Ukraina. Zatrzymano rosyjskich agentów podżegających do przejęcia władzy w Kijowie

Świat
Ukraina. Zatrzymano rosyjskich agentów podżegających do przejęcia władzy w Kijowie
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Zatrzymano rosyjskich agentów podżegających do przejęcia władzy w Kijowie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o wykryciu i zatrzymaniu kolejnej grupy internetowych agentów, którzy w koordynacji ze służbami specjalnymi Rosji wzywali do przejęcia władzy w Kijowie i zmiany ukraińskich granic.

"Wrogie działania dywersyjne koordynowali przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych. Przy użyciu mediów społecznościowych starali się wstrząsnąć wewnętrzną sytuacją polityczną w różnych regionach naszego kraju" - podano w komunikacie SBU.

 

ZOBACZ: Rosja-Ukraina. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. "Jesteśmy solidarni w zagrożeniu"

 

W położonym nad Morzem Azowskim, w obwodzie donieckim, Mariupolu zlokalizowano i zatrzymano agenta, który "agitował za naruszeniem integralności terytorialnej państwa i wzywał do wojny przeciwko Ukrainie". Zatrzymany rekrutował również zwolenników do rozwoju nielegalnej w świetle ukraińskiego prawa działalności.

Nawoływał do przejęcia władzy

W znajdującym się w centralnej Ukrainie mieście Kropywnycki ujęto podejrzanego o wzywanie do przejęcia władzy w kraju i destabilizacji sytuacji w regionie.

 

ZOBACZ: Turcja. MSZ: popieramy integralność terytorialną Ukrainy. Apelujemy o ochronę Tatarów

 

Na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy "zneutralizowano grupę wrogich agentów", którzy "na polecenie swoich mocodawców szerzyli propagandę na temat zmiany granic państwa" - napisano w komunikacie SBU.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie