Wojna w Ukrainie. Trójkąt Lubelski. Spotkanie premierów Polski, Litwy i Ukrainy

Polska
Wojna w Ukrainie. Trójkąt Lubelski. Spotkanie premierów Polski, Litwy i Ukrainy
PAP/Leszek Szymański
Spotkanie premierów Polski, Litwy i Ukrainy

- Okoliczności tego spotkania są bardzo smutne, dramatyczne. Jeden z partnerów Trójkąta Lubelskiego jest w stanie wojny, a kraj agresor, państwo rosyjskie, chce zagrozić całej Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefową litewskiego rządu Ingrid Szimonyte oraz w formie zdalnej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania litewskiej premier na dziedzińcu Zamku Królewskiego przez polskiego premiera. Następnie odbyło się spotkanie premierów Polski i Litwy oraz rozmowy szefów rządów Polski, Litwy i Ukrainy.

 

Zobacz też: Wojna Ukraina-Rosja. Kolejna tura rozmów i sprawa jeńców wojennych

 

- Pięść Moskwy uderza brutalnie i na oślep, na Ukrainie dochodzi do rzezi. Nie ma powrotu do "business as usual" z Rosją - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów państw. Rosyjską agresję określił jako "masakrę", "rzeź w środku Europy" i "barbarzyństwo". Ocenił też, że Rosja "wykorzystuje surowce naturalne do szantażu pozostałej części Europy".

Wojna w Ukrainie. "Biznesowe małżeństwo z Rosją, było gigantycznym błędem"

Morawiecki przyznał, że czasy się zmieniają "ale Rosja ciągle prowadzi politykę agresji". - Czołgi, samoloty atakują cele cywilne, mordują ludność cywilną, postępują ze straszną brutalnością. Musimy zdawać sobie sprawę, że to nie jakiś atak konwencjonalny, który miał miejsce 8 lat temu, choć i tamten był oczywiście pogwałceniem prawa międzynarodowego - mówił premier Polski.

 

- To pełnoskalowa wojna z użyciem totalitarnych metod zastraszania i mordowania ludności cywilnej - dodawał.

 

Zwracał uwagę, że atak humanitarny przy granicy z Polską "ma zniszczyć humanitarny wysiłek Europy".

 

- Europa dziś odkrywa, że biznesowe małżeństwo rozsądku z Rosji, to był gigantyczny błąd - dodawał.

 

- Polskie i litewskie serca biją w rytm wolności na Ukrainie. Będziemy robić wszystko, aby pomóc Ukrainie, aby pozostała wolna i suwerenna - zapewniał szef polskiego rządu.

 

Morawiecki zaproponował też, by z zamrożonych aktywów państwa rosyjskiego i oligarchów powstał specjalny fundusz na odbudowę Ukrainy. Dodał też, że przygotowywany jest kolejny pakiet sankcji na Rosję.

Premier Litwy: Ukraina walczy o pokój nas wszystkich

Premier Litwy Ingrid Szimonyte podkreślała, że "Ukraina walczy o spokój nas wszystkich". - Cała Litwa jest z Ukrainą do samego końca tej strasznej wojny - dodawała.

 

Szimonyte powiedziała, że obecny czas jest dramatyczny dla Europy i całego świata. W imieniu Litwinów wyraziła solidarność wobec Ukrainy i jej obywateli, którzy bronią wolności całej Europy. - Nie powinniśmy mieć żadnych iluzji, ta wojna, która odbywa się na ziemi ukraińskiej, to walka o nas wszystkich - dodała. Jej zdaniem "w obliczu agresji Putina kraje demokratyczne powinny się zjednoczyć, czy to będzie NATO, Unia Europejska czy Trójkąt Lubelski".

 

Premier Szimonyte zaznaczyła, że "cała Litwa będzie z Ukraińcami do samego zwycięstwa i nie ma wątpliwości, że Polska też". - Dzisiaj chodzi także o Białoruś, która wynajęła swoją ziemię do prowadzenia agresji przeciwko Ukrainie - dodała. "Ze strony oligarchów rosyjskich widzimy, że sankcje działają i są bolesne. Kiedyś słyszeliśmy, że sankcje nie są efektywne, ponieważ nie działają".

 

Podkreśliła, że "dopiero teraz możemy mówić o prawdziwych sankcjach", bo wcześniej ich nie było. "Sankcje zadziałają dopiero w perspektywie, po jakimś czasie, ale powinniśmy rozszerzać te sankcje, żeby wojna przeciwko Ukrainie kosztowała jak najwięcej, żeby była jak najdroższa".

Premier Ukrainy mówił o zamknięciu przestrzeni powietrznej

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal mówił na konferencji po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego, że Rosja, atakując Ukrainę, przeliczyła się. - Ukraińcy bronią naszego kraju i będziemy bronić też pokoju w Europie - zadeklarował.

 

Szmyhal oświadczył, że dla Ukrainy bardzo ważne jest zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. - To by uratowało tysiące żyć Ukraińców, którzy zabijani są podczas bombardowań z powietrza - podkreślił.

 

Szef ukraińskiego rządu wyraził wdzięczność, że pierwsza pomoc dla Ukrainy nadeszła właśnie od państw Trójkąta Lubelskiego. - Szczególnie cenimy wysiłek Polski, która wspiera Ukrainę podczas posiedzeń Rady Europejskiej. Polska była prawdziwym liderem - mówił.

 

Dziękował także za poparcie kandydatury Ukrainy do UE, w szczególności premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie. - Ukraińcy chcą widzieć perspektywy członkostwa swojego kraju w UE. Status kraju kandydującego jest dla nas bardzo ważny - powiedział premier Ukrainy.

 

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani tym, że Ukraina jest uznana za członka rodziny europejskiej. To cywilizacyjny przekaz dla naszego społeczeństwa - podkreślił Szmyhal. "Broniąc niezależności i swobody swojego kraju, bronimy też siebie jako części wspólnej rodziny europejskiej cywilizacji" - dodał.

19. dzień wojny na Ukrainie

Szczyt Trójkąta Lubelskiego (pierwszy w formacie premierów) przypada na czas trwającej militarnej agresji Rosji i będzie wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy - oświadczył rzecznik polskiego rządu Piotr Müller przed spotkaniem, Dodał, że odbywa się ono w 19. dniu wojny na Ukrainie, a działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy będą głównymi tematami rozmów.

 

ZOBACZ: Koroszczyn. Protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma 16 km

 

Zwrócił przy tym uwagę, że gwałtownie pogarszająca się sytuacja humanitarna i rosnący napływ uchodźców z Ukrainy wymagają solidarnej pomocy finansowej i rzeczowej od społeczności międzynarodowej. W tym kontekście Müller podkreślił, że Polska stała się hubem umożliwiającym płynny napływ wsparcia na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie. Ostatnie spotkanie w przeddzień inwazji

- Polska i Litwa solidarnie wzywają do nałożenia surowych sankcji na Rosję oraz dążą do osiągnięcia strategicznej niezależności od rosyjskich surowców energetycznych. Ponoszą również niebagatelny wysiłek w udzielaniu schronienia i kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym przez rosyjską inwazję. Oba kraje intensywnie zabiegają także o wzmocnienie wschodniej flanki NATO - wskazał Müller.

 

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

 

Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego odbyło się 23 lutego br. w Kijowie, w przeddzień inwazji Rosji na Ukrainę.

bas / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie