Tusk: wojna na Ukrainie może trwać tygodniami, miesiącami, może latami

Polska
Tusk: wojna na Ukrainie może trwać tygodniami, miesiącami, może latami
PAP/Tomasz Gzell
Donald Tusk podczas konferencji prasowej

Nie jest wykluczone, że wojna na Ukrainie będzie trwała tygodniami, miesiącami, może latami - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Jednocześnie wskazał na otwarte groźby ataku nuklearnego płynące ze strony Kremla. "Chroń nas Panie Boże przed konfliktem nuklearnym" - powiedział Tusk.

Tusk w czwartek na konferencji prasowej mówił o sankcjach nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę. - Czy zachód ma jeszcze jakieś instrumenty, narzędzia, które mogą powstrzymać Putina od agresji? Wydaje się, że te miękkie narzędzia, więc nie udział w konflikcie, ale jednak bardzo poważne wsparcie dla Ukrainy (...), wydaje się, że tu już rezerwy nie ma - ocenił Tusk.

 

Według niego Kreml atakując Ukrainę postawił sprawę "radykalnie". - Chcecie interweniować, chcecie spróbować konfrontacji, to oznacza III wojnę światowa i konflikt nuklearny. I Putin, i Ławrow mówią o tym już właściwie bardzo otwarcie - podkreślił Tusk.

Tusk: prawdopodobnie będziemy świadkami rzeczy dramatycznych

Według niego "nie jest wykluczone, że ten konflikt będzie trwał tygodniami, miesiącami, może latami". - Nikt tego nie wie, bo nikt nie napisał tego scenariusza precyzyjnie. Nie wydaje się, żeby Moskwa zrezygnowała ze swoich planów i nie wydaje się, że by plan szybkiej wojny się powiódł. Więc prawdopodobnie będziemy świadkami rzeczy dramatycznych i niespodziewanych - ocenił Tusk. - Chroń nas Panie Boże przed konfliktem nuklearnym - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski: plany Rosji opracowywane przez lata zniszczyliśmy w tydzień

 

Zastanawiając się, czy to oznacza, że "Ukraina jest pozostawiona na pożarcie" Rosji, Tusk przyznał, że jest pod wrażeniem bohaterstwa Ukraińców i tego, "że są w stanie tak długo bronić się przed agresją rosyjską".

"Pokój na uczciwych warunkach mało prawdopodobny"

Podkreślił, że w takiej sytuacji Polska i polski rząd powinny zachowywać się "niezwykle czujnie, odpowiedzialnie i bezbłędnie". - Czy możliwy jest pokój na warunkach ukraińskich, na takich uczciwych ludzkich warunkach? Dziś wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Wszystko na to wskazuje, że ta woja będzie niestety trwała - powiedział.

 

ZOBACZ: Wojsko Polskie ostrzega w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Dbajmy o "bezpieczeństwo i obronność"

 

"Odruch serca nie wystarczy i ta wielka obywatelska pomoc Polek oraz Polaków nie wystarczy na sytuacje, w której to może trwać miesiącami i latami. Tu będziemy potrzebowali maksymalnie sprawnego państwa, administracji i rządu skoncentrowanego na działaniu, a nie tylko na budowaniu pozytywnej atmosfery" - dodał.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie