Wojna Rosja-Ukraina. Pod Kijowem kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskich

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Pod Kijowem kadyrowcy nie pozwalają na odwrót sił rosyjskich
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski

Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski cytowany w piątek przez Ukrainską Prawdę.

- Mamy informacje, że wśród sił okupantów są tworzone "oddziały zaporowe", które nie pozwalają (rosyjskim) żołnierzom na odwrót. Oznacza to, że jest odtwarzany sposób prowadzenia wojny przez Hitlera i Stalina - skomentował Wenisławski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Czernihowie po nalotach uszkodzone wodociągi, miasto bez wody

 

Według deputowanego takie oddziały zaporowe kadyrowców, czyli czeczeńskich sił specjalnych, podlegających sterowanemu z Kremla przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi, stacjonują w okolicy Kijowa - Zbiornika Kijowskiego, Irpinu, Hostomelu, Buczy. Mają one za zadania uniemożliwiać rosyjskim żołnierzom unikania walki z siłami zbrojnymi Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab: Ukraińcy bronią się, Rosjanie wprowadzają w Chersoniu reżim policyjny

 

Wenisławski widzi w tym powód do optymizmu, "ponieważ wróg jest potężny, ale nie niepokonany".

 

W czasie II wojny światowej oddziały zaporowe wystawiało NKWD.

Wielka Brytania Resort obrony: Rosja zmienia ustawienie wojsk przed nową ofensywą na Ukrainie

Wobec ograniczonych postępów i utrzymujących się problemów Rosja prawdopodobnie stara się zmienić ustawienie swych wojsk na Ukrainie, by wznowić działania ofensywne, także na Kijów - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

"Jest wysoce mało prawdopodobne, że Rosji udało się osiągnąć cele nakreślone w jej planie sprzed inwazji. Rosyjskie siły lądowe nadal dokonują ograniczonego postępu. Problemy logistyczne, które utrudniały rosyjski ruch naprzód, nadal się utrzymują, podobnie jak silny opór ukraiński. Rosja prawdopodobnie stara się przestawić swoje siły i zmienić ich ustawienie, aby wznowić działania ofensywne w najbliższych dniach. To prawdopodobnie będzie obejmowało operacje przeciwko stolicy Kijowowi" - napisano.

Duda: zdaniem Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów

"Zdaniem Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał" - napisał prezydent na Twitterze. "Boże, chroń Ukrainę" - dodał.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia

 

W czwartek wieczorem w wiadomości wideo mer Mariupolu Wadym Bojczenko poinformował, że rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne miasta. Podkreślił, że Rosjanie przetrzymują w Mariupolu w niewoli 400 tys. obywateli, którzy codziennie czekają na korytarz humanitarny.

 

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie