Ukraina-Rosja. Amerykańskie władze ostrzegają przed inwazją. "Kijów wśród celów"

Świat
Ukraina-Rosja. Amerykańskie władze ostrzegają przed inwazją. "Kijów wśród celów"
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

Siły przeciwnika ostrzelały w czwartek z ciężkiego uzbrojenia, w tym zabronionego przez porozumienia mińskie, szereg miejscowości w Donbasie - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Światowi przywódcy mówią o coraz większym ryzyku inwazji. Na RB ONZ Antony Blinken ujawnił, że Rosja "przygotowuje się do ataku w ciągu kilku najbliższych dni". Zapis relacji na żywo

bas / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Brytyjskie ministerstwo obrony zamieściło w czwartek na Twitterze mapę pokazującą siedem dróg, którymi Rosja może zaatakować Ukrainę, a także to, jak mogłaby przebiegać druga faza potencjalnej inwazji.

Władze Gdańska spotkały się z Gdańską Radą Imigrantów i Imigrantek ws. ewentualnego przyjęcia w mieście uchodźców ze Wschodu.

Miasto przyszykowało 646 miejsc noclegowych dla uchodźców. Hostele, hotele, zarówno miejskie jak i prywatne zostały już oficjalnie zgłoszone do urzędu wojewódzkiego.

MSZ Polski informuje o telefonicznej rozmowie szefa resortu Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem rozmowy był rozwój sytuacji na i wokół Ukrainy

- Rosja chciałaby decydować o tym, co mogą, a czego nie mogą robić jej sąsiedzi; nie życzymy sobie takiego świata; chcemy świata, w którym suwerenne kraje mogą podejmować niezależne, swobodne i demokratyczne decyzje - powiedział Jens Stoltenberg.

Amerykańscy żołnierze przybyli w czwartek na Słowację, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach NATO o kryptonimie Saber Strike 22 - poinformowały słowackie władze wojskowe. Ćwiczenia odbędą się w czasie eskalacji napięcia między Rosją a państwami zachodnimi w związku z kryzysem wokół Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy na linii frontu - podaje korespondentka BBC Sarah Rainsford

Powitanie sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Warszawie

- Atmosfera podczas czwartkowej Rady Bezpieczeństwa ONZ była napięta. Wszyscy wiedzą, że rozstrzyga się kwestia pokoju lub konfliktu na Ukrainie i na wschodzie Europy - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Jak stwierdził, wystąpienie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena było działaniem w ramach "dyplomacji prewencyjnej".

- Członkowie NATO w jasny sposób wypowiedzieli się, że w przypadku użycia siły przez Rosję przeciwko Ukrainie, zapłaci ona za to bardzo wysoką cenę; sojusznicy nałożą na nią sankcje polityczne i gospodarcze - zapowiedzia Jens Stoltenberg.

Wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter należące do niemieckich sił powietrznych przybyły w czwartek do bazy lotniczej w Rumunii w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO w obliczu koncentracji wojsk rosyjskich wokół Ukrainy - poinformowało ministerstwo obrony w Bukareszcie.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył w czwartek wieczorem do Polski. Na lotnisku w Warszawie został przywitany przez ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego.

"Właśnie przybyłem do Polski. Stany Zjednoczone mają głębokie uznanie dla naszego Sojuszu i wspólnych wartości. Jestem szczególnie wdzięczny za goszczenie sił amerykańskich" - napisał Austin w czwartek wieczorem na Twitterze.

- Zdecydowanie wzywamy Rosję do nieużywania siły, czy to w formie pełnej inwazji, czy też mniejszych ataków militarnych - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że Rosja nadal zachowuje zdolności do pełnego ataku na Ukrainę.

"Nie mamy pewności co do tego, co się wydarzy w ciągu najbliższych kilku dni i tygodni. Wiemy jednak, że Rosja dokonała największej koncentracji oddziałów bojowych wokół Ukrainy, z jaką mieliśmy do czynienia od zakończenia zimnej wojny w Europie" - dodawał.

"Każdy gest wsparcia jest dla naszych ukraińskich przyjaciół bezcenny" - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podziękował uczestnikom demonstracji na Placu Defilad

Władze Kanady zabezpieczyły swoim obywatelom, pozostającym jeszcze na Ukrainie, drogi ewakuacji z tego kraju przez państwa graniczące z Ukrainą, także przez Polskę - poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

O sytuacji na Ukrainie dyskutowali goście programu "Gość Wydarzeń".

- Najbliższe kilkadziesiąt godzin będzie kluczowe. Jeśli Zachód będzie jeszcze twardszy, Rosjanie w najgorszym wypadku ograniczą się do przejęcia zbuntowanych republik - ocenił Bartosz Kownacki (PiS)

Czytaj więcej: Rosja zaatakuje Ukrainę? Kownacki w "Gościu Wydarzeń": kluczowe kilkadziesiąt godzin

Demonstracja "Warszawa solidarna z Ukrainą" na Placu Defilad

- Zawsze wspieraliśmy silną, niepodległą Ukrainę. Polska była pierwszym państwem, która uznała jej niepodległość - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas demonstracji solidarności ze wschodnim sąsiadem

- Dzieci jadły wtedy śniadanie. Potem miały mieć zajęcia gimnastyczne. Ostrzelano pomieszczenie do ćwiczeń, więc gdyby atak nastąpił 15 minut później, mogłoby się skończyć znacznie gorzej - to relacja pracownicy ostrzelanego przedszkola w Stanicy Ługańskiej. Do świadków zdarzenia dotarła agencja AFP

Rosjanie podają przyczynę wydalenia zastępcy ambasadora - tłumaczą to działaniem "wet za wet" po wcześniejszym wydaleniu rosyjskiego dyplomaty z Waszyngtonu.

"Ukraina będzie się bronić, jeśli Rosja zdecyduje się na eskalację" - zapewnił ambasador Ukrainy przy ONZ Sergij Kyslytsya

Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Werniszyn uznał, że przedstawienie przez Antonego Blinkena "scenariuszy ataku" było "godne pożałowania" i "niebezpieczne". Dodał, że część rosyjskich żołnierzy "wraca do swoich baz"

Blinken: nasze informacje wskazują, że Rosja przygotowuje się do ataku w ciągu najbliższych dni

- Fakty, na przykład wzmacnianie rosyjskiej infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Ukrainy, przeczą deklaracjom władz Rosji o redukcji wojsk - przekazałszef BBN Paweł Soloch.

"Strzały artyleryjskie w obwodzie ługańskim" - donosi korespondent "The Globe and Mail" Mark MacKinnon

"Do Kijowa trafiło już 37 tirów z naszą pomocą humanitarną, polska broń oraz sprzęt wojskowy" - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze

Yaşar Halit Çevik, główny obserwator specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, przekazał, że w ciągu nocy na linii frontu doszło do 500 eksplozji

Reuters/Interfax: Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że część żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach na Krymie, wróciło do swojej stałej bazy w Czeczenii

Jest za wcześnie, by jednoznacznie przypisać Rosji winę za wymierzone w Ukrainę cyberataki, ale to działania z repertuaru używanych przez Rosję środków - stwierdził sekretarz obrony USA Lloyd Austin

Zobacz też: Szef Pentagonu: spodziewamy się kolejnych cyberataków i prowokacji ze strony Rosji

Kreml oskarża Joe Bidena o "podsycanie napięcia" - to reakcja rzecznika Dimitrija Pieskowa na wypowiedź o tym, że inwazja na Ukrainę "jest prawdopodobna w ciągu kilku najbliższych dni"

Strona rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych ponownie jest online. Agencja TASS cytując przedstawicieli ministerstwa informuje, że kilkugodzinna awaria nastąpiła "z przyczyn technicznych"

Wszyscy wierzymy w to, że Rosja nie posunie się do tak haniebnych działań jak atak na Ukrainę, aczkolwiek informacje, które docierają do nas niestety nie są pozytywne - mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Na poligonie w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim wojska Rosji i Białorusi demonstrowały w czwartek walkę z desantem umownego przeciwnika. Manewry Związkowa Stanowczość-2022 były tego dnia kontynuowane m.in. pod Brześciem, Grodnem i na południu kraju, przy granicy z Ukrainą

- Rosyjskie władze mogą dziś ogłosić, bez żadnych wątpliwości, że nie zaatakują Ukrainy. Mogą to jasno oświadczyć całemu światu, a potem udowodnić to swoimi czynami. Świat będzie pamiętał o tej decyzji - dodaje Blinken

- Nasze informacje jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni - dodaje sekretarz stanu

- Jestem tu po to dzisiaj nie żeby wojnę zacząć, ale żeby jej zapobiec - zapewnia sekretarz stanu. Dodaje, że Rosja "zbiera wojska na granicy" i "istnieje prawdopodobieństwo ataku".

Antony Blinken przedstawia prawdopodobny plan ataku Rosji na Ukrainie. - Na liście celów jest Kijów. Mamy informacje, że Rosja będzie zwracała się przeciwko konkretnym grupom Ukraińców - dodaje.

(PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Sekretarz stanu USA mówi o tym, że Rosja "chce stworzyć sobie pretekst do ataku".

- Rosja mówi, że wycofuje wojska, ale my nie mamy tego potwierdzenia. Wojska lądowe i oddziały powietrzne koncentrują się przy granicy - dodaje Antony Blinken

- Istotą Rady Bezpieczeństwa jest zapewnienie pokoju. W tej chwili stoimy przed bezpośrednim zagrożeniem. Ryzykiem inwazji ze strony Rosji - mówi sekretarz stanu USA Antony Blinken na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

- Wszystkie państwa NATO przywiązują wagę do zwiększenia odporności na wschodniej flance - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w kwaterze głównej NATO w Brukseli po zakończeniu drugiego dnia posiedzenia ministrów obrony Sojuszu.

- Zależy nam na tym, żeby zatrzymać rozwój rosyjskiej strefy wpływów, żeby państwa z nami sąsiadujące mogły same decydować o tym, do jakiego sojuszu chcą przystąpić. Podkreślałem w swoim wystąpieniu, że nie ma zgody na to, żeby ktoś z zewnątrz decydował za Ukrainę, w jakim sojuszu Ukraina być powinna, a w jakim być nie powinna - powiedział minister.

Premier Johnson: ostrzał przedszkola ma dać Rosji pretekst do inwazji

- Dzisiaj, jak już pewnie informowaliście, przedszkole zostało ostrzelane w czasie tego, co uważamy za - cóż, wiemy, że było - operacją pod fałszywą flagą, wykreowaną w celu zdyskredytowania Ukraińców, wykreowaną, by stworzyć pretekst, fałszywą prowokację, dla rosyjskich działań. Obawiamy się bardzo, że więcej tego rodzaju rzeczy będziemy widzieć w ciągu najbliższych kilku dni - powiedział brytyjski premier Boris Johnson.

"Nie ma żadnej 'inwazji rosyjskiej' na Ukrainę, o czym od jesieni zeszłego roku mówią na szczeblu oficjalnym USA i ich sojusznicy i nie jest ona planowana" - napisano w formalnej odpowiedzi Rosji na propozycje Waszyngtonu przedstawione Moskwie na jej żądania w sferze bezpieczeństwa.

Strona rosyjska oświadczyła następnie, że "twierdzenia, iż Rosja jest 'odpowiedzialna za eskalację' nie mogą być ocenione inaczej, niż jako próba okazania presji i zdeprecjonowania propozycji Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa".

"Każde użycie siły, szczególnie przeciw ludności cywilnej i infrastrukturze krytycznej, jest nieakceptowalne" - przekazał Rau. Zapewnił też o ciągłym wsparciu w deeskalacji napięć i "przywróceniu pokoju"

Szef polskiego MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau wyraził "poważne zaniepokojenie" ostrzałem przedszkola na Ukrainie

- Wydalenie przez Moskwę zastępcy ambasadora USA w Rosji było niczym niesprowokowane - mówi zastępczyni sekretarza prasowego Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Według Rosji USA nie udzieliły konstruktywnej odpowiedzi na najważniejsze dla Moskwy punkty, jak rezygnacja z dalszego rozszerzania NATO, rozmieszczania tworzenia baz wojskowych na obszarze krajów byłego ZSRR oraz powrót infrastruktury Sojuszu do stanu z 1997 roku. "Te tezy mają dla Federacji Rosyjskiej zasadnicze znaczenie" - dodano w dokumencie

Władze Rosji oświadczyły, że w razie "braku gotowości" USA do porozumiewania się w sprawie prawnie wiążących tzw. gwarancji bezpieczeństwa, Moskwa "będzie zmuszona reagować, w tym drogą realizacji środków o charakterze militarno-technicznym".

Zastępca ambasadora USA wydalony z Moskwy. Zbiegło się to z planowanym przemówieniem Antony'ego Blinkena przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Zobacz też: Rosja: zastępca ambasadora USA wydalony z kraju

"Zgodnie wyraziliśmy intencję, aby opracować Trójstronne Porozumienie o Współpracy. Porozumienie Trójstronne będzie dowodem naszego zaangażowania na rzecz dalszego wzmacniania strategicznej współpracy oraz zobowiązań naszych trzech krajów w zakresie najważniejszych kwestii dotyczących wspierania Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu resortów spraw zagranicznych

Wspólne oświadczenie MSZ Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii:
"Nasze kraje zwiększą wspólne wysiłki na rzecz ochrony bezpieczeństwa oraz budowy odporności gospodarczej, broniąc demokracji na granicy wolności w Europie Wschodnie"

Biały Dom ostrzega: kolejnych tysiące rosyjskich żołnierzy przeniesiono w pobliże granicy z Ukrainą

Zaprzecza to wcześniejszym zapewnieniom Kremla o wycofywaniu części żołnierzy. Amerykańskie władze twierdzą, że w kolejnych dniach należy spodziewać się większej liczby "fałszywych informacji przekazywanych przez rosyjskie media"

"Jesteśmy w momencie, w którym rosyjski atak może nastąpić w każdej chwili" - informuje Biały Dom w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera

Od rana w czwartek z kontrolowanej przez prorosyjskich bojowników części Donbasu przeprowadzono ponad 40 ostrzałów pozycji sił ukraińskich i obiektów infrastruktury cywilnej - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

Dmytro Kułeba (szef ukraińskiego MSZ): Rosja spróbuje stworzyć różne sytuacje, by obwinić Kijów za eskalację konfliktu na wschodzie kraju.

- Musimy być gotowi na wszelkie scenariusze - dodał.

Wspięliśmy się na skutek agresywnych działań Rosji wysoko na drabinie eskalacji, Rosja używa języka szantażu politycznego, militarnego i gazowego - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli

Czytaj więcej: Morawiecki: język, którego używa Rosja, to język szantażu politycznego, militarnego, gazowego

(Zdjęcie: PAP/EPA/GEERT VANDEN WIJNGAERT / POOL)

Nie działa strona rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Urzędnicy Kremla, na których powołuje się Reuters podkreślają, że nie wiadomo co jest przyczyną awarii.

- Wszystko wskazuje, że Rosja szykuje się do wejścia na Ukrainę - przekazał prezydent Joe Biden.

Joe Biden: wszystko wskazuje, że Rosja szykuje się do wejścia na Ukrainę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał, że na wschodniej Ukrainie odnotowano wystrzał z czołgu.

"Siły przeciwnika ostrzelały w czwartek z ciężkiego uzbrojenia, w tym zabronionego przez porozumienia mińskie, szereg miejscowości w Donbasie" - powiedział Kułeba. W miejscowości Trojicke ostrzał prowadzono z czołgu

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie