Macron: Rosja nasila działanie destabilizacyjne. Prezydent zapowiada reakcję w razie agresji

Świat
Macron: Rosja nasila działanie destabilizacyjne. Prezydent zapowiada reakcję w razie agresji
PAP/EPA/Kay Nietfeld / POOL
Emmanuel Macron i Olal Scholtz podczas konferencji

Prezydent Emmanuel Macron potwierdził we wtorek poparcie dla Ukrainy podczas konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie. - Będzie reakcja w przypadku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, a cena będzie wysoka – zapewnił.

- Równolegle przygotowujemy wspólne stanowisko i odpowiedź na wypadek agresji – powiedział prezydent Francji. Ocenił przy tym, że Rosja zachowuje się jak "potęga nierównowagi", a jej działania na rzecz destabilizacji sytuacji w krajach poradzieckich, takich jak Białoruś, Mołdawia czy państwa Zakaukazia, "nasilają się".

 

ZOBACZ: USA. Jeśli rosyjskie wojska zostaną na Białorusi na stałe, NATO może zwiększyć siły w Europie

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił ze swej strony, że Kijów może liczyć na poparcie Niemiec i przestrzegł Moskwę, że jakiekolwiek zagrożenie dla integralności terytorialnej Ukrainy pociągnie za sobą "bardzo wysokie koszty dla Rosji".

Macron: Europa Zachodnia całkowicie zjednoczona

Emmanuel Macron zaznaczył, że Europa Zachodnia "jest całkowicie zjednoczona", jeśli chodzi o stosunek do groźby rosyjskiej napaści. Jednocześnie podkreślił wagę dialogu z Rosją, jako że "pozwala on wyjaśnić sytuację i usuwać dwuznaczności". Macron wezwał do "nieodchodzenia" od dialogu z Moskwą.

 

ZOBACZ: USA. Prezydent Joe Biden rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na Rosję

 

- Dyskusja z Rosją jest zawsze trudna, a ponieważ ponownie zaangażowałem się w nią w 2019 roku, mogłem się o tym naocznie przekonać - dodał. - Ważne jest to, by zachować kanały kontaktów i rozmów – podsumował. Na piątek zaplanowano rozmowę telefoniczną z udziałem Emmanuela Macrona i Władimira Putina – podała agencja AFP.

 

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wystąpili we wtorek na wspólnej konferencji prasowej związanej z zaplanowanym na środę spotkaniem w formacie normandzkim. Pałac Elizejski zaprosił na środę do Paryża doradców politycznych prezydentów Rosji i Ukrainy oraz kanclerza Niemiec na rozmowy, w której tandem francusko-niemiecki pełni funkcję mediatora.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie