Wiceminister zdrowia: opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy to koszt ok. 200 mln zł miesięcznie

Polska
Wiceminister zdrowia: opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy to koszt ok. 200 mln zł miesięcznie
PAP/Łukasz Gągulski
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną opiekę medyczną

Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy kosztować będzie ok. 200 mln zł miesięcznie - przekazał w Sejmie wstępne szacunki przygotowane przez NFZ wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że to duże wyzwanie, ale można założyć, że nie wszyscy przybywający z Ukrainy będą z takiej opieki korzystać.

Wiceminister zdrowia odpowiadał w środę w Sejmie na pytania posłów dotyczące przygotowania polskiego systemu ochrony zdrowia do objęcia uchodźców z Ukrainy opieką medyczną np. o to, czy w związku z tą sytuacją wzrośnie np. dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

- W ustawie jest zapisane 8 mld zł na pomoc dla uchodźców, jaka część przeznaczona będzie na potrzeby zdrowotne, a w tym jaka na zaopatrzenie lekowe? - zapytał Rajmund Miller (KO).

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca prezydenta: przeprowadzono już kilkanaście prób zamachów na Zełenskiego

 

Wiceminister przyznał, że napływ tak dużej liczby osób - dotychczas to ponad 1,3 mln - spowoduje wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne, w tym na refundację leków.

 

- Taki wstępny szacunek, który przeprowadziliśmy pokazuje, że na milion osób potrzeba miesięcznie dodatkowo 200 mln zł. To jest duża kwota. Mówimy tutaj nie tylko o lekach, ale także o leczeniu przez lekarza rodzinnego czy szpitalnym. Wszystkie procedury, które będą wykonywane dla obywateli ukraińskich także będą finansowane tak jak dla obywateli polskich. To są wyliczenia NFZ, że to będzie około 200 mln zł na miesiąc - powiedział wiceminister.

Bezpłatny dostęp do opieki medycznej dla uchodźców

Zaznaczył, że to "duże wyzwanie dla naszego kraju".

 

- Czy aż taka to będzie kwota miesięcznie, trudno w tej chwili powiedzieć. Na pewno nie wszyscy będą korzystali z pomocy służby zdrowia, ale musimy być na to przygotowani - dodał.

 

ZOBACZ: Kraków. Przerwa w wydawaniu darów dla uchodźców z Ukrainy. Miasto kontynuuje zbiórkę

 

Jednocześnie wiceminister podkreślił, że resort chce, by leki, które trafią na Ukrainę przekazywane były w sposób skoordynowany. Są to - jak kontynuował - głównie antybiotyki, leki przeciwbólowe, insulina. Zapewnił, że rynek leków jest monitorowany, a braki są na bieżąco uzupełniane.

 

Powtórzył, że każdy uchodźca z Ukrainy otrzyma bezpłatną opiekę medyczną na takich samych zasadach jak obywatel Polski. Koszty leczenia pokryje NFZ, który otrzyma środki na ten cel z budżetu państwa.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie