Rosyjski samolot wleciał nad Polskę. Słowackie media: przewoził paliwo jądrowe

Polska
Rosyjski samolot wleciał nad Polskę. Słowackie media: przewoził paliwo jądrowe
FlightRadar24, Wikimedia Commons
Samolot leciał z Moskwy do Bratysławy. Po drodze znalazł się nad terytorium Polski

Samolot rosyjskich linii lotniczych znalazł się w piątek rano nad Polską, chociaż rząd RP wprowadził zakaz lotów dla maszyn zarejestrowanych w Rosji. Leciał m.in. nieopodal Warszawy, a następnie wylądował w stolicy Słowacji. Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że przelot "uzyskał niezbędne zgody". Jak z kolei podają słowackie media, maszyna przewoziła paliwo jądrowe.

Samolot Ił 76TD wystartował z lotniska Moskwa-Domodiedowo. Przed godz. 6:00 czasu polskiego znalazł się w okolicach Krakowa - wynika z danych FlightRadar24.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa, wielki wybuch na głównym placu

 

Wcześniej maszyna leciała nieopodal Warszawy, a nad nasz kraj wleciała w okolicy Suwałk. Później opuściła polską przestrzeń powietrzną i wylądowała w Bratysławie. Stało się tak, mimo że obowiązuje zakaz lotów rosyjskich linii lotniczych nad Polską.

Rosyjski samolot nad Polską. Transport paliwa jądrowego

Ił 76TD należał do towarowych linii lotniczych Volga-Dnepr Airlines. Jak dowiedziała się Interia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, "wtorkowy lot z terenu Rosji przez Polskę na teren Słowacji był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody".

 

Słowackie media precyzują, że samolot miał na pokładzie paliwo jądrowe, niezbędne do funkcjonowania elektrowni atomowych Mochovce i Jaslovské Bohunice.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szósty dzień rosyjskiego ataku. Relacja na żywo

 

- Cieszę się, że udało nam się to logistycznie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Transportu dokonało doskonałej koordynacji w zakresie wydawania zezwoleń - powiedział słowacki minister gospodarki Richard Sulík, cytowany przez webnoviny.sk.

 

Jak dodaje portal, chociaż zakaz lotów dla rosyjskich linii lotniczych nad Polską obowiązuje także na Słowacji, wyjątkiem od niego są przeloty humanitarne oraz właśnie z dostawą paliwa jądrowego.

 

Z kolei teraz.sk uściśla, iż słowacki rząd współpracował ws. przelotu maszyny z Rosji z polską minister środowiska Anną Moskwą.

Zakaz lotów dla rosyjskich samolotów nad Unią Europejską

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję.

 

Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców.

wka/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie