Argentyna. Skażona kokaina w Buenos Aires. Co najmniej 17 ofiar śmiertelnych, 56 osób w szpitalach

Świat
Argentyna. Skażona kokaina w Buenos Aires. Co najmniej 17 ofiar śmiertelnych, 56 osób w szpitalach
Luis Argerich/Wikipedia Commons
Buenos Aires, zdj. ilustracyjne

Do co najmniej 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zażycia skażonej kokainy na przedmieściach Buenos Aires, 56 osób trafiło do szpitali - podały w środę regionalne władze.

Ofiar skażonej kokainy może być znacznie więcej. Według mediów do szpitali cały czas trafiają kolejne osoby w ciężkim stanie z objawami zatrucia. Poza tym nie jest znana liczba osób, które zmarły na ulicy lub w domu.

 

- Ci, którzy kupili narkotyk w ciągu ostatnich 24 godzin, powinni go wyrzucić – zaapelował Sergio Berni, minister ds. bezpieczeństwa prowincji Buenos Aires. Dodał, że władze "próbują zlokalizować toksyczną substancję, aby usunąć ją z obiegu".

 

Alarm został ogłoszony w środę rano czasu miejscowego, kiedy w trzech szpitalach doszło do kilku hospitalizacji i zgonów z powodu ciężkich zatruć.

Większość ofiar kupiła u tego samego dealera

Według doniesień medycznych ofiary doznały gwałtownych konwulsji i nagłego zatrzymania akcji serca. - Istnieje istotny składnik, który atakuje ośrodkowy układ nerwowy – powiedział Berni.

 

Policja przeprowadziła obławę w dzielnicy Tres de Febrero w północno-zachodniej części miasta. Jak poinformował Sergio Berni, podczas tej operacji skonfiskowano torebki z kokainą, podobne do tych, które zidentyfikowali krewni ofiar.

 

ZOBACZ: Holandia: Policja wysyła wiadomości do 3,5 tys. osób nabywających narkotyki

 

Jak poinformowała policja, większość ofiar kupiła narkotyk u tego samego dealera. Śledczy uważają, że kokainę celowo skaził konkurencyjny handlarz, by wyeliminować z rynku rywala. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie