Włochy. Rząd odciął się od spotkania online włoskich przedsiębiorców z Putinem

Świat
Włochy. Rząd odciął się od spotkania online włoskich przedsiębiorców z Putinem
PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Putin oświadczył, że fakt, że Unia Europejska i Rosja nie uznają wzajemnie swoich szczepionek przeciw COVID-19, utrudnia rozwijanie kontaktów biznesowych

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w środę, że Rosja jest rzetelnym dostawcą surowców energetycznych do Włoch. Putin mówił o tym podczas spotkania online z przedstawicielami włoskiego biznesu. Od wydarzenia odciął się rząd Włoch, który apelował do przedsiębiorców, by w nim nie uczestniczyli.

Putin oznajmił, że Rosja jest rzetelnym dostawcą surowców energetycznych do Włoch. Jak zaznaczył, w zeszłym roku Gazprom wysłał do Włoch 22,7 mld m sześc. gazu, co jest znacznie większą ilością niż rok wcześniej. Zwrócił przy tym uwagę, że Włochy otrzymują gaz z Rosji po cenie niższej od rynkowej dzięki kontraktom długoterminowym.

Putin: istnieją perspektywy współpracy biznesowej między Rosją i Włochami

Putin ocenił, że istnieją poważne perspektywy poszerzenia współpracy biznesowej między dwoma krajami także w innych dziedzinach energetyki. Wskazał przede wszystkim na odnawialne źródła energii. Dodał, że włoscy biznesmeni już zainwestowali ok. 500 mln euro w budowę ferm wiatrowych w trzech rosyjskich regionach: w Kraju Stawropolskim, w Rostowie i w obwodzie murmańskim.

 

Putin oświadczył, że fakt, że Unia Europejska i Rosja nie uznają wzajemnie swoich szczepionek przeciw COVID-19, utrudnia rozwijanie kontaktów biznesowych.

 

ZOBACZ: Rosja z powodu pandemii nie wpuści inspekcji wojskowej w ramach OBWE

 

- Intensyfikacji kontaktów i wyjazdów służbowych nie sprzyja fakt, że między Rosją i Unią Europejską do tej pory nie zakończył się proces wzajemnego uznania szczepionek i zaświadczeń o szczepieniu – powiedział.

 

Według prezydenta Włochy są jednym z czołowych partnerów ekonomicznych Rosji, przy czym włoskie przedsiębiorstwa zainwestowały już w Rosji ok. 5 mld dolarów, a rosyjskie we Włoszech 3 mld USD.

 

Wśród uczestników spotkania zapowiadano koncern energetyczny Enel i bank UniCredit.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie