Wojna w Ukrainie. Amerykański wywiad: Putin nadal wierzy, że wygra

Świat
Wojna w Ukrainie. Amerykański wywiad: Putin nadal wierzy, że wygra
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Wojskowy punkt kontrolny w centrum Kijowa. Sprawdzanie samochodu.

- Grożenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina bronią atomową jest próbą zniechęcenia Zachodu do niesienia pomocy Ukrainie - powiedziała we wtorek Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. - Putin nadal uważa, że może Ukrainę pokonać - dodała.

Wedłyg Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA, Putin sprawia wrażenie, że nie przejmuje się stratami jego wojsk na Ukrainie i może nadal kontynuować agresję. Szefowa amerykańskiego wywiadu oceniła, że obie armie mają już tysiące ofiar śmiertelnych.

Haines: Putin nie da się zastraszyć

Szefowa Wywiadu Narodowego podkreśliła, że Putin raczej nie da się zastraszyć i może eskalować atak na Ukrainę, pomimo niepowodzeń w działaniach militarnych i trudności gospodarczych, wynikających z międzynarodowych sankcji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent: podziw i fascynacja dla walki narodu ukraińskiego

 

- Nasi analitycy oceniają, że takie niepowodzenia raczej nie zniechęcą Putina, a zamiast tego mogą wywołać dalszą jego agresję - powiedziała Haines w przemówieniu w Izbie Reprezentantów.

 

Jej zdaniem Rosja nadal będzie także rozpowszechniać fałszywe informacje o Ukrainie.

Wywiad Ukrainy: rozkazy bombardowań cywilów

Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje rozkazy bombardowania infrastruktury cywilnej i dzielnic mieszkalnych - poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

 

ZOBACZ: USA: Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu

 

- Oprócz tego, wbrew zapewnieniom propagandystów do bombardowań nie jest używana broń precyzyjna, lecz bomby niekierowane OFAB-250-270, FAB-500 i OFZAB-500. Powoduje to znaczne straty wśród ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury cywilnej. Takie bombardowania to kolejna oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości armii okupanta" - czytamy w oświadczeniu.

Stoltenberg: konflikt może się rozlać?

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział we wtorek, że Zachód musi zapobiec rozszerzeniu się konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ośrodek Studiów Wschodnich: wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia

 

- Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Rydze.

hlk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie