Rosja-Ukraina. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. "Jesteśmy solidarni w zagrożeniu"

Polska
Rosja-Ukraina. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. "Jesteśmy solidarni w zagrożeniu"
PAP/Albert Zawada
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji przed wylotem na Ukrainę

Jesteśmy z naszymi sąsiadami solidarni w zagrożeniu. Solidarność i słowa nie wystarczą, one muszą być przekuwane w czyn. Jesteśmy gotowi do pomocy: zarówno w formie przekazania środków pierwszej potrzeby, wiążących się z sytuacją wojenną, ale i broni defensywnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek leci do Kijowa, gdzie spotka się z władzami Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki poleciał do Kijowa na zaproszenie ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala. Morawiecki spotka się nie tylko z szefem rządu, ale i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. 

 

ZOBACZ: Kryzys Rosja-Ukraina. Mateusz Morawiecki pojedzie do Kijowa

 

Zanim wyleciał, to był pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej na stacji Orlen m.in o obniżkę VAT i cel podróży. - Jesteśmy z naszymi sąsiadami solidarni w zagrożeniu. Solidarność i słowa nie wystarczą, one muszą być przekuwane w czyn. Jesteśmy gotowi do pomocy: zarówno w formie przekazania środków pierwszej potrzeby, wiążących się z sytuacją wojenną, ale i broni defensywnej - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Dopytany, jaka dokładnie amunicja może trafić z naszego kraju na Ukrainę, doprecyzował, iż chodzi np. o drony. Zastrzegł jednak, że będą one służyć tylko do obrony.

Apel Morawieckiego do Tuska

Następnie Morawiecki wezwał Donalda Tuska, by "wykorzystał te gorące dni" i zrezygnował z szefowania Europejską Partią Ludową (EPP), która jest europarlamentarnym ugrupowaniem.


- Ta partia jest odpowiedzialna za budowę Nord Stream 2, poprzez który szantaż rosyjski staje się faktem. Wzywam go, aby wpłynął na niemieckich kolegów, by zmieniła się polityka wobec ETS (handlu emisjami - red.), a tym samym - bardzo drogiej energii elektrycznej - dodał.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki o Tusku: ludzie pamiętają, kto ściskał się z Putinem

 

Głównym celem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z Ukrainą jest trudna sytuacja spowodowana zagrożeniem z Rosji, a także okazanie solidarności Polski z Ukrainą. W Kijowie szef polskiego rządu weźmie również udział w spotkaniu z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie oraz złoży kwiaty na mogile Legionistów 1920 roku.

 

Premier wypowiedział się także na temat ustawy covidowej. Więcej na ten temat znajdziesz na Interii

aml / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie