Wojna na Ukrainie. Zdjęcie satelitarne Wyspy Węży. Widać zniszczenia po ataku rosyjskiego okrętu

Świat
Wojna na Ukrainie. Zdjęcie satelitarne Wyspy Węży. Widać zniszczenia po ataku rosyjskiego okrętu
Фотонак/CC BY-SA 4.0; Twitter/@CavasShips
Garnizon na wyspie odparł dwa rosyjskie ataki

Zdjęcie satelitarne wykonane przez Maxar Technologies ukazuje zniszczenia powstałe na Wyspie Węży w wyniku rosyjskiego ostrzału. Niewielka wyspa na Morzu Czarnym została zaatakowana już pierwszego dnia wojny Rosji z Ukrainą.

O zbombardowanej przez Rosjan Wyspie Węży zrobiło się głośno, po tym jak do sieci trafiło nagranie rozmowy załogi wrogiego statku, z obrońcami wyspy. Na wezwanie do poddania się, Ukraińcy odpowiedzi jedynie "Rosyjski statku, pi*****l się".

 

Według oficjalnych informacji ukraińskiej marynarki wojennej, garnizon na wyspie odparł dwa rosyjskie ataki. Ostatecznie jednak obrońcy musieli się poddać z powodu braku amunicji.

 

Początkowo pojawiła się informacja, że wszyscy żołnierze z Wyspy Węży zginęli, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że zostaną oni pośmiertnie nagrodzeni tytułem honorowego obrońcy Ukrainy. Okazało się jednak, że obrońcy wyspy żyją i znajdują się w niewoli - poinformowały o tym siły zbrojne Ukrainy.

Atak na Wyspę Węży. Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczenia

W poniedziałek w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia satelitarne, na których możemy zobaczyć szkody wyrządzone przez putinowski okręt wojenny. Uwagę zwracają w szczególności budynki z czerwonym dachem na środku wyspy, nie trudno dostrzec, że zostały mocno uszkodzone. Mimo tego, że sama wyspa pokryta jest śniegiem, w niektórych miejscach widać kratery powstałe po wybuchach.

 

Zdjęcia satelitarne są też potwierdzeniem słów strony ukraińskiej, która po ataku informowała, że wrogi atak uszkodził infrastrukturę wyspy, w tym budynki i latarnie. Część z tych zniszczeń widać na fotografiach.

 

mst/bas / CNN / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie