Włochy. Eksperci: wirus słabnie - krytyczna faza dobiega końca

Świat
Włochy. Eksperci: wirus słabnie - krytyczna faza dobiega końca
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Policjanci w Rzymie sprawdzający przestrzeganie obostrzeń przez małe sklepiki

Wirus we Włoszech słabnie, krytyczna faza dobiega końca - zapewnili w niedzielnej prasie nadzwyczajny komisarz ds. epidemii gen. Francesco Figliuolo i szef Rady Służby Zdrowia Franco Locatelli. Codziennie spada liczba nowych zakażeń, ostatnio zeszła poniżej 100 tys.

W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" profesor Locatelli powiedział: - Otwiera się nowa faza w kraju. Wszystkie dane, od liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców każdego tygodnia aż po wskaźnik zakaźności i zajętych miejsc w szpitalach, w tym - na oddziałach intensywnej terapii, pokazują jasno, że wychodzimy z najbardziej krytycznej fazy.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Choć wskaźniki zakażeń są wysokie, to kraje w Europie łagodzą restrykcje

 

Zdaniem szefa Rady Służby Zdrowia i koordynatora komitetu techniczno-naukowego, doradzającego rządowi nadszedł czas na organizację ponownego otwarcia pozostałych sektorów. Wśród tych nielicznych jeszcze zamkniętych są dyskoteki i kluby.

Na oddziałach reanimacji przede wszystkim niezaszczepieni 

Locatelli mówiąc o znaczeniu szczepień przeciwko COVID-19 stwierdził, że ci, którzy się nie zaszczepili, stanowią zagrożenie przede wszystkim dla samych siebie.

 

- Wystawianie się na ryzyko zakażenia oznacza, że własne zdrowie nie leży komuś na sercu - oświadczył. Jak zaznaczył, należy obalić przekonanie, że wariant Omikron powoduje "banalne przeziębienie".

 

ZOBACZ: Austria. Parlament przyjął ustawę o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19

 

Podkreślił, że na oddziałach reanimacji we włoskich szpitalach leżą przede wszystkim niezaszczepieni.

"Ale wirus nadal krąży"

Nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo w rozmowie z dziennikiem "La Repubblica" zaznaczył: - Wraz ze szczepieniami podnieśliśmy barierę przeciwko najcięższym konsekwencjom COVID-19. Dzisiaj widzimy, że wariant Omikron słabnie.

 

Ostrzegł jednak: - Ale wirus nadal krąży.

 

ZOBACZ: Włochy. Do 5 dni skrócono kwarantannę dla niezaszczepionych po kontakcie z zakażonym

 

- Musimy zachować wysoką czujność teraz, gdy wkraczamy w najbardziej korzystną sytuację, a zasoby medyczne mogą zostać ponownie zrównoważone i skierowane tam, gdzie jest ich naturalne przeznaczenie: na leczenie ciężkich chorób i prewencję - zauważył generał włoskich sił zbrojnych.

 

Zdaniem Figliuolo przyspieszenie podawania trzeciej dawki szczepionki na jesieni uchroniło przed jeszcze gorszymi konsekwencjami Omikrona. Obecnie zaszczepionych jest około 90 proc. mieszkańców Włoch - przypomniał.

Przepustka sanitarna wymagana przez całe lato

Doradca Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi powiedział na łamach "Il Messaggero", że na wiosnę dojdzie do znacznego zmniejszenia liczby zakażeń. Zastrzegł, że nadal trzeba zachować ostrożność.

 

W opinii Ricciardiego przepustka sanitarna, wymagana obecnie niemal wszędzie we Włoszech, powinna obowiązywać także przez całe najbliższe lato.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie