zniszczenia.

Zdaniem wojskowego, wysyłanie broni dla Ukrainy tylko przedłuży jej opór, ale pozwoli przystąpić do negocjacji z Rosją na lepszych warunkach.

Rzecznik Pentagonu Ned Price przypominał Amerykanom, by niezwłocznie opuścili Rosję. Wezwał też Władimira Putina do zaprzestania agresji.

Każdego wielu uchodźców z Ukrainy szuka schronienia w Niemczech, gdzie do tej pory przyjechało prawie 150 tys. osób - a to dopiero „początek maratonu”. Prawie dwie trzecie uchodźców trafia do Berlina – opisuje poniedziałkowy „Bild”.

Trzech byłych żołnierzy brytyjskich sił specjalnych prawdopodobnie zginęło w niedzielnym rosyjskim ataku na bazę wojskową w Jaworowie na zachodzie Ukrainy, tuż przy granicy z Polską - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "Daily Mirror".

Według władz ukraińskich w ataku w Jaworowie zginęło 35 osób, natomiast Rosja twierdzi, że zabitych dostało nawet do 180 "zagranicznych najemników".

"Ukraina pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej i wsparcia w odbudowie zrujnowanej gospodarki. O tym i o wsparciu transformacji cyfrowej i energetycznej naszego kraju rozmawiałem dziś w Waszyngtonie z prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem" - napisał w poniedziałek na Twitterze minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Od początku wojny w całym kraju ewakuowano 548 tys. osób - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

Z tej liczny około 150 tys. osób ewakuowano korytarzami humanitarnymi - dodał Kyryło Tymoszenko, przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy.

Uruchomionymi w poniedziałek na Ukrainie korytarzami humanitarnymi ewakuowano prawie 4 tys. ludzi, zadziałało siedem korytarzy z zaplanowanych 10 - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. 

Jak dodała, "strona rosyjska łamała ustalenia dotyczące korytarzy". Wereszczuk powiedziała, że wojska rosyjskie prowadziły ostrzały. Tak było np. w obwodzie kijowskim, gdzie z powodu rozpoczętych działań ofensywnych autobusy ewakuacyjne nie dojechały do trzech wsi: Bohdaniwka, Nowobohdaniwka i Bobryk.

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek odnotowano ostrzał z Iskanderów z terytorium Rosji - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

Rosjanie kontynuują uderzenia w osiedla mieszkaniowe Charkowa, niszczą historyczne centrum - relacjonuje szef władz obwodowych. Ostrzeliwane są miasta Czuhujiw, Izium, Dergacze.

Od napaści Rosji na Ukrainę, do Estonii przybyło prawie 20 tys. osób – podały w poniedziałek estońska policja i straż graniczna, wskazując, że w grupie uciekających przed wojną jedna trzecia, to dzieci.

Z kolei w Finlandii o ochronę międzynarodową aplikowało już ponad 3,3 tys. osób z Ukrainy.

10 osób zginęło w ostrzale Czernihowa na północy Ukrainy w poniedziałek - poinformowało biuro prokuratora generalnego.

Wojska rosyjskie uszkodziły ostrzałem z ciężkiej artylerii m.in. budynek politechniki czernihowskiej, bazar, budynki mieszkalne i stację pomp.

🔹 10 загиблих внаслідок чергового обстрілу міста Чернігова – розпочато розслідування За процесуального керівництва...

Opublikowany przez Офіс Генерального прокурора Poniedziałek, 14 marca 2022

38,5 tysiąca uchodźców wojennych przybyło dotąd z Ukrainy do Włoch - poinformowało w poniedziałek MSW w Rzymie. Ministerstwo zdrowia zapewnia im opiekę medyczną i podstawowe szczepienia, w tym przeciwko Covid-19.

Według danych MSW we Włoszech jest już 19,5 tysiąca kobiet z Ukrainy i ponad 15 tysięcy dzieci.

Reprezentant Polski Mateusz Ponitka, wraz z czterema innymi zagranicznymi koszykarzami, powrócił do Sankt Petersburga, który opuścił po agresji Rosji na Ukrainę i zagrał w poniedziałkowym meczu Zjednoczonej Ligi VBT przeciwko CSKA Moskwa.

W Wielkiej Brytanii ruszył w poniedziałek program "Domy dla Ukrainy", w ramach którego osoby prywatne, organizacje charytatywne, kościoły czy władze lokalne mogą się zgłaszać, by przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Rząd Rumunii podjął działania, służące pomocy w ewakuacji z Ukrainy 2 tys. obywateli Włoch - ogłosił w poniedziałek w Bukareszcie rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu.

81 proc. zarejestrowanych amerykańskich wyborców uznało Ukrainę za kraj przyjazny, co dorównuje, a nawet przewyższa opinie na temat wielu długoletnich sojuszników USA; niemal 70 proc. określiło Rosję jako wrogi kraj - wynika z sondażu firmy YouGov.

Jedynie anglojęzyczne Wielka Brytania, Kanada i Australia uzyskały wyższe notowania niż Ukraina. Wieloletni sprzymierzeńcy jak Francja i Japonia zostali sklasyfikowani niżej.

Dziennikarz stacji Fox News został ranny podczas zbierania informacji poza Kijowem - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja telewizyjna.

Ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa poinformowała wcześniej w poniedziałek, że wskutek rosyjskich działań zbrojnych ciężko ranny został brytyjski dziennikarz. Dodała wówczas, że reporter został ciężko zraniony w nogi i jest leczony na oddziale intensywnej terapii.

Осколковий перелом двох нижніх кінцівок - «русскомирный» діагноз, поставлений українськими лікарями британському...

Opublikowany przez Irinę Venediktovą Poniedziałek, 14 marca 2022

- Ta bezsensowna wojna musi zostać natychmiast przerwana! - zaapelował mer Kijowa Witalij Kliczko, który w poniedziałek odwiedził blok zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku. - Potrzebne są nie tylko ostre sankcje gospodarcze wobec Rosji, ale także więcej broni defensywnej ze strony Zachodu - podkreślił. 

- Obrazy mówią głośniej niż słowa. Są potwierdzeniem tego, z kim walczy armia Putina. To wojna przeciwko narodowi ukraińskiemu. To wyniszczanie ludności cywilnej - dodał.

Wojna na Ukrainie była głównym tematem prowadzonych przez 8 godzin w poniedziałek w Rzymie rozmów doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim.

Według strony amerykańskiej Sullivan przestrzegł Pekin przed udzieleniem wsparcia Rosji.

Część dochodów z biletów na towarzyski mecz pomiędzy Szkocją a Polską 24 marca zostanie przekazana na pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - zapowiedziała Szkocka Federacja Piłkarska.

Podczas zakupu wejściówek w internecie będzie można złożyć osobną darowiznę.

W rosyjskiej państwowej telewizji Kanał 1. podczas programu informacyjnego na żywo za prezenterką pojawiła się kobieta z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę".

Jak się okazało była to pracowniczka tej stacji - Marina Owsiannikowa. Kobieta została zatrzymana przez policję.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w poniedziałek rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz premierami Luksemburga oraz Izraela, Xavierem Bettlem i Naftalim Benetem.

"Wymieniliśmy informacje na temat naszych wspólnych dalszych kroków oraz działań naszych sojuszników w kwestii odpowiedzi na rosyjską agresję. Zgodziliśmy się co do kontynuacji działań" - napisał na Twitterze w komentarzu do rozmów Zełenski.

Do niemal 400 firm, które ograniczyły bądź wycofały swoją działalność na terenie Rosji doszły w ostatnim czasie m.in. Bridgestone, Coty, Honeywell, Societe Generale i Philip Morris International.

Na tzw. białej liście Uniwersytetu Yale znajduje się 375 firm, które ograniczyły swoją obecność biznesową w Rosji z powodu inwazji tego kraju na Ukrainę. 

Cała lista dostępna jest TUTAJ.

Czy polski rząd zamknie przejścia graniczne dla tirów? - Sprawa nie jest taka prosta. Na pewno dzisiaj każdy tir białoruski czy rosyjski jest szczegółowo kontrolowany - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Polityk wyjaśnił też, że żeby restrykcje i sankcje były skuteczne, to muszą zostać zamknięte przejścia graniczne nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Więcej TUTAJ.

Francja w latach 2014-2020 roku sprzedawała Rosji sprzęt wojskowy mimo embarga. Sprzęt ten jest wykorzystywany na wojnie w Ukrainie – podał w poniedziałek portal śledczy stowarzyszenia Disclose.

Według poufnych dokumentów wojskowych oraz dokumentów komisji parlamentarnych, uzyskanych przez dziennikarzy śledczych Disclose, Francja od 2015 roku wydała 76 licencji na eksport towarów wojskowych do Rosji. Były to m.in. kamery termowizyjne do czołgów oraz systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni montowane w myśliwcach i śmigłowcach bojowych rosyjskiego lotnictwa. Wartość sprzętu szacowana jest na 152 mln euro.

- Nie mamy tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy, jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji - poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- Orlen będzie jednak analizował umowy z rosyjskimi kontrahentami. Ta z Rosnieftem wygasa na przełomie 2022/2023 - dodał. 

Rosja nie osiągnęła swoich celów militarnych; wojska przeciwnika ponoszą straty i "coraz częściej są zmuszone przechodzić do obrony i oddawać się do niewoli ukraińskim obrońcom" - informuje sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w poniedziałek, 19. dzień wojny.

Według ukraińskiego sztabu na większości kierunków Rosjanie podczas prób natarcia spotykają się ze sprzeciwem sił zbrojnych Ukrainy i miejscowych mieszkańców. Nie mając znacznych sukcesów, wróg kontynuuje rakietowe i bombowe uderzenia lotnicze, niszczy obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej Ukrainy - pisze sztab.

Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie wzmocnili ochronę ukraińsko-białoruskiej granicy jednostkami sił zbrojnych Białorusi.

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 18.00 14.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 18.00,...

Opublikowany przez Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine Poniedziałek, 14 marca 2022

Premier Izraela Naftali Benet odbył półtoragodzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Według anonimowego urzędnika cytowanego przez media izraelskie rozmowa dotyczyła możliwego zawieszenia broni na Ukrainie, a także izraelskiej pomocy humanitarnej.

Urzędnik przekazał dziennikarzom, że Putin poskarżył się Benetowi na "barbarzyńskie" postępowanie ukraińskich żołnierzy w regionie donieckim, gdzie jak twierdzą Rosjanie, zginęło 20 cywilów.

Holenderski rząd chce "jak najszybciej" zmniejszyć zależność od gazu z Rosji.

Minister ds. klimatu Rob Jetten poinformował w poniedziałek, że w tym celu planowany jest m.in. import większej ilości skroplonego gazu z innych krajów.

W planach rządu jest także produkcja większej ilości energii odnawialnej oraz zachęcanie Holendrów do oszczędzania gazu i prądu.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie opuściła w poniedziałek figurka Maryi, która na terytorium Ukrainy odbędzie pielgrzymkę w intencji pokoju w tym zaatakowanym przez Rosję kraju.

Jak podały władze portugalskiego miejsca kultu, pierwszym etapem podróży na Ukrainę figurki Matki Bożej Fatimskiej jest Kraków, skąd następnie wizerunek Maryi trafi do Lwowa.

Opublikowany przez Santuário de Fátima Poniedziałek, 14 marca 2022

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił w poniedziałek na przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie), że koszty związane z kryzysem obciążą budżety wszystkich państw UE.

Dodał, że na ten kryzys musi odpowiedzieć cała Unia.

Uniwersytet Łódzki zawiesza na czas nieokreślony współpracę z instytucjami naukowymi z Federacji Rosyjskiej i z Republiki Białorusi.

Jak komunikuje uczelnia, postawa władz Uniwersytetu Łódzkiego jest podyktowana "brutalną i haniebną agresją Federacji Rosyjskiej, wspieranej przez Republikę Białorusi, na Ukrainę". Jest to także gest zgodny z reakcją całego zachodniego świata akademickiego.

Lekarze z USA rozlokowali szpital polowy w obwodzie lwowskim i będą w tej placówce udzielać pomocy medycznej każdemu, kto w warunkach wojny będzie jej potrzebował - poinformował w poniedziałek przywódca regionu, Maksym Kozycki.

W szpitalu będzie pracować prawie 100 lekarzy. Niektórzy z nich mają za sobą pracę w Iraku. Ta mobilna placówka będzie mogła przyjąć jednocześnie około 60 pacjentów.

Американські лікарі розгорнули біля Львова польовий госпіталь, де безкоштовно надаватимуть медичну допомогу усім, хто...

Opublikowany przez Максим Козицький Poniedziałek, 14 marca 2022

"Iran jest przeciwko wojnie na Ukrainie, wspiera pokojowe rozwiązanie" - napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amirabdollahianem.

Szef irańskiego MSZ we wtorek złoży wizytę w Moskwie.

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, który po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty brytyjskimi sankcjami, był widziany na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie krótko przed tym, jak wiązany z jego osobą odrzutowiec wystartował do Stambułu - informuje w poniedziałek agencja Reutera.

- Nie będę ukrywał, że ambicje polskiego rządu były większe, niż to co zostało ustalone - powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś, komentując czwarty pakiet sankcji wobec Rosji, który w poniedziałek został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich przy UE. 

Zaznaczył, ze pakiet zostanie upubliczniony we wtorek. - Myślę, że w części dotyczącej sankcji indywidulanych publikacja będzie głośna, bardzo mocno uderzająca w rosyjskich oligarchów - powiedział.

Do Łodzi pociągiem przyjechało ok. 600 kolejnych uchodźców z atakowanej przez wojska rosyjskie Ukrainy. Był to już czwarty specjalny pociąg, który przywiózł uciekających przez wojną ludzi - podały w poniedziałek służby prasowe marszałka województwa.

Obecnie możemy przyjąć 100 tys. uchodźców z Ukrainy, pracujemy nad zwiększeniem tych możliwości - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin.

Do Francji od początku wojny w Ukrainie przyjechało 13,5 tys. uchodźców wojennych, z czego zaledwie 4,6 tys. pozostało w kraju, a reszta wyjechała do innych państw, m.in. do Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzili czwarty pakiet sankcji wobec Rosji - podała francuska prezydencja w UE.

Pakiet jest skierowany "przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki".

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o "zlikwidowaniu" dowódcy 12. Samodzielnej Brygady Inżynieryjnej Gwardii - pułkownika Siergieja Porokhinya.

Uwaga na fałszywe strony podszywające się pod serwis ze zbiórkami dla Ukraińców – ostrzega na Twitterze Komisja Nadzoru Finansowego.

Wskutek rosyjskich działań bojowych brytyjski dziennikarz został w poniedziałek ciężko ranny w nogi na Ukrainie - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Jak przekazała, mężczyzna jest na oddziale intensywnej terapii.

Осколковий перелом двох нижніх кінцівок - «русскомирный» діагноз, поставлений українськими лікарями британському...

Opublikowany przez Irinę Venediktovą Poniedziałek, 14 marca 2022

Miasto w ruinie - zrównane z ziemią domy, ostrzelane bloki, wybuchy, kłęby dymu - to obraz ukraińskiego Mariupola, który poddany jest intensywnym atakom Rosjan. Od 24 lutego zginęło ponad 2,5 tysiąca mieszkańców tego miasta. 

Decyzję w sprawie ewentualnego przekazania polskich MiG-ów Ukrainie może podjąć tylko całe NATO, a nie pojedynczy jego członkowie - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Domagamy się natychmiastowego wykluczenia Rosji z Rady Europy - oświadczył w poniedziałek podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy premier Ukrainy Denys Szmyhal.

- Dla tych, którzy uciekają się do agresji, nie ma miejsca w europejskiej rodzinie, w której życie jest wartością najwyższą - powiedział ukraiński premier.

Bieżąca sytuacja na Ukrainie będzie tematem narady w BBN z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministrów i dowódców wojskowych, która zaplanowana jest na wtorek na godz. 13 - poinformował w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Będzie to kolejna taka narada od czasu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Z powodu ostrzałów Charkowa zniszczonych jest prawie 600 domów mieszkalnych, 50 szkół, a także placówki medyczne - podały w poniedziałek służby prasowe charkowskiej rady miejskiej na Facebooku. 

Близько 600 житлових будинків було зруйновано у Харкові через постійні обстріли міста російською армією. Про це...

Opublikowany przez Харківська Міська Рада Poniedziałek, 14 marca 2022

Słowackie służby zatrzymały trzech szpiegów pracujących dla Rosji. Zatrzymani za przekazywanie informacji rosyjskiemu wywiadowi mieli otrzymywać pieniądze od pracownika ambasady Rosji na Słowacji.

Według informacji mediów jedna osoba przyznała się do winy.

Więcej TUTAJ.

- Na Ukrainie nie ma miejsca, w którym rosyjskie siły są mile widziane. Rosjanie to czują i dlatego przestali się ograniczać i atakują cywilów - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek.

Według niego w Mariupolu Rosjanie zabili już ponad 2,2 tys. cywilów.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpi online w amerykańskim Kongresie w środę o godzinie 9.00 (godz. 14.00 czasu polskiego) - ogłosili w poniedziałek liderzy obu izb parlamentu USA.

"Cieszymy się z przyjęcia prezydenta Zełenskiego, który wygłosi przemówienie przed członkami Izby Reprezentantów i Senatu. Przekażemy mu nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego, który odważnie broni demokracji" - napisali we wspólnym liście do kongresmenów spikerka niższej izby Kongresu Nancy Pelosi i lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer.

Dziewięć osób zginęło i dziewięć zostało rannych w poniedziałkowym ostrzale wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Witalij Kowal.

Pod gruzami wciąż są ludzie - podała agencja Ukrinform.

Внаслідок ракетних ударів по телевежі на Рівненщині загинуло 9 осіб, ще 9 поранено. Під завалами телевежі ще знаходяться люди. #stoprussia

Opublikowany przez УКРІНФОРМ Poniedziałek, 14 marca 2022

W Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy siły rosyjskie nie pozwoliły mieszkańcom zgromadzić się na codziennej manifestacji przeciwko okupacji - podaje w poniedziałek Hromadske Radio. Uprowadzono dwóch aktywistów.

Rosyjscy okupanci narzucają reżim terroru i cenzury, zastraszają dziennikarzy i zmuszają ich do pracy dla rosyjskiej propagandy - poinformowała w poniedziałek na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"W Berdiańsku, okupowanym przez Rosjan mieście na południu Ukrainy, okupanci grożą dzieciom, rodzicom i żonom dziennikarzy, by zmusić ich do pracy na rzecz rosyjskiej propagandy" - napisała Denisowa.

УКР/ENG ⚡Рашистські окупанти насаджують режим терору і цензури у захоплених населених пунктах України. ⚡У Бердянську...

Opublikowany przez Людмила Денісова Poniedziałek, 14 marca 2022

150 miejsc noclegowych dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie przygotowano w hali sportowej MOSiR na kieleckiej Dąbrowie - poinformował Urząd Miasta Kielce.

Władze stolicy woj. świętokrzyskiego szukają także kolejnych obiektów, w których będą mogli się schronić uchodźcy.

#KielcedlaUkrainy Hala sportowa przy ul. Warszawskiej gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy 🇵🇱🇺🇦 Miasto Kielce...

Opublikowany przez Miasto Kielce Poniedziałek, 14 marca 2022

Ponad 1,5 tys. wychowanków z ukraińskich domów dziecka sprowadziła w ciągu ostatnich 3 tygodni do Polski łódzka Fundacja Happy Kids.

Dzieci z opiekunami trafiły do miejsc zakwaterowania, które udostępniają samorządy z różnych regionów kraju. Trwa ewakuacja kolejnych uchodźców.

10 tys. miejsc noclegowych przygotowanych na Dolnym Śląsku dla uchodźców z Ukrainy jest już zajętych. W skali województwa może ich powstać nawet 70 tys.

- Będzie to jednak nieprawdopodobny wysiłek organizacyjny - powiedział wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

W poniedziałek z Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy ewakuowano 99 osób, w tym 35 dzieci - poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Facebooku.

Agencja Ukrinform podaje, że Awdijiwka jest ostrzeliwana od niedzielnego wieczora, w tym z zestawów rakietowych Toczka-U. Uszkodzone są domy prywatne i szkoła.

Продовжуємо евакуацію з прифронтових міст. Сьогодні вивезли 99 людей із Авдіївки, яка вчора і сьогодні зазнає ударів російської зброї. Серед евакуйованих – 35 дітей. Рятуємо українців від російської навали!

Opublikowany przez Павло Кириленко Poniedziałek, 14 marca 2022

Państwowa Straż Pożarna przekazała ostatnie partie sprzętu, który został zebrany dla ukraińskich strażaków - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że w dalszym ciągu zbierany jest sprzęt pożarniczy z innych krajów.

🇵🇱👨‍🚒🇺🇦 26 lutego 2022 r. tj. dwa dni po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, komendant główny PSP nadbryg....

Opublikowany przez Państwowa Straż Pożarna Poniedziałek, 14 marca 2022

- Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, Polska jest na pierwszej linii frontu - mówiła w Brukseli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podkreślając, że unijne wsparcie w tym zakresie powinno trafić m.in. do Polski.

- Musimy solidarnie podzielić się odpowiedzialnością - zaznaczyła.

Uczestnicy protestu przeciwko transportowi towarów z Unii Europejskiej do Rosji i Białorusi zakończyli akcję przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) po tym, jak pomiędzy protestującymi a kierowcami stanął kordon policjantów.

Firmy Allianz i Swiss Re poinformowały w poniedziałek, że po napaści na Ukrainę ograniczają swoje interesy w Rosji - podał Reuters.

Allianz ogłosił w poniedziałek – jak podał Reuters – że wstrzymuje zawieranie nowych umów ubezpieczeniowych w Rosji. Niemiecka firma ubezpieczeniowa ogłosiła także, że wstrzymuje inwestycje finansowe w Rosji.

Na podobny ruch, polegający na rezygnacji z zawierania nowych umów, zdecydowała się także inna firma ubezpieczeniowa z Europy, Swiss Re – podaje Reuters.

- Świat nie potrzebuje nowej zimnej wojny, a Chiny opowiadają się za suwerennością i integralnością terytorialną wszystkich państw - powiedział ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dyplomata wezwał Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do stworzenia warunków do dyplomatycznego rozwiązania wojny na Ukrainie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę poparcie Finów dla przyjęcia kraju do NATO osiągnęło w poniedziałek, według sondażu Instytutu Taloustutkimus, nowy historyczny rekord, przekraczając po raz pierwszy 60 proc. Za wstąpieniem do Sojuszu opowiedziało się 62 proc. badanych, 16 proc. było temu przeciwnych, a 21 proc. nie miało zdania.

W analogicznym sondażu przed dwoma tygodniami poziom poparcia dla wstąpienia do NATO po raz pierwszy przekroczył większość absolutną i osiągnął 53 proc.

Z informacji otrzymanych z ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego wynika, że obecnie obiekty w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są zasilane przez generatory - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki.

W tym przypadku nawet całkowity brak zasilania zewnętrznego nie stanowi zagrożenia radiologicznego - dodała.

Prawie 3,5 tys. dzieci, uchodźców z Ukrainy przyjęto do tej pory do dolnośląskich szkół - poinformowała w poniedziałek we Wrocławiu wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Machałek podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przekazała, że według danych z poniedziałkowego poranka do polskich szkół w całym kraju przyjęto ponad 29,5 tys. ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną.

"W związku z uruchomieniem pociągów specjalnych z Katowic do Niemiec, użytkownicy telefonów komórkowych z ukraińskimi kartami SIM w województwie śląskim otrzymują powiadomienie w języku ukraińskim o planowanym czasie odjazdu pociągów" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po Polsce - poinformował w poniedziałek kolejowy przewoźnik.

Przewoźnik wyjaśnia, że od 24 lutego do 13 marca z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 564 pociągi, w tym 310 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 116 dodatkowych składów uruchamianych taborem PKP Intercity i 138 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.

Wskutek rosyjskiego ostrzału przedszkola w Czuhujewie w obwodzie charkowskim Ukrainy zginął 15-latek - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę okręgową w Charkowie.

- Zabójstwo dziennikarza Brenta Renauda pokazuje, że Rosja nie cofnie się przed niczym, by uciszyć media - powiedział zastępca stałego przedstawiciela USA przy ONZ Richard Mills podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Zbigniewa Raua.

Jak dodał, agresja Rosji jest wyzwaniem dla całego powojennego porządku w Europie.

Unia Europejska odnotowuje "oznaki" możliwego użycia przez Rosję w wojnie na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej i wzywa do powstrzymania eskalacji działań wojennych oraz wykorzystywania zakazanej broni - powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

- Jeśli będzie użyta broń chemiczna, to będzie bardzo źle. Doszły do nas informacje, dotyczące możliwego przeprowadzenia przez rosyjskie siły okupacyjne na Ukrainie ataku bronią chemiczną - poinformował rzecznik KE.

Kolejny, szósty transport z pomocą humanitarną dla Żytomierza w Ukrainie wyjechał w poniedziałek z Płocka.

- Choć w ten sposób możemy wesprzeć Ukraińców, którzy walczą dziś także o nasze bezpieczeństwo - podkreślił prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

Żytomierz jest partnerskim miastem Płocka.

Dokładnie dwa tygodnie temu wysłaliśmy pierwszy transport z pomocą humanitarną dla Żytomierza. Dziś wyprawiliśmy w drogę...

Opublikowany przez Andrzeja Nowakowskiego Prezydenta Miastę Płockę Poniedziałek, 14 marca 2022

Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy, w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia - to jedne z kwestii, które wyjaśnia w poniedziałek na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.

Z zagrożonych działaniami wojennymi miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy ewakuowano w poniedziałek ponad 1700 osób - poinformował szef regionu, Serhi Hajdaj na Faebooku.

Ewakuacje w obwodzie ługańskim odbywają się w ramach korytarzy humanitarnych. Władze Ukrainy zapowiedziały, że ogółem otworzonych zostanie w poniedziałek dziesięć takich korytarzy w całym kraju.

UPD: Сталося! В безпеці ще понад 1700 мешканців Луганщини Мовчав, бо гуманітарний коридор - це хиткий процес, одне...

Opublikowany przez Сергій Гайдай Poniedziałek, 14 marca 2022

Budynek starego Dworca Głównego w Poznaniu będzie udostępniony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy. 

- W budynku trwają prace przygotowawcze, konkretna decyzja o dacie udostępnienia tego budynku na pomoc uchodźcom zostanie podana po uzyskaniu wszystkich opinii dot. bezpieczeństwa obiektu - przekazał rzecznik wojewody wielkopolskiego.

📣 Budynek starego Dworca Głównego w Poznaniu będzie udostępniony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy 🇺🇦 Na moją...

Opublikowany przez Michała Zielińskiego - Wojewodę Wielkopolskiego Poniedziałek, 14 marca 2022

Częstochowa przekaże Ukraińcom służąca dotąd w lokalnej stacji pogotowia karetkę, sprzęt i materiały medyczne oraz inne dary pochodzące m.in. ze społecznych zbiórek na rzecz Ukrainy w miejskich szkołach.

Wersja elektroniczna - on-line wniosku świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcom jest przygotowywana; na razie stosowana będzie papierowa wersja tego wniosku - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Papież Franciszek rozmawiał w poniedziałek z premierem Słowacji Eduardem Hegerem i ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem o wojnie na Ukrainie i pomocy humanitarnej dla uchodźców.

W ciągu ostatnich 24 godzin żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli pojazd opancerzony "Tajfun", cztery transportery opancerzone oraz dwa opancerzone pojazdy bojowe "Ryś" - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy

W wyniku wywołanego przez Rosję konfliktu na Ukrainie zginęło dotąd co najmniej 636 cywilów, w tym 46 dzieci - poinformowało w poniedziałek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR)

OHCHR zaznacza, że liczba ofiar wśród ludności cywilnej na Ukrainie jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ale nie jest ujęta w bilansie z powody opóźnienia dochodzących do Biura informacji i wydłużonego procesu weryfikacji tych doniesień.

Randstad znajdzie zatrudnienie dla 1,5 tys. pracowników z Ukrainy i zapewni im wsparcie finansowe - poinformowała w poniedziałek spółka specjalizująca się w usługach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.

- Nasze doświadczenia w zatrudnianiu chcemy przekuć w pomoc w zapewnieniu uchodźcom zatrudnienia. Jednocześnie chcemy im stworzyć warunki do podejmowania pracy, pokrywając koszty zakwaterowania, opieki nad dziećmi i rozwoju zawodowego - powiedział dyrektor zarządzający Randstad Polska Henri Viswat.

- Do 6 tys. zwiększona zostanie liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

- W zależności od potrzeb jesteśmy oczywiście gotowi, by jeszcze zwiększać liczbę zaangażowanego wojska - zadeklarował szef MON.

- Mamy wiarygodne informacje o używaniu przez Rosję zabronionej amunicji kasetowej - powiedziała w poniedziałek zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo.

Jak dodała, ONZ jest również głęboko zaniepokojona doniesieniom o prześladowaniu ukraińskich władz cywilnych, w tym porwaniu mera Melitopolu. Dodała, że istnieją również doniesienia o celowych atakach Rosjan przeciwko dziennikarzom i innym cywilom.

W wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie kamienicy w Charkowie dwie osoby zginęły, jedna została ranna - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę okręgową w Charkowie.

W rozmowach ukraińsko-rosyjskich nastąpiła przerwa techniczna, która potrwa do wtorku - napisał w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jeden z uczestników tych negocjacji Mychajło Podolak.

Dodał, że przerwa przeznaczona jest "na dodatkową pracę w podgrupach roboczych i doprecyzowanie pewnych określeń".

- Rosja używała rozmów dyplomatycznych, by kupować czas i przygotować swój atak na Ukrainę - powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Dodał jednocześnie, że dyplomatyczna ścieżka rozwiązania kryzysu nie jest zamknięta i wezwał Rosję do rzeczywistego podjęcia rozmów.

Minister Rau wezwał Radę Bezpieczeństwa by użyła wszystkich środków, by zatrzymać rosyjską agresję na Ukrainę.

- Dymiące ruiny Charkowa i Mariupola i śmierć tysięcy niewinnych pokazują nam cenę obojętności wobec użycia siły - dodał szef MSZ.

Działania Rosji skierowane przeciwko ludności cywilnej i mające na celu złamanie ducha Ukraińców stanowią akt państwowego terroryzmu - powiedział w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau podczas briefingu przewodniczącego OBWE dla Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jak dodał, jako przewodniczący organizacji nie może być bezstronny wobec rażącego łamania prawa humanitarnego przez Rosję, a agresja zagraża istnieniu OBWE.

Jak oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich, po 18 pełnych dniach wojny sytuacja militarna nadal nie uległa znaczącym zmianom. Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne na wszystkich kierunkach, jednakże "nie osiągnęły znaczących sukcesów" i mają się skupiać głównie na przegrupowaniu i utrzymaniu wcześniej zajętych rubieży.

Jak wskazują autorzy raportu Andrzej Wilk i Piotr Żochowski siły rosyjskie kontynuują uderzenia rakietowo-powietrzne i ostrzał miast oraz zgrupowań armii ukraińskiej. Z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu niszczących uderzeń na bazy i magazyny wroga na tymczasowo okupowanych terytoriach.

Tak wygląda krajobraz dzielnicy Kureniwka w Kijowie po trafieniu rakiety

Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes wezwała międzynarodową opinię publiczna do wywarcia presji na Niemcy w sprawie wprowadzenia przez UE embarga na paliwa z Rosji. Zaznaczyła, że to jeden ze skutecznych sposobów na osłabienie Moskwy i zmuszenie jej do zatrzymania inwazji na Ukrainę.

Miliarder i założyciel firmy SpaceX Elon Musk wyzwał w poniedziałek na Twitterze prezydenta Rosji Władimira Putina na pojedynek, w którym stawką ma być Ukraina.

"Niniejszym wyzywam Władimira Putina na pojedynek. Stawką jest Ukraina" - napisał w poniedziałek Musk. "Czy przyjmujesz to wyzwanie?" - spytał, pisząc po rosyjsku.

W związku z napływem ukraińskich uchodźców w Niderlandach policja ostrzega przed handlem ludzi. Komendy policji w całym kraju otrzymały polecenie, aby sprawdzać, czy uciekający przed wojną Ukraińcy nie są wykorzystywani w Holandii.

"Istnieje poważne ryzyko handlu ludźmi i zdajemy sobie z tego sprawę" – powiedział w poniedziałek rzecznik policji cytowany przez portal NU.

Fundusze na pomoc humanitarną trafiają głównie na samą Ukrainę, ale są przeznaczone również dla innych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, jako środki przyznawane na zaspokojenie potrzeb uchodźców, którzy przybyli do tych państw - przekazał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Obecnie na terytorium Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - dodano.

Kamil Glik kupił karetkę pogotowia, która będzie jeździć na Ukrainę po chore dzieci - poinformował w mediach społecznościowych Polski Związek Piłki Nożnej. Trwa także koordynowana przez PZPN akcja organizowania bezpłatnych treningów dla osób z Ukrainy.

"Historia jest prosta - kupiłem karetkę i mam człowieka, który chce jeździć. Jest ona odpowiednio wyposażona w środku, specjalnie dla ciężko chorych dzieci" - oświadczył obrońca reprezentacji Polski, cytowany na Twitterze.

Wszystkie koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, także koszty transportu, logistyki i organizacji, powinny być refakturowane. Rząd polski przy pomocy funduszu pomocowego te koszty poniesie - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Personel elektrowni jądrowej w Czarnobylu - 211 osób - nie może już naprawiać i konserwować sprzętu-  - ostrzega doradca Switłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

"Rozpoczęli swoje zmiany w przededniu rosyjskiej inwazji. Teraz, po trzech tygodniach, są wyczerpani fizycznie i psychicznie" - dodaje.

Pomagacie słowem i czynami. Dziś Polska z Ukrainą broni demokracji w całej Europie. Nie zastanawiając się, wybraliście światło, dobroć i miłość do bliźniego oraz wiarę w zwycięstwo dobra - mówił w języku polskim ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu w formacie Trójkąta Lubelskiego.

Wojna w Ukrainie. Premier Denys Szmyhal mówił po polsku. "Chwała prawdziwym przyjaciołom"

Ponad 160 samochodów osobowych wyjechało z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały w poniedziałek władze tego atakowanego przez Rosjan miasta. Podkreślono, że na trasie korytarza humanitarnego przestrzegane jest zawieszenie broni.

Jak zaznaczono, według stanu z godz. 13 (godz. 12 czasu polskiego) z Mariupola drogą w stronę Berdiańska wyjechało ponad 160 prywatnych samochodów.

Każda przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej może na bieżąco zamawiać szczepionki dla dzieci z Ukrainy – przypomina w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

"Przypominamy. Każda przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej może na bieżąco zamawiać w najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych dla dzieci z Ukrainy" – przekazał na Twitterze resort.

"Biorąc pod uwagę stany magazynowe, szczepionki będą wydawane na bieżąco" – zadeklarowało MZ.

Firma farmaceutyczna Pfizer zawiesi inwestycje w Rosji, ale nadal będzie dostarczać leki - informuje NEXTA

McDonald's, Coca-Cola Co., P&G i IBM wśród firm, które zostały ostrzeżone przed możliwością aresztowania liderów, konfiskatą mienia i przejęciem znaków towarowych - poinformował w poniedziałek "The Wall Street Journal"

"Według osób zaznajomionych ze sprawą, rosyjscy prokuratorzy wystosowali ostrzeżenia do zachodnich firm w Rosji, grożąc aresztowaniem liderów korporacji krytykujących rząd lub zajęciem aktywów firm, które wycofają się z kraju" - podał WSJ.

Prawie 150 tys. ludzi zostało już ewakuowanych korytarzami humanitarnymi w bezpieczne miejsca – ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez Ukrinform. Zaznaczyła, że Rosjanie łamią zobowiązania i utrudniają ewakuacje.

Wołodymyr Zełenski: zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw

Fot.: PAP/EPA/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR HANDOUT

Hakerom z grupy Anonymous udało się w poniedziałek uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Jak podkreślają hakerzy, udało im się zdobyć dane „na dużą skalę”, a część z nich zniszczyć – informuje portal rbb24. Cyberatak potwierdził rzecznik niemieckiego oddziału Rosnieftu.

Burkhard Woelki, rzecznik prasowy Rosnieftu w Niemczech, poinformował, że „rozmiarów szkód nie można na razie oszacować”. Jego zdaniem, włamanie nie ma wpływu na funkcjonowanie rafinerii w Schwedt (Uckermark), gdzie nadal trwają prace i realizowane są planowane dostawy w regionie Berlina i Brandenburgii.

Stanisław Żaryn: ostrzał rakietowy Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie to celowa rosyjska prowokacja, próba zastraszenia Zachodu, a także próba zatrzymania pomocy z Zachodu.

Premier Mateusz Morawiecki: właśnie zakończyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego. Z Warszawy płynie dziś silne poparcie dla walczącej Ukrainy.

Polska Misja Medyczna zamierza uruchomić szpital polowy w Ukrainie. Lecznica taka – o ile wojna w tym kraju nie zakończy się – mogłaby powstać w ciągu dwóch miesięcy.

Informacje te przekazała w poniedziałek dziennikarzom w Krakowie Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

 

Na razie nie jest znana dokładna lokalizacja szpitala, ale – jak ustaliła PMM z amerykańskim partnerem – byłoby to nie dalej, niż godzinę drogi, od granicy polskiej. Chodzi o to, aby możliwa była natychmiastowa ewakuacja personelu i pacjentów w razie zagrożenia. "Zobaczymy, jaka będzie sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, za dwa miesiące. Może będzie już zawieszenie broni, może porozumienie pokojowe" – mówiła przedstawicielka PMM.

 

Firma farmaceutyczna Pfizer zawiesi inwestycje w Rosji, ale nadal będzie dostarczała leki.

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, firma Bayer wstrzymała wszelkie wydatki w Rosji i na Białorusi, które nie są związane z dostarczaniem niezbędnych produktów dla zdrowia i rolnictwa - oświadczył w poniedziałek Bayer.

Bayer podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkiej działalności gospodarczej w Rosji i na Białorusi. Postanowił zawiesić "wszelkie działania reklamowe i inne działania promocyjne". Ponadto spółka "wstrzyma na czas nieokreślony projekty inwestycji kapitałowych i nie będzie podejmować jakichkolwiek przedsięwzięć biznesowych".

Zrujnowany Mariupol z lotu ptaka.

 

Gwiazda symbolizująca Armię Radziecką - na pomniku na cmentarzu w Gnieźnie - została pomalowana w barwy Ukrainy. Wcześniej także gwiazda na pomniku na poznańskiej Cytadeli została oblana farbą - w tym przypadku czerwoną.

Zdjęcia gwiazdy pomalowanej w kolorze flagi ukraińskiej opublikował m.in. lokalny portal gniezno24.com.

Blisko 30 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskich szkół po inwazji rosyjskiej na Ukrainę - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Szef MEiN wizytował Szkołę Podstawową im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej, gdzie zorganizowany został jeden z punktów recepcyjnych obsługujących przejście graniczne w Hrebennem.

Uniwersytet Łódzki przeznaczył 1 mln zł na stypendia dla najlepszych naukowców z ukraińskich uczelni. Konkurs, który pozwoli na przyjazd do Polski ok. 30 badaczy posiadających co najmniej tytuł doktora.

- Uniwersytet Łódzki utworzył konkurs, w ramach którego najlepsi naukowcy z Ukrainy otrzymają stypendia finansowane przez naszą uczelnię. To odpowiedź na apel ukraińskich uniwersytetów o wsparcie dla tamtejszego środowiska akademickiego- przekazał rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Polska prowadzi bardzo drobiazgowe kontrole na granicy, ma to zapewnić, że żaden towar objęty sankcjami nie przekroczy polskich granic - przekazał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Polska prowadzi bardzo drobiazgowe kontrole na granicy. Ma to zapewnić, że żaden towar objęty sankcjami nie przekroczy polskich granic. Dodatkowo rząd ukraiński przekazuje nam wszelkie możliwe informacje żeby zapewnić skuteczność tych działań. Mówił o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal" - napisał na Twitterze Müller.

Wojska rosyjskie niszczą miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, sytuacja humanitarna jest krytyczna, a ciągły ostrzał utrudnia liczenie ofiar – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

„Miasta widma. Okupanci wciąż niszczą mieszkańców i miejscowości w obwodzie ługańskim. W ciągu ostatniego dnia było 57 ostrzałów miast i wsi. Pokojowi mieszkańcy ginęli i odnosili rany w wyniku »rosyjskiego wyzwolenia«. Bardzo trudno ich policzyć, ponieważ ostrzał nie ustaje” – napisał Hajdaj na Facebooku.

Link do wpisu.

W dalszym ciągu Dworzec Zachodni jest jednym z tych miejsc, na które kierowane są wzmożone siły policyjne

Szef MSZ Kułeba: wzywam do bojkotu wielkich zagranicznych firm, które zostały w Rosji

Szef MSZ Kułeba: jesteśmy u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji wobec Rosji

"Rosyjscy okupanci nadal tworzą na swoim terytorium rezerwy do prowadzenia wojny z Ukrainą. Powstają oddziały najemników, gotowych za pieniądze wykonywać zbrodnicze rozkazy rosyjskich dowódców. Według dostępnych informacji w Syrii otwarto centra rekrutacji najemników, gdzie w ostatnich dniach zwerbowano ponad 1000 osób, a do Rosji przybyło już około 400 osób" - czytamy we wpisie.

 

Link do wpisu.

Niniejszym rzucam wyzwanie do walki Władimirowi Putinowi. Stawka to Ukraina - napisał Elon Musk.

 
W jego domu nie ma już Twittera. Wskazówka dla profesjonalistów: używaj faksu zamiast tweetowania - odpisał mu europoseł Marek Belka.

 

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie ze strony Polski w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu – powiedział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj podczas spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w Tarnowie.

- W imieniu Ukrainy, od całego narodu ukraińskiego wyrażam serdeczną wdzięczność za to, co robi prezydent, rząd, parlament Polski, władze lokalne, samorządowe. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to wsparcie w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu - powiedział konsul podczas poniedziałkowego spotkania z samorządowcami zorganizowanego przez wojewodę małopolskiego.

Zdaniem senator Berlina ds. społecznych Katji Kipping napływ uchodźców z Ukrainy do stolicy będzie trwał jeszcze długo. - Wszystko, co do tej pory przeżyliśmy, to dopiero początek - mówi stacji rbb. Kraj związkowy Berlin przyjmuje obecnie każdej nocy tylu uchodźców, co wszystkie inne landy razem wzięte.

Pracujemy nad kolejnym pakietem sankcji. Są oligarchowie bezpośrednio współpracujący z Putinem, którzy nie są objęci sankcjami. Rozmawiamy o zakończeniu współpracy między Rosją a światem zachodnim na wszystkich możliwych polach - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Urząd Miasta Rzeszowa w środę uruchomi specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany i zameldować się – poinformował w poniedziałek prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent podkreślił, że od początku wojny przez Rzeszów przejechało kilkaset tysięcy uchodźców.

Wojna na Ukrainie i jej wpływ na sytuację regionalną i międzynarodową były jednym z tematów rozmów premiera Słowacji Eduarda Hegera podczas poniedziałkowej wizyty w Watykanie, w trakcie której został on przyjęty przez papieża Franciszka. O rozmowach poinformowało watykańskie biuro prasowe.

Szef dyplomacji podkreślił także w rozmowie z Linde potrzebę przyspieszenia procesu akcesyjnego Ukrainy do Unii Europejskiej.

 

Szwedzka minister napisała, że w rozmowie z Kułebą przekazała wsparcie swojego kraju dla Ukrainy oraz wyraziła "najszczersze wyrazy współczucia" z powodu śmierci obywateli Ukrainy "w wyniku niesprowokowanej i bezpodstawnej rosyjskiej agresji".

 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w poniedziałek na Twitterze, że w rozmowie telefonicznej ze swoją szwedzką odpowiedniczką Ann Linde, podkreślił, że trzeba natychmiast powstrzymać Rosjan przed popełnianiem kolejnych zbrodni wojennych.

 

"Musimy ograniczyć możliwości popełniania kolejnych zbrodni wojennych i mordowania Ukraińców przez rosyjską machinę wojenną" - poinformował Kułeba.

 

Nexta: "okupanci planują zdetonować amunicję przed blokiem elektrowni Zaporoża"

 

Minister Marlena Maląg spotkała się dziś w Brukseli z Komisarzem UE ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasem Schmitem. Rozmowa dot. działań na rzecz wsparcia obywateli 🇺🇦 uciekających przed wojną.

 

Między 24 lutego, a 8 marca wjechało na Białoruś, tylko przez dwa polskie przejścia w Koroszczynie i Bobrownikach, 22,5 tysiąca TIR-ów - poinformowali w poniedziałek posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński. Podkreślili, że "sankcje nie mogą być fikcją".

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Atomową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej Ukrenerho.

 

"Linia zasilająca Czarnobylską Elektrownię Atomową i (miasto) Sławutycz została ponownie uszkodzona przez okupanta niedługo po tym jak pracownicy Ukrenerho ją naprawili" - przekazał w poniedziałek ukraiński operator sieci energetycznej na Facebooku.

Link do wpisu.

 
Siły Obrony Ukrainy: wojska okupacyjne zatrzymane są w kierunkach Nikolajewa i Kryworiz. Bez znaczącego sukcesu wróg nadal prowadzi systematyczną wojnę z bombardowaniem lotnictwa w celu zniszczenia infrastruktury wojskowej i cywilnej Ukrainy. Stosuje amunicję o dużej mocy i niedyskryminujące działania wobec cywilów. Takie działania są klasyfikowane przez międzynarodowe prawo humanitarne jako zbrodnia wojenna.
 

"Zakończyłem spotkanie z prezydentem Słowacji Zuzana Caputova. Rozmawialiśmy o sytuacji na przejściach granicznych i krajach kopertowych. Izrael i Słowacja łączyły silne więzi od wielu lat w rutynowych działaniach, a podczas wojny nasiliła się współpraca, podziękowałem prezydentowi za współpracę jego narodu z członkami izraelskiego MSZ i wyraziłem nadzieję, że przyjadę ponownie w pokoju i cichy" - napisał Yair Lapid minister spraw zagranicznych Izraela.

 

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wygłosi w poniedziałek o godz. 16 przemówienie podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zamiast prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformowano w trakcie rozpoczętych już obrad ZPR

Moment trafienia rakiety w Kureniwce.

 

Szef wywiadu zagranicznego rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i jego zastępca trafili do aresztu domowego, co świadczy o rosnącej wściekłości prezydenta Władimira Putina na służby specjalne z powodu wolno postępującej inwazji na Ukrainę - pisze brytyjski "The Times".

Morawiecki: namawiamy do wprowadzenia dalszych ograniczeń w handlu wobec Rosji; czekamy na głos KE; każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów podwójnego zastosowania


Fot.: PAP/Leszek Szymański

Bez wsparcia naszych przyjaciół, bez wsparcia świata, nie mielibyśmy żadnych perspektyw na normalną przyszłość. Dzięki temu też Ukraińcy mogą walczyć o wolność i niezależność, o swoją przyszłość - powiedział premier Ukrainy Denis Szmyhal po spotkaniu szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego.

Od samego początku inwazji oczywiste było, że dziedzictwo kulturowe Ukrainy nie ma dla Rosjan żadnego znaczenia; chcą zniszczyć wszystko to, co jest u nas wartościowe – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński historyk Roman Kabaczij. Jak dodał, Rosjanie za cel biorą m.in. obiekty sakralne i muzea.

 

- Z jednego z tych ostatnich wynieśli nawet marmurowy sedes – powiedział Kabaczij, podkreślając, że "powtarza się historia inwazji bolszewickiej sprzed 100 lat".

Premier Ukrainy: Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne. Wszystkie rosyjskie aktywa muszą być zamrożone. Rosyjskie statki nie powinny wpływać do zachodnich portów. Potrzeba wstrzymania dostaw do Rosji towarów podwójnego zastosowania

NEXTA: Chersoń. Miejscowi po prostu nienawidzą okupantów

 

Szef grupy parlamentarnej bawarskiej partii chadeckiej CSU Alexander Dobrindt pojechał do Polski, aby zorientować się w sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, którą każdego dnia przekraczają tysiące uchodźców. "Trzeba powiedzieć, że Polacy są niesamowicie zorganizowani" - powiedział stacji BR24.

Internetowe Konto Pacjenta od poniedziałku dostępne będzie w ukraińskiej wersji językowej - przekazał w poniedziałek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"IKP od dziś dostępne w ukraińskiej wersji językowej" - podał w poniedziałek na Twitterze szef resortu zdrowia.

 

Władze Francji chcą nałożyć sankcje na kolejne kilkadziesiąt osób z otoczenia prezydenta Władimira Putina w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. "Wszystkie opcje są na stole", aby wzmocnić już wprowadzone sankcje – poinformował w poniedziałek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Cztery osoby zginęły w wyniku ataku lotniczego na jedną ze stacji pomp w Czernihowie – poinformował w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na dyrektora spółki wodociągowej Czernihiwwodokanał Serhija Malawkę.

 

Według relacji Malawki zginął jeden ochroniarz, jeden pracownik i dwoje członków jego rodziny.

"Powtarzam raz jeszcze: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, rosyjskie pociski spadną na wasze terytorium, terytorium NATO. To tylko kwestia czasu" - napisał Zełenski, zamieszczając pod wpisem zdjęcia dokumentujące wojnę na Ukrainie.

 

"W zeszłym roku ostrzegałem przywódców NATO: jeśli nie zostaną nałożone sankcje prewencyjne przeciwko Rosji, rozpocznie się wojna. I miałem rację" - skomentował Zełenski

 

Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w Kijowie, kiedy na miasto spadły odłamki rosyjskiej rakiety - poinformował w poniedziałek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w komunikatorze Telegram.

Siły Zbrojne Ukrainy udostępniły nagrania z trwającej inwazji rosyjskiej

 

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid zapewnił w poniedziałek podczas wizyty na Słowacji, że jego kraj nie będzie szlakiem do ominięcia sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Lapid powiedział także, że Izrael zrobi wszystko co możliwe, żeby pośredniczyć w osiągnięciu pokoju.

 

PO spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Ivanem Korczokiem Lapid oświadczył, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla ataku na jej integralność terytorialną. Szef izraelskiej dyplomacji potępił też ataki na ludność cywilną.

 

Premier: polskie, ukraińskie i litewskie serca biją w rytm wolności, więc będziemy robić wszystko, żeby pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność. Wiemy, że jeśli ta suwerenność zostanie zniszczona to zniszczone zostaną wartości europejskie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła do lotniska Katowice most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy – wynika z informacji zarządcy portu. Pierwszy transport zawierał 46 ton żywności, która została przeładowana na ciężarówki i wysłana do Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki: czasy się zmieniają, pokolenia mijają, ale Rosja cały czas prowadzi swoją politykę agresji i wykorzystuje surowce naturalne, żeby szantażować pozostałą część Europy.

 

Premier Morawiecki: atak rakietowy Rosji przy granicy z Polską ma zniszczyć humanitarny wysiłek Europy

 

Mieszkańcy miejscowości Biłozirka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wyszli w poniedziałek na wiec, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej okupacji; rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać w powietrze – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na relacje mieszkańców na Facebooku.

Na ulice wyszło kilkaset osób z ukraińskimi flagami, skandując m.in. "Chwała Ukrainie", "Putin ch…" i „Rosyjski żołnierz – faszystowski okupant".

 

Jedna z mieszkanek podała na Facebooku, że żołnierze rosyjscy strzelali w powietrze i próbowali zatrzymać kolumnę protestujących, zatrzymano też kilka osób.

Premier Morawiecki po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego: pięść Moskwy uderza brutalnie i na oślep, na Ukrainie dochodzi do rzezi; nie ma powrotu do "business as usual" z Rosją

Komunikacja jest trudna, ale rozmowy się toczą - napisał w poniedziałek w serwisie Twitter doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jeden z uczestników rosyjsko-ukraińskich negocjacji Mychajło Podolak.

"Strony aktywnie wyrażają swoje stanowiska, które zostały już doprecyzowane. Komunikacja jest trudna, ale się toczy. Powodem tych różnic jest to, że mamy bardzo odmienne systemy polityczne. Ukraina to wolny dialog w społeczeństwie i obowiązkowy konsensus. Rosja - to ultymatywne tłumienie własnego społeczeństwa" - ocenił Podolak.

 

Minister spraw zagranicznych Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, powiedział w poniedziałek, że rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem o trwających obecnie w Wiedniu irańskich rozmowach nuklearnych podczas wizyty w Moskwie.

Spotkaniu z udziałem kierownictwa MSZ i ambasadorów Ukrainy za granicą przewodniczył Andrij Jermak. Wydarzenie poświęcone było ochronie praw obywateli Ukrainy, którzy czasowo opuścili swoją ojczyznę na skutek rosyjskiej agresji.

 

Wojska rosyjskie nasiliły ostrzał Charkowa i obwodu charkowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek. W mieście Dergacze zginęła nastolatka. Obecnie ustalana jest dokładna liczba ofiar śmiertelnych i rannych - poinformowała policja obwodowa cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

Izrael po raz pierwszy ogłosił, że zastosuje się do międzynarodowych sankcji wobec Rosji.

Wszystkie czynne elektrownie atomowe na Ukrainie pracują stabilnie - poinformował w poniedziałek w komunikatorze Telegram Enerhoatom, ukraiński koncern państwowy obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe.

 

"Bieżąca moc wszystkich czterech ukraińskich elektrowni jądrowych zapewnia niezbędną wielkość produkcji energii elektrycznej na potrzeby kraju. Promieniowanie, warunki przeciwpożarowe i środowiskowe w elektrowniach jądrowych i na sąsiadujących z nimi terenach nie zmieniły się i mieszczą się w granicach obowiązujących norm" – podała firma.

Link do wpisu na Telegramie.

Kancelaria premiera: spotkanie w formacie premierów państw w Trójkącie Lubelskim podczas militarnej agresji Rosji jest wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy.

 

Proukraińscy squattersi zajęli w nocy z niedzieli na poniedziałek warty 25 mln funtów dom w Londynie należący do rodziny Olega Deripaski, rosyjskiego oligarchy, na którego kilka dni temu brytyjski rząd nałożył sankcje - podał w poniedziałek "Daily Mail".

Jak informuje gazeta, aktywiści wtargnęli do znajdującej się w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Belgravia nieruchomości krótko po północy, po czym wywiesili na niej ukraińskie flagi oraz transparenty z napisami "Posiadłość została wyzwolona" i "Putin idź się pier...".

 

Niepełnosprawni sportowcy z Rosji i Białorusi w dniach 18-21 marca w Chanty-Mansijsku na Syberii zorganizują swoją własną Paraolimpiadę. Z tej prawdziwej, która zakończyła się w niedzielę w Pekinie, zostali wykluczeni z powodu inwazji na Ukrainę.

Rywalizację zaplanowano w sześciu dyscyplinach - narciarstwie biegowym i alpejskim, biathlonie, curlingu, snowboardzie oraz hokeju na lodzie.

W wyniku rosyjskiego ataku z powietrza we wsi Komariwka w okolicach Buczy w obwodzie kijowskim zniszczone zostały dwa prywatne domy i sklep; informacje o ofiarach są sprawdzane – podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na obwodową policję.

"Dziś, 14 marca, o godz. 4.40 (godz. 3.40 w Polsce) rosyjskie wojsko przeprowadziło atak z powietrza na wieś Komariwka w rejonie Buczy. W wyniku bombardowania zniszczone zostały dwa prywatne domy i sklep. Informacje o zabitych i rannych są precyzowane" – przekazała policja na Facebooku.

Nexta: kijów po ostrzale

Nie mamy informacji, aby w wyniku rosyjskiego ataku na poligon w Jaworowie zginęli lub ucierpieli obywatele polscy, wszystko wskazuje na to, ze nie było tam obywateli RP - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

 

W niedzielę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Centrum to, bardziej znane jako jaworowski poligon wojskowy, leży niecałe 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską.

Siły Obrony Ukrainy: "26 Brygada Artylerii nieustannie to udowadnia! Pokonujemy okupanta, który podstępnie najechał naszą ziemię!"

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: w zeszłym roku ostrzegałem przywódców NATO, że jeśli nie ma surowych sankcji prewencyjnych przeciwko Rosji, to pójdzie na wojnę. Miałem rację. Powtarzam: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, rosyjskie rakiety spadną na wasze terytorium, na terytorium NATO. To tylko kwestia czasu.

 

"Zawieszenie broni w naszym obwodzie obowiązuje, choć jest bardzo względne" – oświadczył Kułeba, dodając, że z miejsca, gdzie się znajduje, co jakiś czas słychać w pewnej odległości odgłosy eksplozji.

 

Kułeba informował w weekend na swoim profilu na Facebooku, że w sobotę i niedzielę ewakuowano prawie 8 tys. osób m.in. z Buczy, Hostomla i Borodziaki, w tym pacjentów szpitala psychiatrycznego.

 

„Dzisiaj na terytorium Białorusi prowadzona jest operacja specjalna Federacji Rosyjskiej. Mają oni dzisiaj wielkie pragnienie, by ubrać białoruskich żołnierzy w rosyjskie mundury wojskowe” – mówił w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

„Niektórzy Białorusini odmawiają walki przeciwko naszemu krajowi. Dziś Białorusini są przekonywani, by przebrać się w rosyjskie mundury i wejść na nasze terytorium przebrani za rosyjskich żołnierzy” – dodał sekretarz RBNiO Ukrainy.

 

Daniłow zaznaczył, że Ukraina jest w pełni przygotowana na taki scenariusz. „Ostrzegam was: jeśli znajdziemy tu Białorusinów, zostaną odparci tak samo, jak dziś Rosjanie i Czeczeni” – powiedział.

W poniedziałek o godz. 11.00 prezydent Andrzej Duda spotka się z rządem, dowódcami wojskowymi i szefami służb - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania w siedzibie BBN będzie sytuacja na Ukrainie.

 

"Dziś o 11.00 w BBN narada koordynacyjna prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami wojskowymi i szefami służb specjalnych na temat sytuacji na Ukrainie oraz działań podejmowanych przez państwo w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym" - podano w poniedziałek na Twitterze BBN.

 

Polskie związki sportowe niosą pomoc zawodniczkom i zawodnikom z Ukrainy - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki

Spalona kamienica w miejscowości Żukowski niedaleko Charkowa

 

W poniedziałek na Zamku Królewskim rozpoczęło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala. Tematem spotkania będą działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy.

 

Szef Administracji Prezydenta Andrij Jermak: Izrael będzie pośredniczył w negocjacjach pomiędzy Rosją i Ukrainą - pisze NEXTA.

Kilka silnych eksplozji było słychać w Kijowie w poniedziałek około godz. 11 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce); prawdopodobnie były to odgłosy ukraińskiej obrony przeciwlotniczej strzelającej do rosyjskich samolotów lub rakiet – podała stacja CNN.

 

Wiceminister spraw wewnętrznych Anton Gerashchenko informuje, że szczątki pocisku manewrującego spadły na Kureniówkę

 

Rosyjska inwazja dotknęła już około 18 mln ludzi na Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni - przekazało w poniedziałek biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

Ponadto prawie 3 mln mieszkańców 44-milionowej Ukrainy uciekło przed działaniami zbrojnymi za granicę - dodano w oświadczeniu na stronie internetowej organizacji.

Większość Ukraińców, którzy uciekli przed wojną za granicę nie zamierza tam zostawać na stałe i chce wrócić do ojczyzny - oświadczyła w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko we wpisie na swoim profilu w serwisie Facebook.

"Wojna wywołana przez Rosję spowodowała bezprecedensowy od II wojny światowej kryzys migracyjny w Europie. Ponad 2,5 mln Ukraińców wyjechało już za granicę, a liczba ta będzie się tylko zwiększać. Ludzie zmuszeni są opuścić swoje domy, krewnych i przyjaciół, aby ratować życie swoje i swoich dzieci" - napisała Swyrydenko.

"Prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o możliwości wykorzystania funduszy UE na potrzeby pomocowe i wsparcie migrantów z Ukrainy" - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Rozpoczęła się czwarta runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji - poinformował w poniedziałek około godz. 10.15 portal Ukrainska Prawda, powołując się na doradcę ukraińskiego prezydenta i jednego z uczestników rozmów Mychajło Podolaka.

Wcześniej Podolak napisał na Twitterze:

"Negocjacje. Czwarta runda. Na temat pokoju, zawieszenia broni, natychmiastowego wycofania wojsk i gwarancjach bezpieczeństwa. Twarde dyskusje. Choć Rosja zdaje sobie sprawę z bezsensowności swoich agresywnych działań, wciąż łudzi się, że 19 dni przemocy przeciwko pokojowym miastom Ukrainy to właściwa strategia".

 

1498 nadanych numerów PESEL, 251 dzieci przyjętych do przedszkoli i szkół, 7 punktów noclegowych – niespełna 130-tysięczne Tychy podsumowały w poniedziałek dotychczasową pomoc udzieloną uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

 

Od 24 lutego tyski samorząd - wspierany przez wolontariuszy i mieszkańców miasta - koordynuje i organizuje pomoc.

Krajowe firmy farmaceutyczne zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazały już dla Ukrainy prawie milion opakowań leków o wartości około 15 mln zł.

 

Są to - jak podał związek - produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie - przede wszystkim stosowane w szpitalach, w medycynie ratunkowej, konieczne do prowadzenia operacji, również antybiotyki, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także leki stosowane w chorobach kardiologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i zakaźnych oraz w leczeniu cukrzycy.

"System obrony powietrznej działa w Kojowie. Rosyjski pocisk został zestrzelony" - informuje NEXTA.

Ukraińska biathlonistka Anastasija Ołehiwna Merkuszyna, medalistka mistrzostw świata, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata juniorek "wstąpiła do Straży Granicznej Ukrainy, aby wspólnie z innymi siłami chronić nasz kraj i całą Europę" - podał ukraiński parlament na Twitterze.

Bridgestone zawiesza swoją działalność w Rosji - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe firmy. Jest to kolejna spółka związana z motoryzacją, która zawiesiła działalność w Rosji w ramach oddolnych sankcji.

Bridgestone zaznaczył, że decyzja wejdzie w życie w piątek 18 marca "po dokonaniu niezbędnych przygotowań". Oznacza to, że oprócz wstrzymania produkcji w Rosji, firma zdecydowała się na "zamrożenie wszelkich nowych inwestycji i wstrzymanie ze skutkiem natychmiastowym całego eksportu do Rosji".

 

"Ukraińscy ratownicy usuwają niewybuch bomby lotniczej z domu w Czernihowie. Urzędnicy powiedzieli, że trzy tego rodzaju bomby zostały usunięte z miasta w ciągu jednego dnia" - informuje CBS News.

 

W Berlinie kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w niedzielę pod hasłem “Stop wojnie! Pokój i solidarność dla mieszkańców Ukrainy”. Pod Bramą Brandenburską, gdzie swoją siedzibę ma Instytut Pileckiego w Berlinie, uczestnicy protestu wysłuchali m.in. wystąpienia polskiego ambasadora w Kijowie.

"Guten Morgen Berlin" - ambasador Bartosz Cichocki rozpoczął swoje krótkie wideo-wystąpienie po niemiecku, ale kontynuował już po angielsku.

 

- Jestem ambasadorem Polski na Ukrainie i przesyłam pozdrowienia z Kijowa, stolicy Ukrainy. Za mną znajduje się rzymskokatolicki kościół św. Mikołaja, wszyscy kijowianie znają i kochają to miejsce - mówił ambasador. "Jestem pewny, że niebawem znowu spotkamy się w Kijowie i innych ukraińskich miastach, że odbudujemy Ukrainę jako piękny i silny kraj, członka europejskiej rodziny". Wezwał do wsparcia Ukrainy, "wspierajcie ukraińską armię, wspierajcie ukraińską ekonomię, wspierajcie sankcje na Rosję, a zwyciężymy" - powiedział Cichocki.

"Typowy ukraiński ciągnik" - napisał użytkownik Twittera.

Ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski dotarło 48,8 tys. uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny, czyli od 24 lutego br. przez przejścia w regionie do kraju dostało się ponad 902,6 tys. osób.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz, w ostatnich 24 godzinach najwięcej osób polsko-ukraińską granicę przekroczyło na przejściu w Medyce – 23 tys.

 

Reuters: od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego na Ukrainie zginęło 90 dzieci, a ponad 100 zostało rannych – poinformowała w poniedziałek ukraińska prokuratura generalna.

"Największa liczba ofiar znajduje się w obwodach Kijów, Charków, Donieck, Czernihów, Sumy, Chersoń, Mikołajów i Żytomierz" – czytamy w oświadczeniu.

Stanisław Żaryn: Zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla Konrad Rękas kolejny raz włącza się w działania przeciwko Polsce. W rozmowie z portalem prowadzącym działania dezinformacyjne Rękas przekonuje, że Polska tylko czeka, by anektować zachodnią Ukrainę.

 

Kancelaria premiera: Premier Mateusz Morawiecki powitał premier Litwy Ingrida Simonyte na Zamku Krolewskim na spotkaniu szefów rządów w Trójkącie Lubelskim.

Rosyjski ostrzał i naloty lotnicze powodują ogromne zniszczenia na Ukrainie, wskutek napaści domy musiało opuścić ponad 2,5 mln osób i jest co najmniej 1663 ofiar cywilnych, choć prawdziwa liczba jest znacznie wyższa - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

 

"Ponad 2 500 000 uchodźców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku ataku prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę. Przeprowadzany na oślep rosyjski ostrzał i ataki lotnicze powodują ogromne zniszczenia. ONZ poinformowała, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji było już 1663 ofiar cywilnych. Podobnie jak w przypadku poprzednich takich szacunków, prawdziwe liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe i będą rosły tak długo, jak długo będą trwały działania Rosji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

 

Biełsat: Mariupol z lotu ptaka. Miasto oblężone i nieustannie ostrzeliwane

 

W rosyjskim mieście Biełgorod, około 40 km od granicy z Ukrainą, miał powstać obóz, w którym przebywają rosyjscy żołnierze odmawiający walki - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wobec przetrzymywanych tam wojskowych mają być stosowane "przedprocesowe środki śledcze".

 

W obozie podlegającym komendantowi wojskowemu Biełgorodu - jak twierdzi ukraiński Sztab Generalny - przebywają także rosyjscy żołnierze, którzy po leczeniu zostali wypisani ze szpitali i oczekują na odesłanie do swoich oddziałów.

 

W rejonie Odessy istnieje ryzyko desantu morskiego wojsk rosyjskich. Agresor może atakować zarówno z powietrza, jak z lądu, ale ukraińskie wojsko jest gotowe na każdą opcję - poinformował na Facebooku rzecznik Sztabu Operacyjnego Odeskiej Administracji Wojskowej Serhij Braczuk, na którego powołała się agencja Ukrinform.

Musimy robić wszystko, aby Europa była solidarna; nie tylko Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, ale wszystkie państwa unijne muszą przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy - powiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minionej doby przez przejście kolejowe do Przemyśla przyjechało 8,2 tys. uchodźców z Ukrainy, a wyjechało z miasta ok. 9 tys. – poinformował w poniedziałek rano na konferencji prasowej w Przemyślu wiceprezydent miasta Bogusław Świeży.

Dodał, że do Przemyśla przyjechało w niedzielę w sumie 5 pociągów z Ukrainy.

 

Ukraina i Rosja przeprowadzą twarde dyskusje o pokoju, zawieszeniu broni, natychmiastowym wycofaniu rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancjach bezpieczeństwa – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed planowanym rozpoczęciem rozmów.

"Negocjacje. Czwarta runda. Na temat pokoju, zawieszenia broni, natychmiastowego wycofania wojsk i gwarancjach bezpieczeństwa. Twarde dyskusje. Choć Rosja zdaje sobie sprawę z bezsensowności swoich agresywnych działań, wciąż łudzi się, że 19 dni przemocy przeciwko pokojowym miastom Ukrainy to właściwa strategia" – napisał Podolak.

 

Europa jest regionem świata, który znacznie zwiększył import broni zanim Rosja zaatakowała Ukrainę. Państwa kontynentu w nadchodzącej dekadzie jeszcze bardziej wzmocnią swoje zdolności obronne - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Banki i instytucje rozwoju zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Inwestorów Długoterminowych (ELTI) potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraziły solidarność z Ukrainą. Podkreśliły, że podejmują też konkretne działania na rzecz Ukrainy - podał w poniedziałek BGK.

"Ukraina to nie tylko nasz sąsiad; należy do naszej europejskiej rodziny. Inwazja i agresja militarna Rosji są zasadniczo sprzeczne z naszymi wspólnymi europejskimi wartościami, a koszty gospodarcze i społeczne na Ukrainie oraz w całej Europie będą ogromne" - napisano we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym w poniedziałek przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował w poniedziałek, że na wyjeździe z Polski na Białoruś funkcjonariusze odprawili w ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany 160 pojazdów ciężarowych, na przekroczenie graniczy czeka ok. 800, a czas oczekiwania wynosi ok. 27 godzin.

 

"Na wjeździe z Białorusi do Polski odprawiono 178 pojazdów, według danych strony białoruskiej po białoruskiej stronie oczekuje ok. 650 ciężarówek, a czas oczekiwania wynosi ok. 40 godzin" – podał Deruś.

 

Od niedzieli kolejka ciężarówek oczekujących na wyjazd z Polski na Białoruś wydłużyła się z ok. 450 do 800 pojazdów, a czas oczekiwania z ok. 15 do 27 godzin. Na wjeździe z Białorusi do Polski kolejka wydłużyła się z ok. 150 do 650, a czas oczekiwania z ok. 10 do 40 godzin.

 

Rosyjskie wojska zbombardowały most, który zapewniał połączenie transportowe między Enerhodarem a Zaporożem - podała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat państwowego ukraińskiego koncernu Enerhoatom.

"Konwoje i ewakuacja ludzi są na razie niemożliwe. Objazdy tylko złymi drogami przez punkty zapalne, gdzie znajdują się pozycje bojowe wroga. Rosjanie nie przepuszczają przez Tokmak i inne miejscowości na trasie" - poinformował Enerhoatom.

W pobliżu Enerhodaru znajduje się zajęta przez siły rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa.

Nexta opublikowała film, jak żołnierze używają "systemu rakiet przeciwpancernych Stugna-P".

 

- Jestem ogromnie wdzięczny naszemu personelowi NHS (National Health Service), partnerom i polskim przyjaciołom za wsparcie w sprowadzaniu do Wielkiej Brytanii ukraińskich dzieci potrzebujących ratującej życie opieki medycznej. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wesprzeć, gdy będą kontynuować krytyczne leczenie raka - napisał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

 

Od początku rosyjskiej agresji 24 lutego zginęło ponad 2,5 tysiąca mieszkańców Mariupola - poinformował w wystąpieniu telewizyjnym doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Dane, które przedstawił zostały mu przekazane przez władze Mariupola.

"Nigdy o tym nie słyszałem" - powiedział rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie zaprzeczając doniesieniom, jakoby Rosja miała prosić Pekin o pomoc wojskową.

"Twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Chiny o przekazanie sprzętu wojskowego do użycia na Ukrainie, to dezinformacja rozsiewana przez USA" - oświadczyło w poniedziałek chińskie MSZ. 

 
Taką informację podał dzień wcześniej brytyjski dziennik "Financial Times".

Dotychczas co najmniej 90 dzieci zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatorze Telegram.

"Najwięcej ofiar w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, czernihowskim, sumskim, chersońskim, mikołajowskim i żytomierskim" – podała prokuratura.

Tylko w niedzielę w wyniku ostrzału infrastruktury cywilnej w obwodzie mikołajowskim zginęło dwoje dzieci, a dwoje odniosło obrażenia.

Link do wpisu na Telegramie.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 389 czołgów i 1249 opancerzonych wozów bojowych - poinformował w poniedziałek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Łączne straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 14 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 389 czołgów; 1249 bojowych pojazdów opancerzonych; 150 systemów artyleryjskich; 64 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 34 systemy obrony przeciwlotniczej; 77 samolotów; 90 śmigłowców; 617 pojazdów kołowych; trzy jednostki pływające; 60 cystern; osiem bezzałogowców.

 

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na Kramatorsk w obwodzie donieckim Ukrainy – poinformował szef władz miejskich Ołeksandr Honczarenko na Facebooku.

 

Do ataku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

 

 

Siły obrony Ukrainy: Ukraińskie MSW uruchomiło nową platformę - Media Center Ukraine (Kijów + Lwów). Zagraniczni dziennikarze pracujący na Ukrainie mogą uzyskać pomoc.

 

"Dzięki współpracy "Archidiecezji Krakowskiej", polskich i włoskich służb celnych oraz lotnisku w Krakowie - udało się przetransportować do Włoch ciężko chore onkologicznie dzieci z Żytomierza i okolic Kijowa" - poinformował profil lotniska na Twitterze.

 

Azerbejdżan zwiększy dostawy gazu ziemnego do Europy poprzez Turcję

Ponad 35,2 tys. osób dostało się w niedzielę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Na wszystkich ruch odbywa się na bieżąco.

"Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 35 255 osób. Najwięcej w Hrebennem – 11 682" – podał w poniedziałek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Tenisiści Serbii zastąpią Rosjan w fazie finałowej Pucharu Davisa, a w rozgrywkach kobiet o Puchar Billie Jean King (dawniej Fed Cup) Rosjanki zostaną zastąpione przez Australijki.- ogłosiła w poniedziałek Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF).

 

ITF zawiesiła członkostwo federacji rosyjskiej i białoruskiej już 1 marca w związku z inwazją wojsk rosyjskich, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę. Odwołano też wszystkie turnieje w obu krajach.

"Tym za granicą, którzy boją się zostać »wciągnięci w III wojnę światową«. Ukraina skutecznie walczy. Musisz nam pomóc w walce. Dostarcz nam wszelką niezbędną broń. Nałożyć więcej sankcji na Rosję i całkowicie ją odizolować. Pomóż Ukrainie zmusić Putina do porażki, a zapobiegniesz większej wojnie" - napisał szef MSZ Dmytro Kułeba.

"Tym za granicą, którzy boją się zostać »wciągnięci w III wojnę światową«. Ukraina skutecznie walczy. Musisz nam pomóc w walce. Dostarcz nam wszelką niezbędną broń. Nałożyć więcej sankcji na Rosję i całkowicie ją odizolować. Pomóż Ukrainie zmusić Putina do porażki, a zapobiegniesz większej wojnie" - napisał szef MSZ Dmytro Kułeba.

Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku lotniczym na miasteczko Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformował portal Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych

Rosjanie ostrzelali w nocy Politechnikę w Czernihowie.

 

Strona ukraińska otworzy w poniedziałek 10 korytarzy humanitarnych - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk, którą cytuje portal RBK.

Siedem korytarzy zostanie otwartych w obwodzie kijowskim na trasach: wsie Bohdaniwka i Nowobohdaniwka-Browary; wieś Peremoha-Browary; wieś Bobryk-Browary; Hostomel-wieś Biłohorodka; Worzel i Nemiszajewe-Biłohorodka; wieś Dmytriwka-Biłohorodka.

Pozostałe trzy korytarze zaplanowano w obwodach ługańskim i donieckim: Siewierodonieck-Słowiańsk; Popasna-Słowiańsk; Hirske-Słowiańsk.

Oczekujemy od UE zamknięcia transportu kołowego do Rosji i na Białoruś, poza oczywiście wyłączeniem wszystkich rosyjskich banków z systemu Swift - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Podkreślił też, że rosyjski atak blisko polskiej granicy powinien wywołać jakąś reakcję NATO.

Jak poinformowały lokalne władze, trzy osoby zginęły w poniedziałek w nalocie na Ochtyrkę w obwodzie sumskim. W Czernihowie na północy Ukrainy w niedzielę walczono z ośmioma pożarami spowodowanymi ostrzałem i bombardowaniami, 226 osiedli pozostaje bez prądu.

Reuters: doradca prezydencki Ukrainy mówi, że zginęło 2500 mieszkańców Mariupola

Pocisk uderzył w blok mieszkalny w Kijowie około 5 rano. Zniszczone zostały trzy piętra. Łukaszenka ponosi pełną odpowiedzialność za te zbrodnie wojenne. Jest wspólnikiem Putina i musi stawić czoła sprawiedliwości - napisał doradca Swietłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

 

"Zniszczony DT-30 "Vityaz" o wartości 13,7 miliona rubli. To pierwsza strata takiego sprzętu przez armię rosyjską. Siły Zbrojne gwarantują, że nie ostatni" - Sergey Neshchadim szef 69. Departamentu Operacji

 

Prawie 120 mld dolarów to wartość strat, jakie spowodowały rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę – poinformował wiceminister gospodarki Ukrainy Denys Kudin w ukraińskiej telewizji.

Jak podkreślił, suma ta wciąż rośnie w miarę dalszych działań bojowych.

Kudin powiedział, że wpływ wojny na ukraiński PKB będzie znany dopiero, gdy upłynie pierwszy pełny miesiąc od początku agresji, czyli w kwietniu.

Instagram oficjalnie dodany do rejestru zabronionych witryn Roskomnadzoru - podał kanał Nexta.

Portal "The Kiyv Independent" zamieścił nagranie z akcji ratunkowej i ewakuacji poszkodowanych z bloku ostrzelanego w poniedziałek rano w Kijowie.

Minister Marlena Malag bierze udział w Brukseli w spotkaniu ministrów pracy i spraw społecznych. Tematem rozmów jest sytuacja w Ukrainie.

"Nowy proces nadawania PESEL dla obywateli Ukrainy jest znacznie bezpieczniejszy – wymagane będzie złożenie odcisków palców czy zdjęcie biometryczne" - napisał na Twitterze profil "Cyfryzacja KPRM".

 

Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku lotniczym na miasteczko Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W wyniku ataku, do którego doszło w poniedziałek rano, uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych, wybuchły też pożary.

Spod gruzów ekipy ratunkowe wydostały sześcioro ludzi.

"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,758 mln osób. Wczoraj tj.13.03 funkcjonariusze SG odprawili 82,1 tys. osób" - poinformowała Straż Graniczna.

Do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny na Ukrainie – jak on wyglądał, co się działo, jakie były emocje i strach – przyznał dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, który opisał aktualną sytuację w mieście.

Duchowny poinformował, że w Charkowie i okolicach jest cały czas niebezpiecznie. "W nocy i w ciągu dnia są słyszalne są wybuchy i ostrzały. W ostatnich dniach działania okupanta polegają głównie na atakowaniu budynków mieszkalnych, gdzie są cywile. Ostatnio rakieta uderzyła w pięciopiętrowy blok. Takie budynki, jak urząd miasta, urząd wojewódzki, policja - to wszystko już zostało wcześniej ostrzelane i uszkodzone" – powiedział ks. Stasiewicz.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 roku. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie.

 

Zakłady lotnicze Antonow pod Kijowem zostały ostrzelane przez wojska rosyjskie – poinformowały w poniedziałek władze ukraińskiej stolicy w komunikatorze Telegram.

Dotychczas brak doniesień o ofiarach, ani informacji jak duże straty spowodował atak.

 

Rosyjskie wojska przygotowują w Chersoniu "fałszywe referendum" - podaje Deutsche Welle.

Zdjęcia ze zbombardowanego przez Rosjan miasta Basztanka opublikował portal "Kiyv Post".

"Jestem Ukraińskim Wolontariuszem! Bronię mojej ziemi, mojego domu, przyszłości nowych pokoleń. Jestem przeciwko dewastacji, zabójstwom i niesprawiedliwości rosyjskich najeźdźców. Zemszczę się za smutek, który Rosja sprowadziła na naszą ziemię! Zwycięstwo już wkrótce!" - napisały Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

- Jeżeli przetrwa wolna, suwerenna, niepodległa Ukraina, jeśli utrzymamy dobre relacje z tymi, którzy do nas przyszli szukając schronienia i jeśli z tego wyrośnie przyjaźń na następne pokolenia, będzie to z całą pewnością nasze największe osiągnięcie od 1989 r. - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

 

Służby ratunkowe poinformowały o ugaszeniu pożaru bloku trafionego w poniedziałek w Kijowie rosyjską rakietą.

 

W budynku znaleziono ciała dwóch osób, trzy osoby przewieziono do szpitala, a 15 osobom udzielono pomocy na miejscu. Ewakuowanych zostało 63 lokatorów. Trwa przeszukiwanie lokali.

 

Rosyjscy jeńcy wojenni zostaną wymienieni na wziętych do niewoli Ukraińców, albo odbędą karę na Ukrainie i będą pracować nad odbudową zniszczonej infrastruktury - poinformowała w poniedziałek wicepremier ukraińskiego rządu Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

- Oczywiście nie jesteśmy barbarzyńcami (...), jak armia rosyjska. Będziemy działać zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Rosyjscy jeńcy wojenni zostaną wymienieni albo będą odbywać karę na Ukrainie - powiedziała Wereszczuk. 

Ukraińskie Radio Swoboda podało w niedzielę wieczorem, że w rejonie Zaporoża ukraińskie Siły Zbrojne zniszczyły około 200 jednostek sprzętu Sił Zbrojnych Rosji.

Reuters: Gazprom kontynuuje wysyłki gazu do Europy przez Ukrainę. Objętość jest niezmieniona - 109,5 mln metrów sześciennych

-Jesteśmy gotowi walczyć do końca i to będzie nasze zwycięstwo - mówi jeden z żołnierzy broniący Odessy.

NEXTA: Rosja nie widzi podstaw do wysłania sił pokojowych ONZ do Ukrainy , ponieważ sprawa nie jest na porządku dziennym Rady Bezpieczeństwa organizacji. O tym powiedział dyrektor Departamentu Organizacji Międzynarodowych rosyjskiego MSZ Piotr Iljiczew.

NEXTA: co najmniej trzech cywilów zginęło w wyniku nocnych bombardowań Ochtyrka w regionie Sumy. Poinformował o tym burmistrz miasta Pavel Kuzmenko.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia, gdy wystrzelony w poniedziałek rano przez wojska rosyjskie pocisk artyleryjski trafił w blok mieszkalny w Kijowie – poinformowały ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Według wcześniejszych doniesień portalu Ukrainska Prawda, pocisk trafił w 8-piętrowy blok, niszcząc częściowo mieszkania od parteru po drugie piętro. Na drugim i trzecim piętrze wybuchł pożar.

 

Wojska rosyjskie zniszczyły w nocy z niedzieli na poniedziałek siedem budynków w pobliżu Żytomierza i uszkodziły wieżę telewizyjną niedaleko Równego - podał portal Ukrainska Prawda. Są ranni.

W nocy na 14 marca w obwodzie żytomierskim doszło do ataku rakietowego na miejscowość Stawiszcze, w wyniku którego co najmniej cztery osoby zostały ranne. Z kolei w pobliżu Równego w wyniku nalotu została uszkodzona wieża telewizyjna - poinformował portal powołując się na miejscowe władze.

Kolejna tura ukraińsko-rosyjskich rozmów rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 10.30 (9.30 w Polsce) - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Tym razem rozmowy odbędą się w formacie wideokonferencji.

Zarówno rynek, jak i analitycy są przekonani, że ryzyko bankructwa Rosji jest obecnie bardzo wysokie. Plajta może być kwestią nieco ponad miesiąca - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Testem dla Rosji będzie wypadająca w przyszłą środę spłata 117 mln dol. odsetek od obligacji.

Jeśli Rosja nie ureguluje tej płatności w ciągu 30-dniowego okresu karencji, to oficjalnie zostanie uznana za technicznego bankruta.

Na razie wygląda na to, że państwo rosyjskie pójdzie na konfrontację z wierzycielami. Anton Siłuanow, rosyjski minister finansów, stwierdził, że wierzycielom z krajów "nieprzyjaznych" długi będą spłacane w rublach, niezależnie od tego, w jakiej walucie dług jest denominowany. Rosyjski dług denominowany w innych walutach jest wart 39,7 mld dol., z czego około połowa jest w rękach cudzoziemców.

Asya Dolina, dziennikarka Voice of America poinformowała, iż "Jedna z ciężarnych kobiet rannych w Mariupol w wyniku nalotu na szpital położniczy zmarła wraz ze swoim nienarodzonym dzieckiem".

"Następstwa porannego ostrzału miasta Snihariwka (obwód Mikołajowski). Władze lokalne informują, że pod gruzami są ludzie".

"Następstwa porannego ostrzału miasta Snihariwka (obwód Mikołajowski). Władze lokalne informują, że pod gruzami są ludzie".

"W związku z wojną i niedopuszczalnymi działaniami Rosji w zajętych ukraińskich elektrowniach jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu zwróciłam się do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zawieszenie Rosji we wszystkich organach tej organizacji" - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister przekazała, że wysłała w tej sprawie oficjalne pismo do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego.

"Podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu importu LPG z Rosji. Po pierwsze, ze względów etycznych. Po ataku Rosji na Ukrainę mieliśmy poczucie, że sponsorujemy każdą bombę spadającą na ukraińską ziemię. Po drugie, z powodu ryzyka. Rosyjskie podmioty sprzedają gaz, wykorzystując przedpłaty, a dostawę deklarują w ciągu miesiąca, choć i tak nie zawsze tego terminu dotrzymują" - mówi, cytowany przez "Puls Biznesu", prezes Gaspolu Sylwester Śmigiel.

"14 marca na Ukrainie obchodzimy Dzień Ukraińskiego Wolontariusza".

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały na zdjęciu mieszkańca Odessy. "Oleg dołączył do szeregów 28. OMBr. Odessa jest jego domem. Mieszkali tu jego przodkowie i jego potomkowie, a on z bronią w rękach zabije i zniszczy wroga" - napisały Siły Zbrojne na Twitterze.

 

"10. Górska Brygada Szturmowa. Trochę gościnności dla naszych faszystowskich sąsiadów. Jeden minus, spada cena złomu" - poinformowały na Twitterze Ukraińskie Siły Zbrojne.

Ukraiński wieżowiec po rosyjskim ostrzale. Bohatyrska 20 (dzielnica Obolon)

Ukraińskie Siły Zbrojne poinformowały o użyciu drona Bajraktar w niedzielę wieczorem. Dron zniszczył rosyjski punkt kontroli ognia. Nie podano, gdzie doszło do ostrzału Rosjan.

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że rosyjski pocisk artyleryjski zniszczył kilka pięter i spowodował pożar w wieżowcu w Kijowie.

 

Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że rosyjska flota wojenna utworzyła blokadę ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego i odcięła kraj od morskiej wymiany handlowej.

Resort podał, że rosyjskie siły morskie kontynuują ostrzał celów na Ukrainie.

 

Zmarła ranna kobieta w ciąży ewakuowana ze zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu - podała "Ukraińska Prawda".

Władze Kijowa poinformowały, że dysponują zapasami żywności na dwa tygodnie. Liczba ludności przebywającej w stolicy Ukrainy szacowana jest na 2 miliony.

 

Rosjanie próbowali w niedzielę przeprawić się przez rzekę Irpień niedaleko Kijowa. Zdaniem korespondenta wojennego portalu "The Kiyv Independent" próba zakończyła się niepowodzeniem.

Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że około godz. 5 czasu lokalnego doszło w Kijowie do ostrzału rakietowego. Pociski spadły na dziewięciopiętrowy blok przy ul. Bohatyrskiej 20 w dzielnicy Obołon. 

 

Pożar gaszą strażacy. Nie ma informacji o ofiarach i poszkodowanych. Wideo z miejsca akcji służb ratowniczych zamieścił portal "The Kiyv Independent".

 

Wojska rosyjskie wykorzystują infrastrukturę cywilną do rozmieszczania broni i sprzętu wojskowego - wynika z informacji podanych w poniedziałek rano na Facebooku przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

"Odnotowano powtarzające się przypadki wykorzystywania przez wroga infrastruktury cywilnej, w tym miejsc kultu religijnego, do umieszczania stanowisk strzeleckich, rozmieszczania broni i sprzętu wojskowego" - czytamy w komunikacie.

 

"Rosyjscy okupanci bezlitośnie niszczą przedszkola, szkoły, szkoły zawodowe, college'e, ale najokrutniejsze i najbardziej bolesne straty to setki istnień ludzkich utraconych z ręki agresora" – oznajmił szef resortu Serhij Szkarłet.

 

Na stronie https://saveschools.in.ua/ znajduje się interaktywna mapa z aktualizowanymi informacjami o liczbie placówek edukacyjnych uszkodzonych i zniszczonych wskutek rosyjskiej inwazji. 

Większość rzeźb na fontannach w Rynku Starego Miasta i figur dookoła głównych świątyń we Lwowie została zabezpieczona i owinięta specjalnymi niepalnymi materiałami. Nadal trwają prace nad zabezpieczaniem witraży i okien między innymi Politechniki Lwowskiej.

Na Rynku Starego Miasta zabezpieczone zostały między innymi rzeźbione fontanny z XIX wieku stojące w czterech rogach Rynku, których bohaterami są postaci mitologiczne takie jak Neptun, Diana, Amfitryda i Adonis.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potępił w niedzielę rosyjski atak na ukraińską bazę wojskową w pobliżu granicy z Polską. W wyniku ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.

Alarmy przeciwlotnicze w co najmniej 19 z 24 regionów Ukrainy - ostrzega portal "The Kiyv Independent".

Zginął białoruski żołnierz wspierający wojska ukraińskie - poinformował doradca Siewtłany Cichanouskiej Franak Viačorka

"ODP Białoruski żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy Aliaksej Skoblia Tur zginął dziś pod Kijowem. Tur był zastępcą dowódcy grupy, gdy jego oddział wpadł w zasadzkę. Zginął, osłaniając odwrót swoich braci" - napisał na Twitterze.
 

Kolejni Ukraińcy składają przysięgę wojskową. 

"To pierwsza przysięga w czasie wojny. Przysięga w czasie wojny jest czymś prawdziwie świętym. Kto składa przysięgę narodowi Ukrainy w najtrudniejszym okresie jej dziejów jest wzorem i bohaterem, dzięki któremu zawsze będziemy istnieć jako naród" - przekazały Siły Zbrojne Ukrainy

 

 

W Rzymie powstał rejestr rodzin, które chcą przyjąć ukraińskich uchodźców w swoich domach. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 37 tysięcy uchodźców.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w niedzielę późnym wieczorem, lotnictwo rosyjskich sił zbrojnych ostrzelało klasztor. Są ranni.

Chiny "bezwzględnie poniosą konsekwencje" jeśli pomogą Moskwie ominąć sankcje związane z wojną na Ukrainie - ostrzegł w niedzielę przedstawiciel Białego Domu.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotka się w poniedziałek w Rzymie z wysoko postawionym chińskim dyplomatą Yang Jiechi i – według źródeł w Białym Domu – ma zasygnalizować możliwość sankcje ekonomicznych wobec Pekinu, jeśli udzieli on pomocy Rosji w wojnie z Ukrainą.

Rosja zwróciła się w niedzielę do Chin z prośbą o sprzęt wojskowy w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Wywołało to obawy, że Pekin może podważyć zachodnie sankcje mające na celu pomoc ukraińskim siłom zbrojnym w obronie kraju - twierdzą amerykańscy urzędnicy cytowani przez Reutera.

 

Australijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nowe sankcje wobec Rosji. Dotkną one 33 rosyjskich oligarchów, znanych biznesmenów i członków ich najbliższych rodzin.

Wśród nich są miliarder Roman Abramowicz, dyrektor generalny Gazpromu Aleksiej Miller, dyrektor generalny Rostecu Siergiej Czemiezow.

Rosyjskie wojska przygotowują na Ukrainie kilka operacji ofensywnych - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraiński sztab generalny w swoim codziennym raporcie umieszczonym w mediach społecznościowych - podała niemiecka agencja prasowa DPA.

W tym celu jednostki rosyjskie próbują umocnić się w rejonach, które do tej pory zdobyły, aby zabezpieczyć zaopatrzenie i przegrupować się - czytamy w raporcie.

Spodziewane są nowe ataki na takie miejsca, jak Charków na wschodzie, Sumy na północnym wschodzie, a także na kijowskie przedmieście Browary.

Po Facebooku i Twitterze również Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji. Zostało to potwierdzone w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Organizację NetBlocks i użytkowników Instagrama w Rosji - podaje niemiecka agencja prasowa DPA.

Dodano, że powodem blokady jest troska o "zdrowie psychiczne" obywateli poprzez ochronę ich "przed nękaniem i zastraszaniem za sprawą obelg w sieci”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował w nocy z niedzieli na poniedziałek do NATO o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Ostrzegł, że jeśli strefa taka nie zostanie wprowadzona to "rosyjskie rakiety mogą zacząć spadać na kraje członkowskie NATO".

- Jeżeli nie zamkniecie naszego nieba, to jest tylko kwestią czasu kiedy rakiety rosyjskie będą spadać na wasze terytorium, na terytorium NATO - oświadczył Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym wkrótce po północy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przy użyciu samolotów i śmigłowców wystrzeliły z terytorium Białorusi liczne pociski rakietowe - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze doradca liderki demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej Franciszak Wiaczorka. .

"Co 5 minut bombardują i wracają" - poinformował Wiaczorka na portalu społecznościowym.

"Białoruska armia nie jest nawet informowana" - dodał białoruski polityk, podsumowując, że można śmiało powiedzieć, iż Białoruś znajduje się pod tymczasową okupacją.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie