Turcja. MSZ: popieramy integralność terytorialną Ukrainy. Apelujemy o ochronę Tatarów

Świat
Turcja. MSZ: popieramy integralność terytorialną Ukrainy. Apelujemy o ochronę Tatarów
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT
Turcja popiera integralność Tatarów

MSZ Turcji podkreśliło poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i wagę wspólnej ochrony Tatarów krymskich w oświadczeniu wydanym z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.

W oświadczeniu podkreślono, że Turcja nie uznaje "nielegalnej aneksji Krymu" przez Rosję i wzywa do pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodnim Donbasie, zgodnie z prawem międzynarodowym.

 

ZOBACZ: Rosja. "El Pais": USA i NATO odpowiedziały Kremlowi ws. ewentualnego wejścia Ukrainy do Sojuszu

 

"Wspólne wysiłki na rzecz ochrony praw i interesów naszych pobratymców, Tatarów krymskich, którzy stanowią most ku przyjaźni i współpracy między Ukrainą a naszą ojczyzną, dodatkowo wzmacniają stosunki turecko-ukraińskie" - skomentowano w oświadczeniu.

 

Wskazano również na plany podjęcia wspólnych działań w celu poszerzenia i pogłębienia zakresu współpracy dwustronnej.

Erdogan leci na Ukrainę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedzi Ukrainę w czwartek na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

W ubiegłym tygodniu Erdogan ponowił ofertę mediacji w konflikcie Rosji z Ukrainą oraz zaprosił do złożenia wizyty w Ankarze prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

ZOBACZ: Turcja. Opozycja oskarża Erdogana o podżeganie do wojny domowej

 

W czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przekazał, że Ukraina chętnie przeniesie rozmowy pokojowe dotyczące wschodniej Ukrainy do Turcji, jeśli zgodzi się na to Rosja.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie