Groźny wirus Lassa potwierdzony w Wielkiej Brytanii. Jest pierwsza ofiara śmiertelna

Świat
Groźny wirus Lassa potwierdzony w Wielkiej Brytanii. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
PAP/EPA/ANDY RAIN
Zdjęcie ilustracyjne

Dotychczas w Wielkiej Brytanii potwierdzono trzy przypadki zachorowania na gorączkę krwotoczną Lassa. Jeden z chorych, mężczyzna z Bedfordshire, zmarł w wyniku zakażenia - podaje serwis independent.uk. Wszyscy zakażeni podróżowali w ostatnim czasie do Afryki Zachodniej.

Jak przypomina serwis independent.uk, w ciągu ostatnich czterdziestu lat w Anglii odnotowano zaledwie 10 przypadków zakażenia gorączką krwotoczną Lassa. Chorobę wywołuje wirus należący do rodziny Arenaviridae.

 

Chociaż w większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo i kończy się pełnym wyzdrowieniem, to u części chorych występują poważne objawy, które stanowią zagrożenie dla życia.

Trzy przypadki zakażenia groźnym wirusem

W czwartek brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego potwierdziła zakażenie groźnym wirusem dwóch osób, mieszkających we wschodniej części Anglii.

 

ZOBACZ: Koronawirus w USA. Zmarło 900 tys. Amerykanów z COVID-19

 

W piątek potwierdzono także trzeci przypadek zakażenia. Trzecia chora osoba to mężczyzna, który pomimo leczenia w szpitalu w Bedfordshire (miasto we wschodniej części kraju) zmarł w piątek.

 

Zakażone osoby to członkowie jednej rodziny, którzy w ostatnim czasie podróżowali do Afryki Zachodniej.

Objawy gorączki krwotocznej Lassa

Do zakażenia człowieka dochodzi podczas kontaktu z wydalinami szczurów, a także zakażonych lub chorych ludzi. Wirus może dostać się do organizmu drogą oddechową, bądź też pokarmową.

 

ZOBACZ: Włochy. Eksperci: wirus słabnie - krytyczna faza dobiega końca

 

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, w około 80 proc. przypadków zakażenia przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach po okresie inkubacji trwającym około 7-15 dni, pojawiają się ostre objawy, wynikające z uszkodzenia wielu narządów.

 

Dochodzi m.in. do pogorszenia stanu ogólnego, gorączki, bólów głowy, gardła, mięśni. Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, biegunka, bóle w klatce piersiowej. Na migdałkach pojawiają się biało-żółte naloty, pęcherzyki oraz owrzodzenia. Mogą wystąpić również objawy krwotoczne.

zma/msl/polsatnews.pl/Independent
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie