Ambasada USA apeluje do Amerykanów na Ukrainie o rozważenie natychmiastowego wyjazdu

Świat
Ambasada USA apeluje do Amerykanów na Ukrainie o rozważenie natychmiastowego wyjazdu
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Rosja stanowi realne zagrożenie dla Ukrainy

Ambasada USA w Kijowie zaapelowała w środę do obywateli amerykańskich o rozważenie natychmiastowego wyjazdu z Ukrainy. Według ambasady sytuacja na Ukrainie jest "nieprzewidywalna z powodu rosnącego zagrożenia rosyjskimi działaniami militarnymi".

Jak zaznaczyła amerykańska placówka dyplomatyczna na swojej stronie internetowej, sytuacja na Ukrainie może się pogorszyć w taki sposób, że będzie o tym wiadomo tylko "z niewielkim wyprzedzeniem".

 

ZOBACZ: Rosja. Partia Jedna Rosja chce dostarczenia broni separatystom w Donbasie

 

W poniedziałek Departament Stanu USA polecił rodzinom całego personelu amerykańskiej ambasady w Kijowie opuszczenie kraju i zezwolił na wyjazd z Ukrainy pracownikom technicznym.

Rosja stanowi realne zagrożenie dla Ukrainy

Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą, a od ubiegłego tygodnia przerzuca swoje wojska na terytorium graniczącej z Ukrainą Białorusi – formalnie, w celu przeprowadzenia tam manewrów wojskowych Związkowa Stanowczość 2022. Kijów i państwa zachodnie mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

 

ZOBACZ: Sąd: ekstradycja Sciapana Puciły do Białorusi jest niedopuszczalna

 

Konflikt w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 r. po tym, jak Rosja dokonała aneksji Krymu. Zarówno w przypadku półwyspu, jak i południowo-wschodnich regionów Ukrainy, wspierający separatystów Rosjanie, używali argumentów o rzekomym zagrożeniu dla zamieszkującej tam rosyjskojęzycznej ludności i rosyjskich obywateli.mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie