Rosja z powodu pandemii nie wpuści inspekcji wojskowej w ramach OBWE

Świat
Rosja z powodu pandemii nie wpuści inspekcji wojskowej w ramach OBWE
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Rosja stoi na stanowisku, że cała Europa odwołała inspekcje

Ministerstwo obrony Łotwy poinformowało we wtorek, że Moskwa pod pretekstem zagrożeń epidemicznych, wynikających z pandemii koronawirusa, odwołała zaplanowaną na ten tydzień w ramach OBWE inspekcję uzbrojenia w zachodniej Rosji.

Resort zaznacza, że łotewscy oficerowie mieli udać się do obwodów briańskiego i smoleńskiego na rutynową kontrolę uzbrojenia, zaplanowaną w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której członkiem jest Rosja.

 

ZOBACZ: MFW: konflikt między Rosją a Ukrainą może spowodować utrzymywanie się na świecie wysokiej inflacji

 

"Rosja odwołała inspekcję kontrolną OBWE, która miała być przeprowadzona przez przedstawicieli Łotwy, pod pretekstem problemów związanych z pandemią COVID-19" – napisało na Twitterze ministerstwo obrony Łotwy.

 

Resort zauważa przy tym, że pandemia "nie wydaje się mieć wpływu na koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy".

"Cała Europa odwołała inspekcje"

Moskwa nie zareagowała na oskarżenia Rygi. Jedynie urzędnik w ministerstwie obrony Rosji, wypowiadając się anonimowo, przekazał agencji AFP, że "cała Europa odwołała inspekcje" z powodu pandemii.

 

ZOBACZ: Deputowany: Rosja odpowie w sposób "adekwatny" na zwiększenie sił USA na wschodniej flance NATO

 

Jak pisze AFP, rzecznik OBWE potwierdził, że "większość państw członkowskich odłożyła działania weryfikacyjne na początku pandemii", dodał jednak, że od 2021 r. "większość z nich powróciła do działań, mających na celu utrzymanie środków bezpieczeństwa".

 

Inspekcje wojskowe w ramach OBWE przeprowadzane są na podstawie umowy z 2011 r. zatytułowanej "Dokument Wiedeński w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa".

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie