Wojna na Ukrainie. Josep Borrell przedstawił sankcje UE wobec Rosji. Pakiet na uzbrojenie ofensywne

Świat
Wojna na Ukrainie. Josep Borrell przedstawił sankcje UE wobec Rosji. Pakiet na uzbrojenie ofensywne
Josep Borrell wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę. Zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i 50 mln euro na zasoby nieofensywne - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy - dodał.

Szef unijnej dyplomacji podczas konferencji prasowej w niedzielę powiedział, że UE w mijający weekend wypracowywała decyzje, które powinny być wdrożone i zastosowane przed poniedziałkiem, kiedy banki centralne zaczną pracę.

 

Przekazał, że "Rada dała swą ocenę wsparcia i zgodę polityczną na pakiet wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych, dla nowych sankcji, pracy dyplomatycznej, by doprowadzić do izolacji Rosji". - Na środki wsparcia dla Ukrainy i regionu oraz środki przeciwdziałania dezinformacji - podał Borrell.

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: UE zakaże wszelkich transakcji z rosyjskim Bankiem Centralnym

 

- Jako, że mamy pełnoprawną wojnę na Ukrainie, chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę, to zdecydowaliśmy się wykorzystać nasze zdolności, aby zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i kolejnych 50 mln euro na zasoby nieofensywne. Wszystko to pokryje nasz fundusz międzyrządowy i instrument na rzecz pokoju - powiedział Borrell.

 

Jak dodał, nie było sprzeciwu co do tej decyzji.

Polska hubem logistycznym 

- Po raz pierwszy w historii będziemy to robić i wszyscy zgadzają się na to wsparcie. Chcę podziękować Polsce, która zgodziła się być "hubem logistycznym" dla przerzutów tej pomocy na terytorium Ukrainy. Zatwierdziliśmy jej finansowania. Jutro ministrowie obrony spotkają się by skoordynować te prace i przekuć je tak, aby te materiały były jak najszybciej wysyłane na linię frontu do ukraińskich sił zbrojnych, walczących przeciwko rosyjskiej inwazji - poinformował Borrell.

 

Podkreślił też, że "dzięki Polsce, która będzie hubem, będziemy pracować na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Ukrainy".

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie