Koronawirus w Europie. W Portugalii i Austrii rekordy zakażeń, a liczba hospitalizacji spada

Świat
Koronawirus w Europie. W Portugalii i Austrii rekordy zakażeń, a liczba hospitalizacji spada
Oddział covidowy, zdj. ilustracyjne

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii odnotowano największy od początku pandemii poziom dobowych zakażeń koronawirusem, ponad 65,7 tys. - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Lizbonie. Mimo to liczba hospitalizacji spada. Sytuacja podobnie wygląda w Holandii i Austrii.

Resort sprecyzował, że do czwartkowego popołudnia w Portugalii potwierdzono łącznie 2,44 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a także 19,7 tys. zgonów, z czego 41 ostatniej doby.

Liczba pacjentów w portugalskich szpitalach spada 

Władze ministerstwa zdrowia wskazały w komunikacie, że choć ponad 40 proc. przypadków ogólnokrajowych zakażeń notowanych jest w północnych dystryktach kraju, ale odnotowały, że liczba zachorowań na COVID-19 zwiększa się szybko również w innych regionach.

 

Przykładem nasilającej się w Portugalii pandemii jest położony na Atlantyku archipelag Azorów, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano rekordową liczbę infekcji – prawie 2 tys.

 

ZOBACZ: Bezpłatny test w kierunku koronawirusa. Usługa dostępna w ponad stu aptekach

 

Służby medyczne Portugalii wskazały, że pomimo rekordowej liczby infekcji, w szpitalach szybko maleje grono pacjentów leczonych z powodu COVID-19. W ciągu ostatnich 24 godzin ubyło ich 64, co oznacza, że w placówkach medycznych przebywa jeszcze 2249 zainfekowanych osób.

 

Liczba pacjentów zakażonych koronawirusem spada też na oddziałach intensywnej terapii. W czwartek jest ich tam w sumie 147, czyli o siedmiu mniej niż w środę.

W Holandii najmniej pacjentów na intensywnej terapii od listopada

Spada liczba mieszkańców Niderlandów, którzy są hospitalizowani z powodu COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii jest ich najmniej od listopada 2021 roku. Liczba infekcji koronawirusem pozostaje natomiast na niezmiennie wysokim poziomie.

 

W holenderskich szpitalach przybywa obecnie 898 pacjentów chorych na COVID-19, o 7 mniej niż w środę - podało Narodowe Centrum Koordynacji Hospitalizacji (LCPS). Na oddziałach intensywnej terapii jest ich 233, najmniej od listopada i o 16 mniej niż w środę.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Kiedy szczyt piątej fali? Prognoza naukowców

 

Natomiast coraz więcej osób testowanych w Holandii otrzymuje wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) od środy rano do czwartku rano zarejestrowano 64 602 nowe infekcje SARS-CoV-2 i jest to jedna z najwyższych liczb od początku pandemii.

 

Zarówno LCPS jak i rząd Holandii przewidują, że liczba zakażeń będzie rosła. Premier Mark Rutte podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wskazywał, że ze względu na poluzowanie pandemicznych obostrzeń, które nastąpiło we wtorek, gabinet spodziewa się nawet 80 tys. zakażeń dziennie.

Austria: rekord zakażeń i spadek hospitalizacji 

Czwartek przyniósł najwyższy od początku pandemii dobowy wskaźnik infekcji koronawirusem w Austrii - potwierdzono 43 053 nowe przypadki. Prawie co trzeci zakażony, to mieszkaniec Wiednia – informuje Vienna Online.

 

Odnotowane w czwartek 43 053 nowe przypadki, to wzrost o blisko 10 tys. w stosunku do środy, kiedy po raz pierwszy Austria przekroczyła poziom 30 tys. infekcji. W samym Wiedniu pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskało w czwartek 14 711 osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce i rekord zakażeń. Dr Zaczyński: może zabraknąć personelu medycznego

 

Od środy odnotowano 12 kolejnych zgonów wśród osób zakażonych COVID-19. Od początku pandemii zmarły 14 042 osoby.

 

Obecnie w szpitalach przebywa 1315 osób z COVID-19 (o jedną osobę mniej, niż w środę). Na oddziałach intensywnej terapii znajduje się 180 pacjentów, w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano spadek o 21 osób.

Austria czeka na szczyt fali 

Szczytu fali zakażeń, spowodowanej dominującym obecnie wariantem Omikron, Austria spodziewa się za tydzień-dwa. Jak zapowiedziały władze, dopiero potem rozważane będzie wprowadzanie zmian, luzujących obostrzenia.

 

W piątek ma się spotkać GECKO – sztab ekspertów, powołanych do działań związanych z walką z pandemią. Wiadomo jednak, że nie zostaną tam podjęte na razie żadne ustalenia odnośnie do obowiązujących przepisów i zaleceń w związku z pandemią. Tematyka spotkania dotyczyć ma aktualnych prognoz zachorowań w kraju i na świecie, sytuacji w szpitalach w poszczególnych krajach związkowych, strategii szczepień i leczenia koronawirusa.

 

Lockdown dla osób niezaszczepionych, obowiązujący w kraju od 15 listopada, nie będzie już przedłużany i tym samym zakończy się w poniedziałek 31 stycznia.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie