Jacek Sasin leci do USA. Ma dobre informacje dla Polski

Polska
Jacek Sasin leci do USA. Ma dobre informacje dla Polski
PAP/Leszek Szymański
"Dobre informacje" ministra zwykle spotykają się z falą negatywnych komentarzy

"Jestem w drodze do Waszyngtonu. Mam dobre informacje dla Polski" - napisał na Twitterze Jacek Sasin. Polityk ma w Waszyngtonie uczestniczyć w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power w sprawie budowy małych reaktorów atomowych. Internauci przypominają wpis Sasina z maja 2021, kiedy w ten sam sposób informował o wyjeździe do Czech na negocjacje w sprawie Turowa.

Jak zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szczegóły poda w poniedziałek o godz. 18. 

 

Wpis ministra spotkał się z licznymi reakcjami. Skomentował go m.in. polityk Lewicy Krzysztof Śmiszek. "Jezu najsłodszy" - napisał. 

 


Internauci zwracają uwagę na podobieństwo do tweeta Sasina z maja 2021, kiedy mówił o "dobrych informacjach" w sprawie Turowa. Ostatecznie do porozumienia doszło 3 lutego 2022 roku, a Polska musiała zapłacić Czechom 45 mln Euro odszkodowania. 

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden i Mohammad ibn Salman chcą stabilności dostaw energii


"Już słyszeliśmy ten tekst z Turowem. I nie pykło. Jak będzie tym razem?", "Jest niedzielne popołudnie. Czy mógłby Pan nie straszyć ludzi?", "Może Panu jest do śmiechu, ale Polacy stracili przez Pana miliardy  (elektrownia w Ostrołęce) i setki milionów (wybory kopertowe i Turów). Nawet 'przepraszam' nie usłyszeliśmy" - komentują internauci. 

Wizyta Sasina w USA

Jak podała ambasada RP w Waszyngtonie, Sasin przybędzie do stolicy USA w niedzielę, ale pierwszy oficjalny i główny punkt wizyty nastąpi w poniedziałek, kiedy weźmie udział w uroczystości podpisania umowy między KGHM a NuScale.

Obie firmy już w ubiegłym roku podpisały wstępne porozumienie (tzw. memorandum of understanding, MoU) na budowę małych reaktorów modularnych (SMR), zaś w poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji. Podano wówczas, że chodzi o budowę czterech jednostek NuScale, o mocy 77 MWe każda.

 

ZOBACZ: Sasin w Sejmie: podwyżki cen energii w Polsce to "unijne podwyżki"

 

Według zapowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych w planach wizyty Sasina i prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego są również spotkania z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i minister energii USA Jennifer Granholm. We wtorek 15 lutego w Nowym Jorku Jacek Sasin ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych oraz spotkać się z jej zarządem.

W środę wicepremier odwiedzi należącą do KGHM kopalnię miedzi Robinson w Nevadzie i spotka się z jej pracownikami.

 

mad/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie