Kryzys Ukraina-Rosja. Ćwiczenia strategicznych sił jądrowych. Odpalono pociski hipersoniczne

Świat
Kryzys Ukraina-Rosja. Ćwiczenia strategicznych sił jądrowych. Odpalono pociski hipersoniczne
Russian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East New
Bombowiec Tu-22M3 rosyjskich sił powietrznych przelatuje nad Morzem Śródziemnym po starcie z bazy lotniczej Hemeimeem w Syrii. Zdjęcie pochodzi z nagrania wideo udostępnionego przez Ministerstwo Obrony Rosji

Podczas ćwiczeń rosyjskiej broni nuklearnej, obserwowanych przez prezydenta Władimira Putina, odpalone zostały pociski hipersoniczne Cyrkon i Kinżał; w Plesiecku odpalono pocisk międzykontynentalny Jars, z Morza Barentsa - pocisk Siniewa.

Działania te armia rosyjska przeprowadziła podczas wspólnych ćwiczeń swoich strategicznych wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego, sił powietrzno-kosmicznych, oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego oraz Floty Czarnomorskiej i Północnej.

 

ZOBACZ: Kto dowodzi rosyjską armią? Są tam dowódcy z wojen czeczeńskich, a także strateg wojny hybrydowej

 

Okręty i jednostki podwodne Floty Czarnomorskiej i Północnej przeprowadziły wystrzelenie pocisków manewrujących Kalibr i hipersonicznego pocisku Cyrkon przeciwko celom morskim i lądowym.

 

Odpalenie pocisku manewrującego Iskander odbyło się na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim na południu Rosji.

 

Z doświadczalnego kosmodromu Plesieck (w obwodzie archangielskim) przeprowadzono wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Jars na poligon Kura (na Kamczatce).

Pocisk balistyczny odpalony z okrętu podwodnego

Z okrętu podwodnego o napędzie atomowym Karelia przeprowadzono na Morzu Barentsa odpalenie pocisku balistycznego Siniewa na poligon Kura.

 

Bombowce Tu-95MS wystrzeliły pociski manewrujące na cele naziemne na poligonach Kura i Pemboj (w republice Komi).

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Zginął ukraiński żołnierz. Sztab: od początku doby 19 naruszeń rozejmu

 

Służby prasowe Kremla zapewniły, że wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele.

 

Część ćwiczeń obserwowali przywódcy Rosji i Białorusi: Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

"Gwarantowane porażenie przeciwnika"

Szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerij Gierasimow powiedział na początku ćwiczeń, że ich celem jest przetrenowanie działań strategicznych sił ofensywnych z zakresu "gwarantowanego porażenia przeciwnika".

 

Manewry podzielono na dwa etapy. - Pierwszym było ćwiczenie prowadzenia działań bojowych z użyciem broni "podwyższonego potencjalnego zagrożenia" - mówił szef sztabu. Druga część, według słów Gierasimowa, dotyczyła "zmasowanego zastosowania strategicznych sił ofensywnych" podczas "uderzenia odwetowego i kontruderzenia".

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Manewry wojskowe na Białorusi: nikt nie mówił, że wojska wrócą do Rosji jutro

 

O zamiarze przeprowadzenia ćwiczeń sił strategicznych z udziałem Putina ministerstwo obrony Rosji poinformowało w przeddzień, 18 lutego.

 

O tym, że tego rodzaju ćwiczenia planowane są nie jesienią, a na początku roku, poinformowano w styczniu. Według dziennika "Financial Times", który powoływał się na oceny Pentagonu, zmiana terminu jest związana z obecnym zaostrzeniem napięć wokół Ukrainy.

grz/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie