Zmarł Zdzisław Podkański, wieloletni działacz ruchu ludowego. Miał 72 lata

Polska
Zmarł Zdzisław Podkański, wieloletni działacz ruchu ludowego. Miał 72 lata
MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
Zmarł Zdzisław Podkański. Miał 72 lata

Zmarł Zdzisław Podkański, wieloletni działacz ruchu ludowego, były minister kultury, poseł i samorządowiec - podało w sobotę rano PSL. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich przekazał m.in. wicepremier Jacek Sasin i premier Mateusz Morawiecki.

Zdzisław Podkański, w przeszłości wiceprezes PSL, zmarł w piątek wieczorem. Urodził się w 1949 roku w Guzówce.

 

ZOBACZ: Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta miał 86 lat

 

Zmarłego żegnają w mediach społecznościowych bliscy, a także politycy. "Zmarł Zdzisław Podkański. Wieloletni działacz ruchu ludowego, były minister kultury, poseł i samorządowiec. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim. RIP" - czytamy na Twitterze PSL.

 

 

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zdzisława Podkańskiego - Posła na Sejm RP, Ministra Kultury, a w ostatnich latach przede wszystkim samorządowca zaangażowanego w sprawy województwa lubelskiego. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na swoim profilu twitterowym w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

 

 

"Bardzo smutna informacja. Zmarł Zdzisław Podkański, dobry i zasłużony dla Lubelszczyzny człowiek. Zaangażowany i oddany ludzkim sprawom Samorządowiec, wicemarszałek Sejmiku Województwa Lubelskiego, były minister kultury, poseł, eurodeputowany. Przywiązany do polskich tradycji, propagował naszą kulturę ludową. Spokój Jego duszy. Moje wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich" - napisał na Facebooku wicepremier Jacek Sasin.

 

 

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Zdzisław Podkański od 1989 roku był prezesem zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie. W marcu 2004 został wiceprezesem PSL. Był wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego. W latach 1994 - 1996 pełnił funkcję wiceministra, a następnie do 1997 roku ministra kultury i sztuki. Był posłem na Sejm II, III i IV kadencji. Od 2004 r. do 2009 r. był posłem do Parlamentu Europejskiego.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie