Hiszpania. Mateusz Morawiecki na międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych

Świat
Hiszpania. Mateusz Morawiecki na międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych
Twitter/Santiago Abascal
Premier Mateusz Morawiecki i lider partii Vox Santiago Abascal

Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom - mówił w sobotę w Madrycie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu europejskich partii konserwatywnych i prawicowych.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Madrycie, który odbywa się pod hasłem: "Obronić Europę". Gospodarzem spotkania był lider partii Vox, Santiago Abascal.

 

- Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, że jest przyszłość, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom - powiedział dziennikarzom po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Marine Le Pen: UE jest największym wrogiem Europy

 

- A jednocześnie, pokazaliśmy sobie nawzajem, że praktycznie identycznie myślimy o tak ważnych sprawach, tak ważnych wyzwaniach, jak chociażby zagrożenia, które płynął ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy, jak presje migracyjne, jak kwestie związane z energią, z bardzo wysokimi cenami gazu, które dzisiaj są wynikiem manipulacji ze strony Rosji - podkreślił szef rządu.

Morawiecki: jestem bardzo wdzięczny

- Bardzo dobrze, że mogliśmy być dzisiaj wśród naszych przyjaciół i przekonać się, że jest inne myślenie o Europie, a nie tylko o Europie, jako o scentralizowanej strukturze zarządzanej gdzieś z dalekiej Brukseli bez względu na to, co tak naprawdę myślą obywatele - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Macron: Rosja nasila działanie destabilizacyjne. Prezydent zapowiada reakcję w razie agresji

 

Morawiecki pytany o sprawę stosunku europejskich partii prawicowych do działań Rosji, przekazał, że jest "zgoda w tej bardzo ważnej kwestii". - Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy. Omawialiśmy ten temat w sposób bardzo obszerny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom, całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i ryzyka - dodał szef polskiego rządu.

 

Podkreślił, że "jedność wszystkich państw powinna być w sposób niewątpliwy traktowana, jako wielka wartość". - Nasz przyjaciel Santiago (Santiago Abascal - lider organizującej spotkanie hiszpańskiej partii - red.) i wszyscy nasi inni partnerzy są świadomi tej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczny - podsumował premier. 

Premier: mamy nadzieję, że jesteśmy alternatywą dla przyszłości Europy

Pytany przez dziennikarzy o szczegóły spotkania, Morawiecki poinformował, że "jednym z tematów było zacieśnianie współpracy i dążenie do utworzenia jednej, silnej grupy w ramach Parlamentu Europejskiego".

 

- Natomiast najważniejsza rzecz jest taka, aby być zjednoczonym, jeśli chodzi o nasze wartości. A zmiany organizacyjne przyjdą później. Nasz najważniejszy, pierwszy cel, to stworzenie odpowiedniego dokumentu, aby przedstawić alternatywę dla przyszłości Europy. Mam nadzieję, że my jesteśmy tą alternatywą dla przyszłości Europy - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: Wiceszef MSWiA: jeśli dojdzie do wojny, na naszej granicy z Ukrainą może zjawić się milion uchodźców

 

Dodał, że rozmowa z Abascalem dotyczyła także pakietu "Fit for 55". - Dyskutowaliśmy na temat bardzo wysokich cen energii spowodowanych przez taką właśnie politykę. Mówiliśmy również o manipulowaniu cenami gazu. To był jeden z naszych tematów. Mówiliśmy, jak bardzo jest to szkodliwe dla przemysłu w Europie. Zgadzamy się i mamy tutaj podobne opinie, jeśli chodzi o wszystkie te ważne tematy - podsumował Morawiecki.

Wśród gości także Orban i Le Pen

Według relacji jednego z uczestników spotkania, premier Węgier Victor Orban w kontekście napięć między Rosją a Zachodem ocenił, że z Madrytu czy Paryża może trudniej dostrzec rozmiar niebezpieczeństwa, ale z perspektywy Węgier, Polski, czy państw bałtyckich jest to realne zagrożenie. - Liczę na pomoc wszystkich w deeskalacji sytuacji - miał mówić Orban.

 

Z kolej szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen miała zaznaczyć że Unia stoi za bardzo z boku konfliktu z Rosją. I podkreślała że Francja chce doprowadzić do deeskalacji napięć na wschodniej flance NATO/UE.

 

ZOBACZ: Morawiecki: Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy

 

- Potępiamy wszystkie działania, które mogą być zagrożeniem dla integralności terytorialnej suwerennych państw - miała mówić Le Pen.

Wysokie ceny energii i "atak upolitycznionych sędziów"

Lider organizującej spotkanie hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal poruszał m.in. temat energii. Hiszpański polityk miał podkreślać, że potrzebne jest - pozbawione ideologicznych uprzedzeń - porozumienie na rzecz taniej, zrównoważonej energii, w tym atomowej.

 

Holender Rob Roos mówił o wysokich cenach energii w Europie i - jak przekazało źródło PAP  - winił za to dyrektywy europejskie; wyraził opinie, że Fit for 55 jest szkodliwy.

 

Źródło PAP przekazało też, że Aurelian Pavelescu z Rumunii mówił o ataku upolitycznionych sędziów na polską i rumuńską konstytucję i o tym, że zagraża to stabilności Unii. 

Abascal popiera Polskę 

Santiago Abascal podczas towarzyszącej tej imprezie rozmowy z premierem RP Mateuszem Morawieckim zapewnił, że jego ugrupowanie popiera Polskę w walce o ochronę granic przed nielegalnym napływem migrantów od strony Białorusi.

 

"To dla mnie duży zaszczyt gościć w Madrycie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego" - napisał na Twitterze przewodniczący Vox.

 

 

Abascal zaznaczył, że popiera Polskę i solidaryzuje się z nią zarówno w walce o ochronę granic przed napływem nielegalnych imigrantów, jak też w kwestii "skandalicznych gróźb dla polskiego rządu ze strony Brukseli".

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie