Ukraina-Rosja. Zginął ukraiński żołnierz. Sztab: od początku doby 19 naruszeń rozejmu

Świat
Ukraina-Rosja. Zginął ukraiński żołnierz. Sztab: od początku doby 19 naruszeń rozejmu
PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT
Od początku doby separatyści 19 razy naruszyli rozejm, w tym 16 razy przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie

Od początku doby wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na Ukrainie 19 razy naruszyli rozejm, w tym 16 razy przy użyciu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - podał w sobotę rano sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden ukraiński żołnierz zginął.

Według stanu z godz. 9 (8 w Polsce) od początku doby separatyści 19 razy naruszyli rozejm, w tym 16 razy przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - czytamy w sobotnim komunikacie sztabu.

 

ZOBACZ: Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch: Rosja dąży do kontroli nad całą Ukrainą

 

Siły przeciwnika wykorzystały systemy artyleryjskie kalibru 122 mm, moździerze kalibru 120 mm i 82 mm oraz granatniki - podano. Wskutek ostrzału jeden ukraiński żołnierz zginął.

"Wróg próbuje zmusić Zbrojne Siły Ukrainy do otwierania ognia w odpowiedzi"

Według strony ukraińskiej przeciwnik prowadzi ostrzał artyleryjski z miejscowości i rozlokowuje swoje systemy artyleryjskie w pobliżu domów mieszkalnych. "Takimi działaniami wróg próbuje zmusić Zbrojne Siły Ukrainy do otwierania ognia w odpowiedzi, by następnie oskarżyć ukraińskich obrońców o ostrzały cywilów" - napisano.

 

Zapewniono, że ukraińskie siły nie otwierają ognia w kierunku infrastruktury cywilnej i przestrzegają norm międzynarodowego prawa humanitarnego.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą rządowy program - Pomoc dla Ukrainy

 

Sztab napisał, że siły ukraińskie kontrolują sytuację i w adekwatny sposób reagują na potencjalne zagrożenie ze strony wroga.

 

Minionej doby separatyści naruszyli rozejm 66 razy - przekazał sztab.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie