Wojna w Ukrainie. Media: Chiny odmawiają Rosji części do samolotów

Biznes
Wojna w Ukrainie. Media: Chiny odmawiają Rosji części do samolotów
commons.wikimedia.org/Anna Zvereva/CC BY-SA 2.0
Chiny odmówiły dostarczania części samolotowych, więc Rosja będzie poszukiwała możliwości ich zakupu od innych krajów, takich jak Turcja i Indie.

Chiny odmówiły rosyjskim liniom lotniczym sprzedaży części do samolotów - podała w czwartek agencja Reutera, która powołała się na rosyjskie media. Informacje takie miał przekazać przedstawiciel urzędu lotnictwa cywilnego Rosji. Wcześniej dostawy części wstrzymały Boeing i Airbus.

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę uderzyły również w sektor lotniczy, a rosyjskie MSZ ostrzegało, że zagrożone jest bezpieczeństwo lotów pasażerskich - przypomina Reuters.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ukrinform: ukraińskie siły zniszczyły 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga

 

Przedstawiciel urzędu Rosawiacja Walerij Kudinow, cytowany m.in. przez agencję Interfax, oświadczył, że Chiny odmówiły dostarczania części samolotowych, więc Rosja będzie poszukiwała możliwości ich zakupu od innych krajów, takich jak Turcja i Indie.

 

Rosja przerejestrowuje samoloty

Wiele samolotów latających w rosyjskich liniach było zarejestrowanych za granicą, ale Kudinow powiedział, że po wprowadzeniu sankcji linie rejestrują je obecnie w Rosji.

 

ZOBACZ: Rosyjski samolot wleciał nad Polskę. Słowackie media: przewoził paliwo jądrowe

 

W czwartek w Rosji opublikowano również projekt ustawy, który sugeruje, że Moskwa chce nakazać liniom, by płaciły za leasing samolotów w rublach i zakazać im zwracania samolotów zagranicznym firmom w przypadku zerwania umów leasingu - podał Reuters.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie