Wojna Rosja-Ukraina. USA: Senat przegłosował pakiet prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. USA: Senat przegłosował pakiet prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy
PAP/DSNS/AFP
W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce

Amerykański Senat przegłosował w czwartek w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców.

W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szesnasty dzień rosyjskiej inwazji. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

 

Całkowity roczny budżet państwa uchwalony w czwartek przez Senat opiewa na 1,5 biliona dolarów, w tym 782 mld na wydatki związane z bezpieczeństwem - o 42 mld więcej niż rok wcześniej.

 

 

Środki dla Ukrainy mają m.in. pozwolić temu krajowi chronić swoją sieć elektroenergetyczną, zwalczać cyberataki i wyposażać się w broń defensywną. "Pakiet zapewni żywność, lekarstwa, schronienie, wsparcie dla ponad dwóch milionów uchodźców i środki dla zrujnowanej ukraińskiej gospodarki - przekonywał lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer - Umożliwi również dostarczanie jej broni, takiej jak Javeliny i Stingery, uspokoi i wzmocni NATO".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie