Wojna na Ukrainie. Charles Michel: odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w UE

Świat
Wojna na Ukrainie. Charles Michel: odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w UE
Flickr/TeaMeister

Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM.

- To jest debata, która odbędzie się w każdym wypadku - oświadczył Michel, dodając, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

 

W niedzielę, również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej".

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Soloch: zamknięcie granicy byłoby aktem bestialstwa, ale musimy być na to gotowi

 

Niemka nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

- Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (...) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (...) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy - podkreśliła von der Leyen.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Wywiad USA: wojska białoruskie jeszcze w poniedziałek mogą dołączyć do inwazji

 

Pytana o możliwość rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oceniła: "Ważne jest, aby strona ukraińska zgodziła się na takie rozmowy i żeby warunki były dobre dla strony ukraińskiej. Generalnie zawsze lepiej jest prowadzić rozmowy pokojowe, niż walczyć. Ale zaufanie do prezydenta (Władimira) Putina zostało całkowicie stracone".

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie