Ograniczenia covidowe - czym różnią się restrykcje w poszczególnych krajach?

Świat
Ograniczenia covidowe - czym różnią się restrykcje w poszczególnych krajach?
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Władze poszczególnych krajów różnią się w podejściu do ograniczeń epidemicznych m.in. w restauracjach, kinach, teatrach, w pracy czy w transporcie publicznym. Niekiedy wystarczy dowód wyzdrowienia lub test, a w innych konieczne jest pełne zaszczepienie. Różnice są również w wymaganym typie maseczek.

Poniżej prezentujemy listę obostrzeń i zasad, które obowiązują w wybranych krajach w Europie.

Jakie zasady w restauracjach i barach?

W Szwajcarii i od tygodnia w Niemczech w restauracjach obowiązuje zasada 2G+, czyli wstęp dla zaszczepionych i ozdrowieńców, którzy muszą przedstawić dowód przyjęcia dawki przypominającej lub negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin. Podobne reguły obowiązują w Portugalii przy wejściu do barów i klubów nocnych.

 

W Portugalii, Rumunii, Belgii i na Cyprze przy wejściu do restauracji obowiązuje certyfikat covidowy obejmujący osoby zaszczepione, wyleczone lub posiadające negatywny wynik testu. Dodatkowo w Rumunii miejsca takie mogą być otwarte do godziny 22.00 i działać z 50- lub 30-procentową wydajnością w zależności od wskaźnika infekcji na danym obszarze.

 

W Hiszpanii o zasadach użycia takiego certyfikatu decydują władze poszczególnych wspólnot autonomicznych. Obecnie w Katalonii i Andaluzji certyfikat jest niezbędny przy wejściu do wnętrz m.in. wszystkich barów, restauracji i klubów, a w Walencji jedynie jeśli mogą one pomieścić więcej niż 50 osób.

 

We Włoszech, na Słowacji, w Czechach i w Grecji wstęp do punktów gastronomicznych ograniczony jest do osób zaszczepionych i wyleczonych. W Czechach przy jednym stole może siedzieć sześć osób, natomiast na Słowacji cztery lub więcej, jeżeli są to przedstawiciele jednego ogniska domowego.

 

Od poniedziałku restauracje i bary we Francji będą przyjmować wyłącznie gości od 16. roku życia legitymujących się dowodem pełnego zaszczepienia (tzw. paszport szczepionkowy).

 

ZOBACZ: Obowiązek szczepień i paszporty covidowe. Protesty w Wielkiej Brytanii i Francji

Imprezy kulturalne i sportowe

W Belgii teatry, kina i koncerty w pomieszczeniach mogą przyjąć publiczność liczą maksymalnie 200 osób. Jednakże, jeśli zgromadzonych jest więcej niż 50 osób, wymagany jest certyfikat covidowy. W przypadku imprez na świeżym powietrzu certyfikat potrzebny jest od 100 osób uczestników.

 

Uczestnictwo w wydarzeniach sportowych oraz imprezach, gdzie nie ma rezerwowanych miejsc siedzących, w Portugalii zależy od posiadania dowodu szczepienia lub wyleczenia oraz negatywnego wyniku testu. Z ostatniego wymogu zwolnione są osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki.

 

Zgromadzenia publiczne w Szwecji z udziałem od 20 do 500 muszą oferować gościom miejsce siedzące, a na imprezach z większą publicznością wymagany jest dowód szczepień.

 

We Włoszech wejście do kin i teatrów możliwe jest jedynie dla zaszczepionych i ozdrowieńców, podobnie jak w Niemczech i Szwajcarii. We Włoszech zasada ta dotyczy również stadionów. W Szwajcarii wydarzenia sportowe i kulturalne na zewnątrz odbywają się bez ograniczeń.

 

Tureccy kibice muszą przedstawić dowód, że otrzymali dawkę przypominającą, by wejść na stadiony piłkarskie.

 

ZOBACZ: Szef MSZ Ukrainy: Niemcy mają przestać swoimi działaniami zachęcać Putina do napaści na nas

Jakie zasady podczas prywatnych spotkań?

Nie we wszystkich krajach wprowadzono restrykcje dotyczące prywatnych spotkań. W Szwajcarii w zgromadzenia w pomieszczeniach może wziąć udział 30 osób, ale - jeśli choć jedna z nich mająca ponad 16 lat nie jest zaszczepiona lub nie przebyła COVID-19, to wtedy - maksymalnie 10 uczestników. Limit spotkań odbywających się na świeżym powietrzu to 50 osób.

 

W Bawarii i Berlinie prywatne spotkania są dozwolone tylko z przedstawicielami własnego ogniska domowego i maksymalnie dwiema osobami z innego gospodarstwa. Dzieci poniżej 14 roku życia nie są wliczane. Jeżeli spotykają się tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, dozwolone są zgromadzenia do 10 osób z różnych gospodarstw domowych.

 

W Belgii nie ma limitu dotyczącego spotkań w domu, ale wesela i pogrzeby muszą odbywać się według tych samych reguł co imprezy sportowe i kulturalne.

 

ZOBACZ: Janusz Korwin-Mikke zakażony koronawirusem. Walczy z chorobą po raz drugi

Zasady pracy

W Niemczech, we Włoszech i na Słowacji wstęp do miejsc pracy ograniczony jest do zaszczepionych, wyleczonych i posiadaczy negatywnego wyniku testu.

 

W Belgii i Szwajcarii praca zdalna jest obowiązkowa wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, przy czym w Belgii zezwolone jest przebywanie w miejscu pracy raz w tygodniu.

 

W Grecji praca zdalna została na początku stycznia rozszerzona na sektor publiczny, podobnie w Portugalii większość urzędników instytucji publicznych wykonuje swoje zadania w ramach telepracy.

Transport i podróże

We Włoszech wymagany jest certyfikat covidowy obejmujący zaszczepionych, ozdrowieńców i posiadaczy negatywnego wyniku testu.

 

We Francji od poniedziałku paszport szczepionkowy będzie wymagany w transporcie dalekobieżnym i międzyregionalnej komunikacji miejskiej.

 

W większości krajów wymagane jest zakrycie twarzy i nosa oraz utrzymywanie dystansu podczas korzystania z transportu publicznego.

 

ZOBACZ: Prof. Pyrć: zakaźność Omikrona jest w czołówce chorób zakaźnych, wspólnie z wirusem odry

Typy maseczek

Na Słowacji, w Czechach i niektórych landach niemieckich w pomieszczeniach wymagane są maseczki klasy FFP2/N95 (lub wyższej), czyli przylegające do twarzy i filtrujące do 94 proc. cząsteczek. W Austrii taki typ maski obowiązuje również na zewnątrz - w miejscach, gdzie nie można zachować dwumetrowej odległości.

 

We Włoszech w środkach transportu oraz w kinach, teatrach, salach koncertowych i na imprezach sportowych wszyscy muszą mieć maseczki typu FFP2, podobnie jak w szkołach średnich po wykryciu w klasie jednego przypadku pozytywnego wyniku testu.

 

W Niemczech tego typu ochrona jest wymagana w Bundestagu i w innych miejscach, co regulowane jest na poziomie landów.

 

W Grecji w supermarketach i publicznym transporcie wymagana jest maseczka FFP2 lub podwójna maseczka chirurgiczna.

 

Administracja prezydenta USA Joe Bidena zacznie od przyszłego tygodnia udostępniać bezpłatnie 400 milionów masek N95 w celu zachęcenia mieszkańców do stosowania wzmocnionej ochrony przed zakażeniem.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie