MFW: konflikt między Rosją a Ukrainą może spowodować utrzymywanie się na świecie wysokiej inflacji

Biznes
MFW: konflikt między Rosją a Ukrainą może spowodować utrzymywanie się na świecie wysokiej inflacji
Zdj. ilustracyjne/ Flickr/VasenkaPhotography
Światowy kryzys pogłębia również trwająca pandemia 

Eskalacja konfliktu między Rosją a Ukrainą może przynieść dalszy wzrost kosztów energii dla wielu krajów i zarazem przyczynić się do utrzymywania się w nich wysokiej inflacji - powiedziała we wtorek wiceszefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gita Gopinath.

MFW obniżył również we wtorek prognozowany na 2022 rok wzrost PKB dla całego świata i największych gospodarek, w tym USA i Chin.

 

"Przewidujemy, że wzrost globalnego PKB wyniesie w tym roku 4,4 proc., o pół punktu procentowego mniej niż w naszych poprzednich prognozach" - przekazała Gopinath. W 2023 roku światowa gospodarka ma urosnąć o 3,8 proc. - czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż w poprzednich szacunkach MFW.

Kryzys pogłębia trwająca pandemia 

Wśród przyczyn obniżenia prognoz podano nową falę pandemii COVID-19 wywołaną przez wariant koronawirusa Omikron, a także rosnące ceny energii i zakłócenia w łańcuchach dostaw, które w wielu krajach przyczyniły się do wyższej niż przewidywano inflacji.

 

Pandemia spowoduje do 2024 roku straty, których skumulowana wartość wniesie 13,8 biliona dolarów - przewiduje również MFW. Poprzednio oceniano, że będzie to 12,5 biliona dolarów.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. W grudniu inflacja wyniosła 8,6 proc. PIE: to największy wzrost cen od 21 lat

 

Według szacunków MFW, PKB USA urośnie w 2022 roku o 4 proc. (poprzednio przewidywano 5,2 proc.), Chin o 4,8 proc. (wcześniej informowano o 5,6 proc.), a strefy euro o 3,9 proc. (poprzednie prognozy - 4,3 proc.).

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie