Ukraina-Rosja. Manewry wojskowe na Białorusi: nikt nie mówił, że wojska wrócą do Rosji jutro

Świat
Ukraina-Rosja. Manewry wojskowe na Białorusi: nikt nie mówił, że wojska wrócą do Rosji jutro
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

- O terminie zakończenia sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego i wyprowadzenia z Białorusi rosyjskich wojsk zdecydują prezydenci Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin - oświadczył w sobotę na poligonie pod Baranowiczami sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandr Walfowicz.

- Nikt nie mówił, że wojska wrócą (do Rosji - red.) jutro czy pojutrze. Jutro kończą się manewry, a sprawdzian jest kontynuowany - oświadczył Walfowicz w sobotę na poligonie Obóz-Lesnowski pod Baranowiczami. Zaprezentowano tam finalny epizod białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych Związkowa Stanowczość-2022.

"Zostaną na Białorusi tyle, ile to będzie potrzebne"

Walfowicz wyjaśniał w rozmowie z mediami, że manewry Związkowa Stanowczość–2022 były tylko częścią "sprawdzianu sił reagowania" Państwa Związkowego. O terminie zakończenia sprawdzianu i wyjściu rosyjskich wojsk mają zadecydować przywódcy Białorusi i Rosji.

 

Wcześniej ministerstwo obrony podawało, że manewry będą "finalnym etapem" sprawdzianu.

 

ZOBACZ: Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: agresja wojskowa przeciw Ukrainie będzie poważnym błędem

 

Łukaszenka, który w czwartek przeprowadzał inspekcję białorusko-rosyjskich ćwiczeń na poligonie Osipowicze, mówił, że rosyjskie wojska "zostaną na Białorusi tyle, ile to będzie potrzebne", a decyzję w tej sprawie podejmą on i Władimir Putin.

 

Ministerstwo obrony w Moskwie oświadczyło z kolei w czwartek, że po zakończeniu manewrów (zapowiedziane na 20 lutego) rosyjskie siły powrócą do stałych miejsc dyslokacji. Wcześniej o tym samym zapewniały m.in. resorty obrony i spraw zagranicznych w Mińsku.

Systemy rakietowe, szturmowce, myśliwce rakiety

Rosyjsko-białoruskie manewry Związkowa Stanowczość-2022, aktywna faza "sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji)" odbywają się w sytuacji zaostrzenia sytuacji wokół Ukrainy.

 

W ramach "sprawdzianu" na Białoruś przerzucone zostały rosyjskie wojska i sprzęt, głównie ze Wschodniego Okręgu Wojskowego na Dalekim Wschodzie Rosji. Oprócz kilkudziesięciu składów kolejowych z różnego rodzaju uzbrojeniem dostarczono tam m.in. systemy rakietowe S-400, szturmowce Su-25, myśliwce Su-35S, systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S, a także systemy artylerii rakietowej Uragan i rakiety Iskander.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie