Sondaż IBRIS. 63 proc. badanych uważa, że opozycja powinny iść do wyborów razem w dużej koalicji

Polska
Sondaż IBRIS. 63 proc. badanych uważa, że opozycja powinny iść do wyborów razem w dużej koalicji
PAP/Mateusz Marek
Borys Budka - szef klubu KO

63 proc. ankietowanych uważa, że Platforma Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL powinny iść do wyborów razem w dużej koalicji, żeby mieć największą szansę pokonać PiS - wynika z sondażu IBRiS.

IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytał Polaków, w jakiej - ich zdaniem - konfiguracji polska opozycja (KO, Lewica, Polska 2050 i PSL, bez Konfederacji) powinna stanąć do najbliższych wyborów, aby zyskać największe szanse na pokonanie PiS.

 

ZOBACZ: Dymisja Adama Niedzielskiego? Najnowszy sondaż

 

Z badania wynika, że zdecydowana większość ankietowanych, 63 proc., opowiedziało się za zjednoczonym blokiem opozycyjnym, w ramach którego na jednej liście znaleźliby się przedstawiciele wszystkich wymienionych wyżej ugrupowań.

Wspólna lista opozycji

Z sondażu wynika też, że najwięcej zwolenników wspólnej listy KO, Polska 2050, Lewica, PSL - aż 83 proc. - jest wśród ankietowanych sprzyjających opozycji. 42 proc. badanych głosujących na Zjednoczoną Prawicę uważa, że wspólna lista opozycji da jej zwycięstwo nad PiS.

 

ZOBACZ: Sondaż: Polacy nie rozumieją Polskiego Ładu

 

20 proc. respondentów było zdania, że skuteczniejszy będzie osobny start wszystkich formacji (jak w ostatnich wyborach w 2019 roku), zaś 17 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

 

Autorzy sondażu nie uwzględnili sytuacji, w której po stronie opozycji mógłby powstać blok złożony z dwóch lub trzech ugrupowań.

 

ZOBACZ: Sondaż wyborczy. Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, za nią Koalicja Obywatelska

 

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono 21-22 stycznia 2022 r. na próbie 1100 ankietowanych. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie