Prezydent Andrzej Duda w Brukseli. Rozmawiał z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem

Polska
Prezydent Andrzej Duda w Brukseli. Rozmawiał z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. - To, czego dziś potrzebujemy, to jest jedność europejska, zarówno w UE, jak i w NATO; tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój i prawo międzynarodowe; gdy jest ono przestrzegane, nie ma zagrożenia wojną - mówił polski prezydent.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami unijnych instytucji: szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Główny temat rozmów: Ukraina i Białoruś

Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po tych spotkaniach, że "absolutnie głównym i podstawowym tematem" tych rozmów była sytuacja na Wschodzie, wokół Ukrainy i na Białorusi oraz tego, jakie działania należy podjąć w obecnej sytuacji.

 

- Ja także przekazałem informację o moim pobycie w Pekinie na inauguracji Igrzysk Olimpijskich - podkreślił prezydent.

 

 

Jak relacjonował, "była to trochę taka wizyta tak zwanej dyplomacji olimpijskiej", w czasie której odbył spotkania polityczne m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przywódcą Chin Xi Jinpingiem, prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, emirem Kataru i prezydentami szeregu państw, a także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasem Bachem.

Prezydent: potrzebujemy jedności

- Podzieliłem się moimi spostrzeżeniami, odczuciami i informacjami, które uzyskałem w czasie tych rozmów, dotyczącymi właśnie sytuacji na Wschodzie i sytuacji międzynarodowej - mówił prezydent.

 

- Zgodziliśmy się, że to, czego przede wszystkim potrzebujemy to jest jedność europejska, jedność i jeszcze raz jedność, zarówno w UE jak i w NATO - powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen o Nord Stream 2: gazociąg nie może być wyłączony z sankcji

 

- Po pierwsze powinniśmy działać wspólnie i w porozumieniu co do każdego działania, które podejmujemy - tak wszyscy razem, jak i każdy z osobna, to po pierwsze. Po drugie, że potrzebujemy jedności, że cały świat, także i ci, którzy z nami prowadzą różnego rodzaju dyskusje, jak i ci, którzy tworzą pewne napięcia międzynarodowe, muszą tutaj widzieć jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój i obronić prawo międzynarodowe, które ma tutaj znaczenie fundamentalne, bo jeżeli prawo międzynarodowe jest przestrzegane, to wtedy nie ma zagrożenia wojną, wtedy jest pokój - podkreślił dalej prezydent.

Andrzej Duda: spotkania Trójkąta Weimarskiego są ważne dla współpracy europejskiej

Rozmowy w Brukseli poprzedzą zaplanowane na wtorek w Berlinie spotkanie Andrzeja Dudy w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

 

 Będzie ono dotyczyło bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Z satysfakcją przyjąłem tę propozycję. Sześć lat zabiegaliśmy o to, żeby to spotkanie, w tej formule mogło nastąpić - mówię o sześciu latach swojej prezydentury - oświadczył Duda na briefingu prasowym w Brukseli.

 

Prezydent podkreślił, że chce by spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego były realizowane także w czasie jego prezydentury, ponieważ - jak mówił - jest to ważne dla współpracy europejskiej.

 

ZOBACZ: Macron spotka się z Putinem. Wcześniej konsultował się z Bidenem

 

- Pomiędzy wschodem a zachodem jesteśmy my, czyli Polska w Europie Środkowej. Uważałem, że powinniśmy rozmawiać zarówno z naszym największym sąsiadem, z Niemcami, jak i powinniśmy rozmawiać także z Francją, która jest potęgą europejską. Cieszę się, że ten format jest kontynuowany także i teraz. Cieszę się z tej propozycji. Z satysfakcją wezmę udział w jutrzejszym spotkaniu - oświadczył polityk.

Prezydent: cieszę się, że moja inicjatywa ws. SN przyjmowana jest z aprobatą

W rozmowie z dziennikarzami prezydent poinformował, że w trakcie spotkań poruszona została również kwestia jego inicjatywy ustawodawczej dotycząca Sądu Najwyższego. Propozycja zakłada m.in. likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie w SN Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

 

- Przedstawiłem swoje stanowisko w tej sprawie. Powiedziałem jakie intencje mi przyświecały. I wyraziłem nadzieję, że to pozwoli zakończyć te dyskusje pomiędzy Komisją Europejską, a polskimi władzami, jak również uzdrowi sytuację w Sądzie Najwyższym w Polsce, gdzie dzisiaj jest trudna sytuacja. I mam nadzieję, że dzięki temu uda się to rozwiązać - zaznaczył Duda.

 

ZOBACZ: Prezydent: składam projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym

 

- Wyrażam satysfakcję, że fakt tej mojej prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej jest tutaj zarówno w Komisji Europejskiej, jak i przez przewodniczącego Rady Europejskiej przyjmowany z aprobatą, że jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła - oświadczył Duda.

 

Polityk wyraził też nadzieję, że "to oznacza, że także i z tej strony jest wola rozwiązania tego problemu". - Bo tak, jak mówię - jedność, jedność i jeszcze raz jedność. Jakiekolwiek spory w obrębie Unii Europejskiej dzisiaj są wodą na młyn dla przeciwników jedności europejskiej, dla naszych przeciwników krótko mówiąc. I powinniśmy nie dawać tej pożywki, a wszystkie spory, które są jak najszybciej zamknąć - dodał prezydent.

Szereg spotkań polskiego prezydenta

Zgodnie z harmonogramem wizyty w Brukseli, prezydent Duda będzie także rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 

Andrzej Duda od piątku do niedzieli przebywał z wizytą w Chinach, gdzie wziął udział w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich i rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z prezydentami Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem. Głównymi tematami rozmów - według Kancelarii Prezydenta - było bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy. Prezydent RP w Pekinie spotkał się także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

 

ZOBACZ: Pekin. Andrzej Duda spotkał się z Xi Jinpingiem

 

W miniony czwartek w drodze do Chin prezydent Duda wylądował w Tbilisi, gdzie rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Rozmowa dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie. 

zma/ml / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie