Sondaż: Polacy nie rozumieją Polskiego Ładu

Biznes
Sondaż: Polacy nie rozumieją Polskiego Ładu
Flickr/Marco Verch Professional
Polskiego Ładu obawiają się głównie przedsiębiorcy i klasa średnia

Skomplikowane zmiany podatkowe w połączeniu z doniesieniami o obniżonych wypłatach i emeryturach sprawiły, że tylko 15. proc. badanych wierzy, że zyska, a jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy zmiany będą dla nich korzystne - wynika z sondażu "Super Expressu".

Respondenci pytani byli, jaki wpływ Polski Ład będzie miał na ich dochody. 36 proc. zaznaczyło odpowiedź "stracę". 26 proc. odpowiedziało, że nie wie. Według 23 proc. Polski Ład nie wpłynie na ich dochody. 15 proc. ankietowanych uważa, że zyska. 

Dochody w Polskim Ładzie

Według rządowych reklam, Polski Ład to: niższe podatki, dofinansowanie ochrony zdrowia, zabezpieczenie kredytów hipotecznych, wyższa emerytura i pół miliona nowych miejsc pracy. 

 

Tego programu obawiają się głównie przedsiębiorcy i klasa średnia, do której Polski Ład jest kierowany.

 

ZOBACZ: Polski Ład i obniżone pensje. Rzecznik rządu przeprasza i obiecuje wyrównanie pensji

 

Konstrukcja Polskiego Ładu powoduje, że opłacalne mogą być mieszane formy uzyskiwania przychodów. Niektórym przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą może się opłacać wykonywać dodatkowe czynności na umowach o pracę i cywilnoprawnych, by wykorzystać kwotę wolną od podatku. 

Więcej na ten temat przeczytasz w Interii

 

Najbardziej paląca, oprócz podniesienia podatków, jest kwestia ulgi dla klasy średniej. Polega ona na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów. Jej celem było wprowadzenie mechanizmu, który powodowałby, że osoby zarabiające 5 701 - 11 141 zł brutto miesięcznie nie stracą w wyniku reformy podatkowej.

 

 

 

 

 

 

 

 
mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie