"Jeden z najlepiej poznanych produktów medycznych". Dr Kramarz o szczepionce przeciwko COVID-19

Polska
"Jeden z najlepiej poznanych produktów medycznych". Dr Kramarz o szczepionce przeciwko COVID-19
Polsat News
Dr n. med. Piotr Kramarz

- Nie jest tak, że to nie są przebadane szczepionki. Podano na świecie prawie 10 mld dawek szczepionek przeciwko COVID-19, to największa kampania szczepionkowa w historii. To jeden z najlepiej poznanych produktów medycznych w historii - powiedział dr n. med. Piotr Kramarz, ekspert Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w programie "Gość Wydarzeń".

- Z punktu widzenia paneuropejskiego wariant Omikron odpowiada już za 70 proc. wirusów, które są sekwencjonowane, to wzrost o ok. 20 proc. od poprzedniego tygodnia. W ciągu najbliższych tygodni Omikron zastąpi wszystkie inne warianty - powiedział dr n. med. Piotr Kramarz, ekspert Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

 

- Liczba zgonów utrzymuje się na stabilnym poziomie. To w dużej mierze efekt szczepień - dodał.

 

Dr n. med. Piotr Kramarz zauważył, że 80 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej zaszczepiło się serią podstawową szczepionki przeciwko COVID-19.

 

ZOBACZ: Rada ds. walki z COVID-19 zamiast Rady Medycznej


- Są duże różnice między krajami. Łagodniejszy przebieg fali omikronowej obserwujemy w krajach na zachodzie Europy, gdzie jest bardzo duże zaszczepienie. W krajach Europy środkowej i wschodniej oczekujemy, że presja na służbę zdrowia będzie duża z powodu nie tak wysokiego poziomu zaszczepienia - stwierdził. 

 

Dodał też, że trudno ocenić, jak długo w Polsce będzie trwała fala omikronowa. - To zależy od kilku czynników, m.in. poziomu zaszczepienia - wyjaśnił.

Dr Kramarz: Wirus zostanie z nami

- Można sobie wyobrazić, że długofalowo pandemia przejdzie w tzw. fazę endemii, czyli wirus zostanie z nami, ale będziemy starali się utrzymywać go na niskim poziomie. Teraz absolutnie nie jesteśmy w tej fazie - przekazał dr n. med. Piotr Kramarz.

 

Ekspert ECDC zauważył, że w  przygotowaniu są szczepionki tzw. pankoronawirusowe, które "możliwie zabezpieczą nas przed wszystkimi groźnymi koronawirusami". - Z drugiej strony powoli wchodzą też leki, które przyjmowane wcześnie w czasie choroby powodują zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu. Są one na progu autoryzacji w Unii Europejskiej - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Premier zaprosi opozycję do rozmów

 

Gość Marcina Fijołka odniósł się także do mitów na temat koronawirusa. - Szerzy się mit, że szczepionki przestały działać, że nie działają na wariant Omikron. One działają, zabezpieczają przed ciężkim covidem, nawet wywołanym przez Omikron. Tylko bardzo ważne, żeby się zaszczepić - stwierdził dr n. med. Kramarz.

 

Zauważył też, że przy "covidzie działa strategia obrony wielowarstwowej". - Jeżeli nosimy prawidłowo maseczki tam, gdzie trzeba, stosujemy dystans fizyczny, zaszczepimy się, to bardzo zmniejszamy ryzyko - dodał.

 

- Szczepionki, zwłaszcza przy wariancie Omikron, mają znacznie mniejsze działanie jeśli chodzi o zapobieganie infekcji, transmisji. Nie jest to dla nas niespodzianką, szczepionki nie były przygotowane, żeby zapobiegać infekcjom. One były przygotowywane, żeby zapobiegać chorobie COVID-19, zwłaszcza ciężkiemu przebiegowi - zauważył dr n. med. Kramarz.

"Certyfikaty zmotywowały ludzi do szczepień"

Zapytany o paszporty covidowe, ekspert zauważył: - Są pewne dane, które mówią, że te certyfikaty zmotywowały ludzi do szczepień.

 

Dodał też, że z pierwszych badań wynika, że osoby zaszczepione mogą zarażać w mniejszym stopniu, niż te niezaszczepione. - Jednak główny efekt szczepionek to ochrona przed ciężkim covidem - stwierdził ekspert ECDC.

- Próbujemy jakoś drążyć te przyczyny, dla których ludzie się nie szczepią - powiedział dr n. med. Piotr Kramarz. - Cały czas jest mowa o tym, że to nie są przebadane szczepionki. Nie można być dalszym od prawdy, kiedy się tak mówi. Podano na świecie prawie 10 mld dawek szczepionek, to największa kampania szczepionkowa w historii. Zbiera się wszystkie dane, to wszystko jest analizowane i jest już olbrzymia baza danych na temat tych szczepionek, jest to jeden z najlepiej poznanych produktów medycznych w historii - dodał.

 

ZOBACZ: Niemcy. Pracownicy z niepełnym szczepieniem bez wynagrodzenia na kwarantannie

 

Podkreślił też, że wyłania się z tego wniosek, że szczepionki są skuteczne w zapobieganiu zwłaszcza ciężkiemu przebiegowi COVID-19. - Cięższe działania uboczne to znikomy procent. One zostały bardzo szybko wykryte, przeanalizowane, wprowadzono pewne procedury, by zmniejszyć wpływ tych działań ubocznych - dodał Kramarz.

 

- Na razie nie ma dowodów, które przemawiałyby za tym, że będzie potrzebna czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 - stwierdził ekspert. - Można sobie wyobrazić scenariusz, że będziemy przyjmować dawkę szczepionki razem ze szczepionką przeciwko grypie, co roku. To jeden ze scenariuszy - dodał.

 

- Są innowacje medyczne, które pozwalają z nim walczyć coraz skuteczniej. To taki pozytyw, nie jesteśmy już tak bezbronni jak na początku - stwierdził ekspert ECDC. 

 

Poprzednie odcinki audycji można obejrzeć tutaj.

an/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie