Parlament Europejski zdecydował. Rozpoczął się proces uznania ukraińskiej kandydatury do UE

Świat
Parlament Europejski zdecydował. Rozpoczął się proces uznania ukraińskiej kandydatury do UE
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Rozpoczął się proces uznania ukraińskiej kandydatury do UE

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą "instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej". 

Rezolucja została przyjęta przy 637 głosach za, 13 przeciw oraz 26 wstrzymujących się. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę posłowie domagają się zaostrzenia sankcji wobec Rosji i podjęcia wysiłków w celu przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

 

W przyjętej we wtorek rezolucji Parlament Europejski z całą stanowczością potępia nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę i domaga się od Kremla zakończenia wszelkich działań wojskowych w tym kraju. Demaskuje też rolę białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w tej napaści.

 

Posłowie kategorycznie odrzucają rosyjską "retorykę, która wykorzystuje ewentualne użycie broni masowego rażenia". Przypominają jednocześnie Rosji o jej zobowiązaniach międzynarodowych i ostrzegają przed niebezpieczeństwem eskalacji konfliktu jądrowego.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. UE kupi oraz dostarczy broń dla Kijowa. Są też kolejne sankcje

 

Wzywają Komisję i państwa Unii Europejskiej, aby nadal udzielały Ukrainie nadzwyczajnej pomocy humanitarnej we współpracy z agencjami humanitarnymi ONZ i innymi międzynarodowymi organizacjami partnerskimi.

 

W rezolucji wzywa się instytucje Unii do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Procedura powinna być zgodna z art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej i opierać się na kryteriach merytorycznych. Jednocześnie Unia powinna kontynuować działania na rzecz integracji Ukrainy z jednolitym rynkiem unijnym zgodnie z obowiązującym układem o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.

Zełenski: chciałbym, aby Europa wybrała Ukrainę 

Wcześniej odbyła się debata w Parlamencie Europejskim. Wzięli w niej udział unijni przywódcy, a także - on-line - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

 

Ukraiński przywódca powiedział, że chciałby usłyszeć, że Europa wybrała jego państwo. Podkreślił, że jego kraj płaci wielką cenę za pragnienie wolności.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE

 

- Mówi się o ukraińskim wyborze Europy, o tym, że do tego dążymy i będziemy dążyć. Chciałbym, aby dziś zabrzmiało, że Europa już wybrała Ukrainę - oznajmił. 

Ukraińcy dokonali wyboru na Majdanie 

Putin prowadzi wojnę, bo naród Ukrainy na Majdanie dokonał wyboru na rzecz pokoju, demokracji i praworządności. Ten wybór nie jest jedynie wyborem Ukrainy. To atak także na ład międzynarodowy, na demokrację, na godność ludzką. To (co robi Rosja red.) to jest terroryzm geopolityczny - oświadczył we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego szef Rady Europejskiej Charles Michel.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Charles Michel: odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w UE

 

- Putin myślał, że złamie jedność europejską, ale się pomylił. (...) Myślał, że będziemy bierni, ale się przeliczył. Trzeba zachować stanowczość i godność - dodał.

"Ukraińcy podtrzymują pochodnię wolności"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w PE zaznaczyła, że Ukraińcy "podtrzymują pochodnię wolności".

 

- Wykazują ogromną odwagę. Bronią swojego życia. Ale oni też walczą o uniwersalne wartości i są gotowi za nich umrzeć. Prezydent Zełenski i naród ukraiński są prawdziwą inspiracją! Kiedy ostatnio rozmawialiśmy ponownie opowiedział mi o marzeniu swojego narodu, by przyłączyć się do naszej Unii. Dziś UE i Ukraina są już bliżej niż kiedykolwiek - stwierdziła szefowa KE.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Von der Leyen: Ukraińcy podtrzymują pochodnię wolności dla nas wszystkich

 

"Przed nami jeszcze długa droga. Musimy zakończyć tę wojnę. Powinniśmy porozmawiać o kolejnych krokach. (...) Ludziom, którzy tak dzielnie stają w obronie naszych europejskich wartości, należą do naszej europejskiej rodziny" - powiedziała von der Leyen.

Borrell wzywa do mobilizacji 

W debacie wziął także udział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. - To narodziny geopolitycznej Europy. To co dzieje się na Ukrainie nie powinno nas przestraszyć, ale zmobilizować do działania - mówił.

 

- Musimy zwiększyć nasze zdolności odstraszania, by móc zapobiec wojnie. Nasza siła odstraszania była niewystarczająca, aby powstrzymać atak Putina. Jednak od początku ataku reagowaliśmy w taki sposób, jakiego Putin się nie spodziewał. Pokazaliśmy mu, że nie poświecimy naszej wolności, czy wolności innych na ołtarzu dobrobytu i świętego spokoju – oświadczył Borrell.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Josep Borrell przedstawił sankcje UE wobec Rosji. Pakiet na uzbrojenie ofensywne

 

- Jedną z lekcji, jaką musimy wyciągnąć z inwazji na Ukrainę, jest to, że bardziej niż kiedykolwiek Europa musi myśleć strategicznie o sobie, swoim środowisku i świecie – powiedział Borrell na nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego.

 

- Musimy zwiększyć naszą zdolność odstraszania, aby zapobiec wojnie”- powiedział.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie