Wojna w Ukrainie. Rząd przygotowuje ulgi podatkowe dla osób pomagających Ukraińcom

Polska
Wojna w Ukrainie. Rząd przygotowuje ulgi podatkowe dla osób pomagających Ukraińcom
Piotr Molecki/East News
Artur Soboń

Rząd pracuje nad przepisami, w ramach których osobom fizycznym pomagającym Ukraińcom przyznane będą ulgi, a firmy będą mogły wliczyć pomoc w koszty - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia w Sejmie.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata poświęcona zmianom podatkowym wprowadzonym w ramach "Polskiego Ładu". Podczas debaty wiceminister finansów Artur Soboń odniósł się do wypowiedzi posłów, którzy żądali wsparcia dla osób i firm pomagających uchodźcom z Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki wzywa do wdrożenia "miażdżącego pakietu sankcji"

 

- W pakiecie, jaki przygotowujemy, jako rząd i nad którym będziemy pracować, są zwolnienia podatkowe dla osób fizycznych i ukosztowienie pomocy dla firm - powiedział Soboń. Dodał, że "Polacy, którzy pomagają, otrzymają podatkową pomoc od rządu".

 

Zapowiedział także, że trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym VAT i że ma nadzieję, że zostanie ono w czwartek wydane, ale nie wyjaśnił, jakich kwestii ten akt prawny ma dotyczyć.

 

W trakcie debaty nad Polskim Ładem Soboń powiedział, że nie ma powrotu do systemu podatkowego, który funkcjonował w 2021 r. i że możliwe są tylko takie zmiany, które będą korzystne dla podatników.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie