Rosja. Partia Jedna Rosja chce dostarczenia broni separatystom w Donbasie

Świat
Rosja. Partia Jedna Rosja chce dostarczenia broni separatystom w Donbasie
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT
Rosja stanowi realne zagrożenie dla Ukrainy

Rządząca partia Jedna Rosja zwróciła się do władz państwa z "prośbą" o udzielenie pomocy w postaci dostaw broni samozwańczym separatystycznym republikom w ukraińskim Donbasie, tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

Poinformował o tym przedstawiciel Jednej Rosji Władimir Wasiliew na antenie stacji telewizyjnej Rossija 24.

 

Wasiliew oświadczył przy tym, że wydarzenia na Ukrainie przypominają mu "powrót do nazizmu i banderowszczyzny".

 

ZOBACZ: Niemcy dostarczą ukraińskim żołnierzom 5 tys. hełmów

 

- Niepokoi nas kwestia ochrony życia rosyjskich obywateli i rodaków, którzy mieszkają na terytoriach DRL i ŁRL – powiedział deputowany, cytowany przez agencję RIA Nowosti. Wasiliew utrzymywał przy tym, że władze Ukrainy planują "agresję".

 

Przedstawiciele rosyjskich władz w wypowiedziach publicznych w ostatnim czasie sugerują, że władze w Kijowie zamierzają odzyskać niekontrolowane od 2014 r. regiony na południowym wschodzie kraju "drogą siłową".

Rosja stanowi realne zagrożenie dla Ukrainy

Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą, a od ubiegłego tygodnia przerzuca swoje wojska na terytorium graniczącej z Ukrainą Białorusi – formalnie, w celu przeprowadzenia tam manewrów wojskowych Związkowa Stanowczość 2022. Kijów i państwa zachodnie mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

 

ZOBACZ: Sąd: ekstradycja Sciapana Puciły do Białorusi jest niedopuszczalna

 

Konflikt w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 r. po tym, jak Rosja dokonała aneksji Krymu. Zarówno w przypadku półwyspu, jak i południowo-wschodnich regionów Ukrainy, wspierający separatystów Rosjanie, używali argumentów o rzekomym zagrożeniu dla zamieszkującej tam rosyjskojęzycznej ludności i rosyjskich obywateli.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie