Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji

Biznes
Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji
Ministerstwo Finansów
Tadeusz Kościński podał się do dymisji

Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji. - Jest to podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie pojawiły się przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - przekazała rzecznika PiS Anita Czerwińska.

Do chwili wyboru nowego ministra finansów jego obowiązki będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

 

Rzeczniczka PiS przekazała informację po trwającym około czterech godzin poniedziałkowym spotkaniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. 

 

Dopytywana kto docelowo zostanie nowym ministrem finansów, Czerwińska zaznaczyła, że "kandydatury muszą być uzgodnione z panem prezydentem", a ewentualne dymisje wśród wiceministrów, mogą być kolejnym krokiem, po obsadzeniu stanowiska przez nowego ministra finansów.

 

Dymisja ministra finansów to efekt m.in. błędów jakie pojawiły się przy wdrożeniu Polskiego Ładu. 

 

"Premier Mateusz Morawiecki otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez Prezydenta Andrzeja Dudę premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do momentu powołania nowej osoby" - napisał na Twitterze rzecznik rządu.

 

Dymisja Tadeusza Kościńskiego. Jarosław Kaczyński zapowiadał "konsekwencje personalne"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w niedawnym wywiadzie dla PAP, że ci, którzy przygotowywali wprowadzenie Polskiego Ładu "na poziomie politycznym, półpolitycznym - niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli". Zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencji personalnych.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Jarosław Kaczyński komentuje zamieszanie

 

Według dotychczasowych nieoficjalnych informacji za chaos wokół Polskiego Ładu stanowisko miał stracić właśnie minister finansów Tadeusz Kościński oraz jego zastępca Jan Sarnowski.

 

Premier Mateusz Morawiecki pytany w piątek o możliwe dymisje w Ministerstwie Finansów, mówił: "Jesteśmy w fazie, gdy staramy się wyłapać wszelkie niedoskonałości działania systemu. Cieszę się, że ostatnie dwa tygodnie są dużo, dużo lepsze, niż pierwsze dwa tygodnie stycznia, gdy na skutek braku pewnych działań, np. niewypełnienia pewnych formularzy, doszło do nieprawidłowości. I owszem, w takich sytuacjach zawsze należy patrzeć z jednej strony na naprawienie tego, co zostało niedopatrzone, a z drugiej - zastanowić się nad konsekwencjami".

Dymisja Kościńskiego. Kto nowym ministrem finansów?

Według informacji PAP na razie nie ma decyzji, kto miałby zostać nowym szefem resortu finansów. Jak przekazało źródło w PiS, ofertę miał otrzymać Piotr Nowak, obecny szef ministerstwa rozwoju, ale póki co nie powiedział "tak".

 

W mediach pojawiła się informacja, że nowym szefem MF mógłby zostać obecny wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Sam jednak zdementował te pogłoski.

Kim jest Tadeusz Kościński?

W październiku 2020 w ramach rekonstrukcji rządu przeszedł na funkcję ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, jednak niemal równo rok później (26 października 2021 r.), po zmianach w strukturze ministerstw, powrócił na urząd ministra finansów.

 

Tadeusz Kościński szefował resortowi finansów od listopada 2019 r. Po rekonstrukcji rządu, 6 października 2020 r., został powołany na stanowisko ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, a rok później, po zmianach w strukturze resortów ponownie został ministrem finansów.

 

Posiada bogate doświadczenie (ponad 30-letnie, także międzynarodowe) w sektorze bankowym oraz administracji, gdzie zajmował kierownicze stanowiska.

 

Uważany jest za zaufanego człowieka Mateusza Morawieckiego, z którym pracował w Banku Zachodnim WBK S.A., a następnie w resorcie rozwoju. Od stycznia 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Kościński był podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Przed Bankiem Zachodnim WBK zatrudniony był w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a także w dwóch bankach w Londynie.

ml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie