Niemieckie media: Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy, Polska najważniejszym krajem

Świat
Niemieckie media: Europa przygotowuje się na falę uchodźców z Ukrainy, Polska najważniejszym krajem
PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Mieszkańcy Doniecka opuszczają swoje domy

Kraje Europy Środkowej przygotowują się na falę uchodźców z Ukrainy. W zależności od scenariusza będą ich setki tysięcy, a nawet miliony. Polska jest wymieniana jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców - pisze we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Jesteśmy bardzo czujni i przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze – powiedziała w poniedziałek w Wiedniu minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, gdzie połączyła wizytę inauguracyjną u austriackiego ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera z otwarciem bałkańskiej konferencji na temat uchodźców.

 

Niemcy przygotowują się do udzielenia "schronienia i wsparcia humanitarnego". Koncentrują się jednak na pomocy humanitarnej w krajach graniczących z Ukrainą.

 

- Przygotowujemy się przede wszystkim do wspierania krajów sąsiednich. To jest pierwszy scenariusz - mówiła minister.

 

ZOBACZ: Duma: Rosja nie uzna DRL i ŁRL w szerszych granicach

 

UE od kilku tygodni współpracuje z państwami członkowskimi nad planami awaryjnymi. "Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała to w weekend podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Odniosła się również w szczególności do krajów bezpośrednio graniczących z Ukrainą, która liczy około 41 milionów mieszkańców" - pisze FAZ. Johansson wymieniła Polskę, która graniczy bezpośrednio z Ukrainą, "jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców, ale także Włochy, Niemcy i Francję". W tych krajach mieszka już wielu Ukraińców.

 

"Polska, której obywatele czują dużą sympatię do zagrożonej Ukrainy, uważa, że ma szczególny obowiązek" - zauważa FAZ.

Polskie władze przygotowują listę możliwości zakwaterowania i wyżywienia uchodźców

W piątek rząd przyjął program "Pomoc dla Ukrainy". Premier Mateusz Morawiecki utworzył międzyresortowe grupy robocze ds. przyjmowania uchodźców oraz rannych z Ukrainy - poinformowało w weekend jego biuro. "W przypadku rosyjskiego ataku chcemy złagodzić jego skutki" - powiedział szef rządu. Jak powiedział, niezbędna infrastruktura jest przygotowywana we wschodniej Polsce, ale uwzględnia się również wnętrze kraju - pisze niemiecki dziennik i przypomina, że polskie władze "od tygodni przygotowują listę możliwości zakwaterowania i wyżywienia (...) W Polsce mieszka już co najmniej milion Ukraińców (...)".

 

ZOBACZ: Wiceszef MSZ wezwał Niemcy do zatrzymania Nord Stream 2 i poparcia sankcji wobec Rosji

 

FAZ zwraca uwagę, że "spośród wszystkich krajów UE, Rumunia ma najdłuższą granicę z Ukrainą, liczącą około 650 kilometrów" - zauważa FAZ. Rząd tego kraju nie wyklucza "masowego napływu uchodźców", powiedział w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Lucian Bode w rumuńskiej telewizji. Tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców zostało już utworzone we wszystkich obwodach wzdłuż granicy z Ukrainą. Dodatkowo określono lokalizacje dla większych ośrodków recepcyjnych z odpowiedzialnym tam personelem medycznym.

 

ZOBACZ: Na przedmieściach Doniecka widoczne są czołgi i transportery opancerzone

 

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że nie tylko kraje takie, jak Polska, Rumunia, Słowacja czy Węgry, ale również Izrael, do którego w 2021 r. wyemigrowało 2800 osób z Ukrainy i 7000 z Rosji, spodziewa się uchodźców. W niedzielę w Tel Awiwie wylądowało już 75 osób z Ukrainy. Minister imigracji Pnina Tamano-Shata powitała ich słowami: "Nasze przesłanie dla Żydów na Ukrainie jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem". Nawet 200 tysięcy obywateli Ukrainy teoretycznie mogłoby skorzystać z izraelskiego prawa do "powrotu" do Izraela - napisała w poniedziałek gazeta "Juedische Allgemeine".

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie