Niemcy. Scholz: użycie przez Putina określenia "ludobójstwo" było błędem

Świat
Niemcy. Scholz: użycie przez Putina określenia "ludobójstwo" było błędem
PAP/EPA/SERGEY GUNEEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL
W rozmowie z dziennikarzami Scholz podkreślił, że słowo "ludobójstwo", użyte przez Putina na wcześniejszej wspólnej konferencji prasowej było zbyt mocne

- Użycie przez prezydenta Rosji Władimira Putina słowa "ludobójstwo" do opisania sytuacji w Donbasie było błędem - oświadczył we wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu w Moskwie z rosyjskim przywódcą.

Scholz: słowo "ludobójstwo" było błędem

Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oświadczył, że Moskwa uważa wydarzenia w Donbasie za "ludobójstwo". Po konferencji komentując wniosek niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, o uznanie niepodległości separatystycznych republik, zapewnił, że większość Rosjan wspiera mieszkańców Donbasu.

 

- Nie chcemy wojny w Europie - powiedział  Putin po spotkaniu. Zaznaczył, że należy rozwiązać "problemy Donbasu", a Rosja nie otrzymała konstruktywnej odpowiedzi na ich propozycje.

Później, w rozmowie z dziennikarzami Scholz podkreślił, że słowo "ludobójstwo", użyte przez Putina na wcześniejszej wspólnej konferencji prasowej było zbyt mocne. "To był błąd" - powiedział kanclerz Niemiec.

Scholz: są podstawy do dyskusji z Rosją

Scholz powiedział także, iż jest "dość dużo podstaw do dyskusji" z Rosją. "Jest wystarczająco dużo podstaw do dyskusji, żeby sprawy potoczyły się pozytywnie i musimy te podstawy wykorzystać do rozmów" – oświadczył przed powrotem do Berlina.

 

ZOBACZ: The Sun: Rosja ma dokonać inwazji na Ukrainę w nocy z wtorku na środę

 

Niemiecki kanclerz odniósł się także do uwięzienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. "Jeśli chodzi o Nawalnego, moje stanowisko jest bardzo jasne - jego uwięzienie jest niezgodne z zasadami praworządności” – stwierdził Scholz. 

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie