Lider AgroUnii: w środę rolnicy wyjadą na drogi, domagamy się spotkania z premierem Morawieckim

Polska
Lider AgroUnii: w środę rolnicy wyjadą na drogi, domagamy się spotkania z premierem Morawieckim
PAP/Wojtek Jargiło
Lider AGROunii Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej przed ratuszem w Lublinie.

W środę w ponad 40 miejscach w kraju rolnicy wyjadą na drogi - powiedział lider AgroUnii Michał Kołodziejczak podczas poniedziałkowej konferencji w Lublinie. Dodał, że domaga się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zdaniem lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka, rolnicy zmuszeni są do wyjścia na drogi, bo polski rząd "nie radzi sobie z obecną sytuacją". Działacz powiedział, że strajki odbędą się 9 lutego br.

Protesty w ponad 40 miejscach w Polsce

Zapytany o miejsca protestów odpowiedział, że ma informację 44 strajkach, ale nie jest to ostateczna liczba. - Ciągle dochodzą do nas kolejne zgłoszenia - dodał.

 

Obecny podczas konferencji działacz AgroUnii Andrzej Waszczuk powiedział, że na terenie woj. lubelskiego zaplanowano na środę trzy protesty: w Biłgoraju, Łukowie i Lublinie.

 

ZOBACZ: "Wydojeni" przez spółdzielnię mleczarską. Rolnicy stracili dorobek życia

 

W Lublinie rolnicy zaczną się zbierać około godz. 9 przy sklepie Obi przy al. Witosa. Następnie z ciągnikami przejadą alejami Witosa, Tysiąclecia, przez rondo Dmowskiego i Aleją Solidarności do ronda Kuklińskiego. Na rondzie rolnicy zawrócą, alejami Tysiąclecia i Solidarności dodają w okolicę dworca PKS i zatrzymają się. Waszczuk zapowiedział, że od godz. 10 do 13 odcinek od ul. Lubartowskiej do ronda Dmowskiego będzie całkowicie zablokowany. Następnie protestujący rolnicy zaniosą swoje postulaty do wojewody lubelskiego.

Protest w Warszawie i spotkanie z premierem

Kołodziejczak zapowiedział, że jeśli strajki nie przyniosą rezultatu, 23 lutego rolnicy będą protestować w Warszawie.

 

- Domagamy się spotkania z premierem Morawieckim. Rząd nie panuje nad sytuacją. Rozmowy z wicepremierem Kowalczykiem nie dały żadnych efektów - powiedział lider AgroUnii. Stwierdził, że rolnicy chcą usłyszeć od rządzących, co się będzie działo z polskim rolnictwem w następnych miesiącach.

 

ZOBACZ: Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przed senacką komisją ds. Pegasusa

 

- Dzisiaj zwracamy się z gorącym i jeszcze grzecznym apelem do pana premiera. Wiemy, że ma dużo spraw na głowie, ale to jest sprawa priorytetowa. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie może być pozostawione na pastwę losu, na pastwę firmom, korporacjom, które dzisiaj żerują na słabości tego rządu - powiedział lider AgroUnii.

Kołodziejczak: Rolnicy nie będą umierać w ciszy

Zdaniem Kołodziejczaka, rolnicy zmuszeni są do wyjścia na drogi, bo "polski rząd nie radzi sobie z obecną sytuacją" a "to co teraz się dzieje zagraża bezpieczeństwu ekonomicznemu Polski".

 

Dodał, że protesty są skierowane do mieszkańców miast. - Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców miast na to, że problemy rolników to także problem ludzi w mieście - powiedział.

 

ZOBACZ: Michał Kołodziejczak miał być inwigilowany Pegasusem

 

Lider AgroUnii uważa, że mieszkańcy miast "będą musieli płacić horrendalne sumy za żywność" spowodowane inflacją i spadkiem produkcji żywności.

 

Kołodziejczak zwrócił uwagę na problemy rolników: rosnące ceny nawozów, niekontrolowany przywóz żywności z zagranicy, niepewność związaną z Zielonym Ładem, brak uregulowania kwestii ubezpieczeń upraw i gospodarstw rolników i brak odpowiednich działań rządu w celu oddłużenia rolnictwa. - Rolnicy nie będą umierać w ciszy - stwierdził lider AgroUnii.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie