Prezydent Litwy Nauseda: po godzinach dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy

Świat
Prezydent Litwy Nauseda: po godzinach dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy
PAP/EPA/CHIGI PALACE PRESS OFFICE/ FILIPPO ATTILI/HANDOUT
Spotkanie szefów państw i rządów UE w Wersalu

Po pięciu godzinach gorących dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy - napisał w piątek na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Rzeczni rządu Piotr Müller podał, że "premier Mateusz Morawiecki przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy oraz wypracowania jasnej drogi do jej członkostwa w UE".

"To historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach gorących dyskusji liderzy UE zgodzili się co do eurointegracji Ukrainy. Proces się rozpoczął" - napisał Nauseda. "Szybkie osiągnięcie tego zależeć będzie od nas i Ukraińców - ten bohaterski naród zasługuje na to, by wiedzieć, że jest mile widziany w Unii Europejskiej" - dodał litewski prezydent.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: zdaniem Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek przed szczytem UE w podparyskim Wersalu wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. O przyspieszoną akcesję swego kraju do UE apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. 

 

Premier Morawiecki chce ustalenia maksymalnej ceny gazu

- Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę. Przemysł i gospodarstwa w Europie są bardzo poszkodowane. Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena. Mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane - powiedział w podparyskim Wersalu premier Mateusz Morawiecki, pytany przez dziennikarza Interii o tzw. "Tarczę antyputinowską".

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie "Tarczy antyputinowskiej" kilka dni temu w "Gościu Wydarzeń". O szczegóły tych rozwiązań był pytany podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Paryżu. 

 

 

- Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. One będą się składały z różnych elementów, a o jednym z nich dyskutowaliśmy już teraz - przyznał Morawiecki. 

 

- Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę i przemysł europejski, gospodarstwa domowe w Europie, są poszkodowane bardzo. Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena - zapowiedział, zaznaczając przy tym, że "mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane". 

 

Müller: premier przekonywał o konieczności wypracowania jasnej drogi do członkostwa Ukrainy w UE

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że pierwszy dzień szczytu RE w Wersalu zakończył się ok. godz. 2:30 w nocy.

 

"Premier Morawiecki przekonywał o konieczności dalszego wsparcia Ukrainy oraz wypracowania jasnej drogi do jej członkostwa w UE" - napisał rzecznik rządu. "W piątek kolejny dzień żmudnych rozmów z europejskimi przywódcami" - dodał.

 

Rzecznik rządu przypomniał też, że przed wylotem do Paryża premier spotkał się w Warszawie z wiceprezydent USA Kamalą Harris, premierem Kanady Justinem Trudeau i wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Dubravką Suica. Odbyła się również odprawa koordynacyjna premiera z wojewodami.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie