Rosja zapowiada manewry wojskowe. Weźmie w nich udział 10 tys. żołnierzy i 140 okrętów

Świat
Rosja zapowiada manewry wojskowe. Weźmie w nich udział 10 tys. żołnierzy i 140 okrętów
FLICKR/sovraskin
Rosyjski okręt desantowy "Azov"

Ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało w czwartek manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych. Zostaną one przeprowadzone w styczniu i lutym na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

Rosja zapowiedziała w czwartek ćwiczenia marynarki wojennej. "Manewry będą obejmować akweny mórz, które przylegają do terytorium Rosji, a także ważne operacyjnie regiony wszechoceanu. Ćwiczenia odbędą się na morzach Śródziemnym, Północnym, Ochockim, w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego oraz na Oceanie Spokojnym" - podała agencja Interfax, powołując się na ministerstwo obrony.

 

"W sumie planowane jest zaangażowanie ponad 140 okrętów bojowych, ponad 60 samolotów, 1000 jednostek sprzętu i ok. 10 tys. wojskowych" - podano.

 

ZOBACZ: Trudeau: Rosja szuka pretekstu, by nasilać agresję wobec Ukrainy

 

Manewry mają się odbyć "we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej". Jak podano, przewiduje to plan przygotowania rosyjskich sił zbrojnych na 2022 r. Dowodzenie obejmie głównodowodzący marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmienow.

 

"Głównym celem manewrów są działania sił marynarki wojennej i lotnictwa wojskowego w ramach ochrony rosyjskich interesów narodowych we wszechoceanie, a także w ramach przeciwdziałania zagrożeniom wojskowym dla Rosji z kierunków morskich i oceanicznych" - podano.

 

ZOBACZ: Ukraińcy zniszczyli 7 czołgów w 40 sekund i zapraszają Rosjan

 

Z kolei rosyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że zaplanowane przez NATO manewry Cold Response w rejonie Arktyki, które mają się odbyć w marcu, "zwiększą ryzyko przypadkowych incydentów i niezamierzonej eskalacji".

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie